۰ نفر
۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴

ایرنا نوشت: شاخص بورس امروز (دوشنبه) تعدیل شد و با نوسان منفی 15 پله ای، در جایگاه 90 هزار و 936 واحدی قرار گرفت.

 در معاملات امروز 799 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 899 میلیارد ریال در 56 هزار و 663 نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، چهار واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 21 واحد افت کرده است.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 16 واحد کاهش یافته اما شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 80 واحد رشد کرده است.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 29 واحد بالا رفت اما شاخص بازار دوم بورس 246 واحد پایین کشید.

گروه فلزات اساسی همچنان در صدر گروه های جذاب بورس قرار دارد. در معاملات امروز در این گروه 170 میلیون سهم به ارزش 360 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه سرمایه گذاری ها به ارزش 194 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 114 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم فراورده های نفتی با معاملاتی به ارزش 104 میلیارد ریال جای گرفت.

گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 101 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، رمپنا (مپنا)، وساپا (سرمایه گذاری سایپا) و شبریز(پالایش نفت تبریز) در معاملات امروز با بیشترین تاثیر منفی، شاخص را پایین کشیدند، در مقابل فملی (ملی صنایع مس)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات) و فولاد (فولاد مبارکه) با بیشترین تاثیر مثبت مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

** رشد حجم و ارزش مبادلات فرابورس

در معاملات امروز، حجم و ارزش مبادلات فرابورس افزایش یافت؛ به طوری که حدود 520 میلیون سهم به ارزش بیش از سه هزار و 159 میلیارد ریال دست به دست شد.
شاخص فرابورس نیز کمتر از یک واحد رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 20 واحد قرار گرفت.

** اوراق تسهیلات مسکن

رصد نقل‌وانتقال‌های اوراق تسهیلات مسکن نیز حاکی از آن است که خریداران و فروشندگان این اوراق بیش از 71 هزار ورقه به ارزش 53 میلیارد ریال را خرید و فروش کردند.

در تابلو اوراق با درآمد ثابت شاهد جابه‌جایی بیش از 2 میلیون ورقه به ارزش بالغ بر 2 هزار و 38 میلیارد ریال بودیم که با مبادله بیش از 357 هزار ورقه به ارزش حدود 356 میلیارد ریال در نماد «سخاب3» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی به این نماد تعلق گرفت.

نماد معاملاتی اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب31» در پایان معاملات امروز (دوشنبه) به منظور پرداخت مبالغ اسمی این اسناد، متوقف شد.

به گفته مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس ایران به دلیل تصمیم دولت مبنی بر پرداخت بموقع مبالغ اسمی اوراق سخاب31 و لزوم برنامه‌ریزی به منظور تسویه این اوراق در سررسید مشخص‌شده یعنی بیست و دوم آذرماه، همه دارندگان این اوراق اعم از خریداران، پیمانکاران و دارندگان اسناد خزانه اسلامی، باید شماره‌حساب بانکی خود را به یکی از کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران اعلام کنند.

35224

کد خبر 733936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =