علت پرداخت حداقل دستمزد به بازنشسته‌ها/نیمی از شاغلان بیش از استاندارد کار می‌کنند

بررسی ها صورت گرفته نشان می دهد حقوق پرداختی به بازنشستگان تنها نیمی از هزینه های خانوار ایرانی را پوشش می دهد.

 به گزارش خبرآنلاین، این فاصله عظیم میان درآمد در دوران بازنشستگی و همچنین میزان هزینه های خانوار خود نشان دهنده نوعی عدم تعادل در درآمد- هزینه خانوارهای ایرانی است از این رو به نظر می رسد اشتغال مجدد پس از بازنشستگی،اقدامی ناگزیر برای پیشگیری از ورود به فقر باشد.

 این وضعیت در شرایطی است که بررسی های کارشناسی نشان می دهد نظام تامین اجتماعی و ساختار بازنشستگی در ایران ، نظامی سخاوتمندانه است وهمواره قوانینی به منظور شمول بازنشستگی و بیمه بر گروه هایی از جمعیت تصویب می شود که بار مالی ناشی از آن، فشارهای وارده بر صندوق ها را بیش از پیش افزایش می دهد.

در این نظام سخاوتمندانه اما پرداخت حقوق مکفی از پس سی سال کار چندان در دستور کار نیست و اغلب کسانی که بازنشسته می شوند ، حداقل دستمزد را از بیمه دریافت می کنند.

 بر این اساس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی میزان مستمری 70 درصد مستمری بگیرن را حداقل اعلام کرده و تاکید دارد مستمری ها کمتر از 50 درصد هزینه های معیشت را تامین می کند. به نظر می رسد درخواست های مکرر بازنشستگان برای همسان سازی با شاغلین و بازنشستگان سایر صندوق ها موید کم بودن میزان مستمری هاست.

 این وضعیت در تناقضی آشکار با سازوکار ضد فقر تامین اجتماعی است. بر اساس این گزارش در این شرایط نیز سازمان تامین اجتماعی با بحرانی جدی و غیر قابل اغماض روبروست و بروردها نشان می دهد دوره بحرانی این سازمان در صورت تداوم ضعیت موجود کمتر از یک دهه دیگر از راه خواهد رسید.

 در این ساختار بی تردید وابستگی سازمان تامین اجتماعی به دولت افزایش یافته و همین امر تهدیدی برای بیمه گذاران در این سازمان تلقی می شود.

 مساله کمی دستمزد و فاصله آن با هزینه های خانوار ایرانی تنها مختص بازنشستگان در ایران نیست. بسیاری از شاغلان نیز با این وضعیت روبرو هستند و از این رو معیارهای کار شایسته در ایران چندان رعایت نمی شود.

برآوردهای مرکز آمار ایران موید این مطلب است که نزدیک به نیمی از شاغلان ایرانی بیش از استاندارد کار می کنند که این وضعیت بی تردید با هدف تامین هزینه هایی است که خانوار ایرانی برای گذران زندگی ناگزیر به پرداخت آن است.

 کاهش سطح رفاه و کیفیت زندگی، در شرایطی رخ می دهد که دارا بودن شغل به منزله خروج از فقر نیست.در این راستا حتی سی سال کار نیز نمی تواند ارمغان دریافت حقوق مکفی برای گذران زندگی در سال های بازنشستگی باشد.

 دست و دلبازی های شدید دولت ها و استفاده از منابع سازمان تامین اجتماعی با هدف پاسخ به اغراض سیاسی از مهمترین دلایل شکل گیری این وضعیت تلقی می شود.

 بررسی ها نشان می دهد دولت نهم و دهم یکی از بزرگترین دست و دلبازی ها را در قبال منابع سازمان تامین اجتماعی به خرج داد و با تصویب قوانین تعهد زا در عین عدم پرداخت بدهی های خود به این سازمان بار مشکلاتی که متوجه این سازمان است را افزایش داد.

جدول زیر نشان دهنده شکاف بین مستمری ها و هزینه خانوار شهری به قیمت ثابت سال 1390 است .  

35223

کد خبر 734142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  14 0
  اتفاقا وضعیت نامساعد نظام دستمزد در ایران یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی و سیاسی ایران است و مادامی که دستمزد مساوی با رفاه برای خانوار ایرانی نباشد، نمی توان به توسعه اقتصادی و سیاسی امیدوار بود . گره در اینجا این است که گویا برخی عامدانه یا سهل انگارانه مقابل اصلاح نظام دستمزد ایستاده اند ، چون می دانند با افزایش دستمزد و قدرت خرید کارگر و کارمند ایرانی دیگر جایی در این میان ندارند . من نام این دسته را کاسبان فقر نامیده ام . کاسبانی که مانع از رشد و ارتقای اقتصاد جامعه می شوند چرا که حیاتشان در فقر طبقه حقوق بگیر است . اگر این طبقه فقیر نباشند دیگر حرف های این ها و کالاهای بنجل این دسته که از چین و ... وارد می کنند خریداری نخواهد داشت . قدرت اقتصادی ، قدرت انتخاب به افراد می ده . این برای .
 • ادامه A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  13 0
  این برای کسانی که از این محل نان می خورند بسیار مشکل ساز است . شاید بپرسید چرا این ها کالای خوب وارد نمی کنند، چون می دانند کالای مرغوب گردش بازارشان را متوقف می گند . در حقیقت سبب می شود که نتوانند به سرعت دست به جایگزینی بزنند . این ها حداکثر سود را با جداکثر سرعت گردش مالی می خواهند . در ضمن باید بگویم که متاسفانه در این ساختار فرد در درجه اول و خانوار در درجه دوم در حال درجا زدن می ماند و کسی زورش به این گروه که از کاسبان تحریم هم خطرناک تر هستند نمی رسد .
 • ادامه A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  13 0
  یک کارت منزلت چیه ؟ می دن به بازنشسته ها ، هزار تا ان قلت داره اخر هم هیچ لطفا رسیدگی کنید
 • بی نام A1 ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  13 0
  چرا مجلس، بازنشسته های مجلس و مدیران عامل بازنشسته را از قانون دوباره به کار گیری استثنا کرده؟ چرا رسانه ای شده
 • بی نام A1 ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  24 0
  با این وصف نمی‌دونم دلم برای بیکاران باید بسوزه یا برای بازنشسته ها
 • بی نام A1 ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  13 0
  همه چیزمان باید به همه چیزمان بیاید، حقوق بازنشستگی مون باید به سال های بیکاریمون بیاد دیگه
 • بی نام A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  16 0
  علت پرداخت حداقل دستمزد به بازنشستگان بی تردید دندون گردی صندوق های بیمه است
  • بی نام A1 ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
   8 0
   این نکته بسیار مهمی است خرج این صندوق ها با دخلشون نمی خونه
 • بی نام A1 ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  16 0
  متاسفانه این نسل از تولد تا بازنشستگی با بحران روبروست و فراری از آن نیست
 • بی قرار IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  10 0
  نه تنها حقوق بازنشستگی که شیوه بازنشستگی در ایران نیز درگیر مشکلات فراوان است . فردی را تصور کنید که پس از سی سال کار کردن و عادت به حضور هر روزه در اداره اش ناگهان بازنشسته می شود . هم حقوقش نصف شده و هم دیگر کاری برای انجام ندارد و احساس بیهودگی کلافگی می کند . در بسیاری از کشورهای دنیا که انسان ارزش مند است افراد شش سال مانده با بازنشستگی کامل کم کم وارد مرحله بازنشستگی می شوند . به این صورت که ابتدا 5 روز در هفته سر کار می روند، سال بعد چهار روز، سال بعد سه روز، سال بعد دو روز، سال بعد یک روز و سپس وارد مرحله بازنشستگی کامل شده و اتفاقا سفرهای تفریحی و دوره ای شان را شروع می کنند
 • بی نام IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  10 0
  به نظرم بهتر است دولت ایران کمی کنار بنشیند چون در غیاب این دولت هم امکان وجود بیکاری و همچنین بحران برای بازنشستگان هست، دیگه چرا زحمت می افتند ؟ والا ما راضی نیستیم
  • بی نام IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
   0 0
   شما دولت هستید؟ با لهجه خودم بخوانید لطفا
 • بی نام IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  10 0
  چه کسی مسئول این وضعیت نابسامان است ؟
  • بی نام IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
   7 0
   داعش مسئولیتش رو به عهده گرفته
  • بی نام IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
   4 0
   نمی خواستم بگم اما دروغ چرا ؟ من مسئولش هستم
 • بی نام IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  10 1
  من معتقدم بهتر است بعد از سی سال کار افراد را اعدام کنید تا مکشل حل شود، هم با صندوق ها کم می شود و هم بازنشسته بدبخت از رنج و عذاب بی پولی رها می شود
  • بی نام IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
   4 0
   آفرین بر این ذهن زیبا
 • بی نام IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  8 0
  خبرآنلاین ، این ها را می گذاری دل ما رو بسوزونی ؟ مقصودت اینه که بیهوده متاز مقصد بازنشستگی بدون حقوق مکفیه ؟
 • فرز IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  8 0
  این طور که ما شدیم چوب دو سر طلا البته این مودبانه اش بود
 • بی نام IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  7 0
  امیدوارم سال های پیش رو سال های بهتری باشد . الکی مثلا ما ملت امیدواری هستیم
 • بی نام IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  4 0
  بازنشستگان محترم اشکال از فرستنده است، حساب های بانکی خود را دستکاری نکنید
 • بی نام IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  0 0
  دولت نهم و دهم یکی از بزرگترین دست و دلبازی ها را در قبال منابع سازمان تامین اجتماعی به خرج داد و با تصویب قوانین تعهد زا در عین عدم پرداخت بدهی های خود به این سازمان بار مشکلاتی که متوجه این سازمان است را افزایش داد. فقط یک چیزی بگم، دستتون بابت این شیوه مدیریت درد نکنه
 • بی نام IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  6 0
  پس من به سن بازنشستگی برسم باید بگم ببخشید من فقط یک موز بر می دارم و میرم ، حقوق مال خودتون
  • بی نام IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
   4 0
   نگو همشهری ، اون وقت میگن همین موزها باعث ورشکستگی صندوق ها شده
 • بی نام IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  6 0
  خوب قرعه کشی کنن به یک نفر حقوق بازنشستگی بدن بقیه هم اون یک نفر رو نگاه کنند . اینطوری بر حکم شانس بالاخره یکی زندگیش تامین میشه
 • بی نام IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  8 0
  ای بابا ، این حقوق ها دیگه حتی آب باریکه هم نیست
 • آیهان IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  6 0
  زندگی در ایران همون جریان زندمانی هست نه زندگانی
 • بی نام IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  5 0
  امان از این نفت که به جای طلای سیاه بلای سیاه بود و هست
 • بی نام A1 ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  2 0
  بنده با ۳۳۰ ساعت کارکرد در ماه در کارخانه ای خصوصی با مدرک ارشد حدود یک میلیون میگیرم با ۴شیفت کاری پس من بعید به کجا شکوه ببرم اگه این مملکت اسلامی من میخوام گبر باشم جواب خداهم با من