ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری ترکیه گفت، برگزاری دادگاهی در نیویورک برای یکی از بانکداران ترکیه‌ای، یک دسیسه آمریکایی با هدف "اخاذی" و "خوار کردن" این کشور است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اظهارات رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه در حالی مطرح می‌شود که دادگاه مهمت هاکان آتیلا، رئیس هالک‌بانک برای دومین هفته پیاپی ادامه دارد و در همان دادگاه رضا ضراب،‌ تاجر طلا ایرانی-ترکیه‌ای از فعالیت‌های غیر قانونی که مجبور به انجام آنها شده بود، پرده برداشت.

او در ماه اکتبر هفت مورد از اتهام‌ها را پذیرفت و با دولت همکاری کرد. شهادت ضراب موجب کاهش محکومیت او خواهد شد، در غیر اینصورت او با مجازاتی تا ۱۳۰ سال حبس روبرو می‌شد.

به گفته اردوغان، این دادگاه توطئه‌ای برای منحرف کردن ترکیه است؛ در حالی است که واشنگتن در اندیشه تقویت گروه‌های کرد سوریه است که از نظر ترکیه "تروریست" هستند. اردوغان گفت: ترکیه هیچ طرحی علیه ایالات متحده آمریکا ندارد اما مشخص است که آمریکا طرح‌هایی علیه ما دارد.

تیم دفاعی آتیلا تاکید دارند که او "فاسد" نیست. مقام‌های آمریکا ضراب را در مارس ۲۰۱۶ زمانیکه به همراه خانواده‌اش برای گردش وارد آمریکا شده بود، بازداشت کردند. ضراب به کمک به ایران برای نادیده‌ گرفتن تحریم‌های اقتصادی آمریکا متهم است.

5252

کد خبر 734435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =