نامه‌نیوز نوشت: هاشم زایی معتقد است اولین کاری که اصول‌گرایان باید انجام دهند، برائت از احمدی‎نژاد است که البته بعضاً افرادی از میان اصول‌گرایان این کار را انجام داده‌اند و در گام بعدی هم دادگاهی شفاف و علنی تشکیل شود و او را محاکمه کنند.

عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره حمایت اصولگرایان از احمدی نژاد گفت: یکی از اشتباهات استراتژیک دوستان ما در جریان اصول‌گرایی، این بود که آقای احمدی‌نژاد را ابتدا شهردار تهران گذاشتند و بعد هم به‌عنوان رئیس‌جمهور بر کشور تحمیل کردند.

وی با اشاره به دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، گفت: احمدی نژاد با شعاری که «من از جنس خودتان هستم» آمد و جامعه را دوقطبی کرد و شاهد بودیم که شخصیت‌ها و افراد برجسته نظام مانند مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی و آقای ناطق‌نوری را زیر سوال برد. به قولی توانست جامعه را به فقیر و غنی تفکیک کند و در نهایت توانست رئیس‌جمهور شود.

هاشم‌زایی در ادامه گفت: معتقدم که دوستان اصول‌گرا بایستی بیایند و به‌طور شفاف مسئولیت حمایت‌های خود از آقای احمدی‌نژاد و تیم‌شان را بپذیرند. بالاخره کشور ضربه خورده است. اخیراً هم که نسبت به برادران لاریجانی و قوه قضائیه تندی‌هایی را روا داشته است. البته نمی‌خواهم در این‌جا از آقایان لاریجانی دفاع کنم؛ ولی بالاخره کشور را دوست داریم. انقلاب کرده‌ایم و نسبت به آن علاقمندیم.

فقط در یک مقطع خاص از احمدی نژاد حمایت کردیم

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصول‌گرا هم در خصوص رفتارهای اخیر احمدی‌نژاد گفت: متأسفانه دچار افراط و تفریط‌هایی در مسائل سیاسی می‌شویم که همیشه به نظام، ضربه زده است. در چارچوب همین افراط و تفریط‌های سیاسی، کار به جایی رسیده است که ایشان هزینه‌هایی را برای نظام جمهوری اسلامی، ایجاد کرده است.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی افزود: ما بایستی تلاش کنیم تا رفتارهای سیاسی خود را در چارچوب حرکت‌های شناسنامه‌دار سیاسی و احزاب سیاسی نظام‌مند کنیم. نگذاریم، افرادی بیایند، موج‌سواری کنند و با ایجاد فضاهای کاذب بخواهند به مقاصد سیاسی خودشان دست پیدا کنند. آقای احمدی‌نژاد هم پدیده‌ای بود که در یک خلاء قدرت سیاسی به صحنه سیاست ورود پیدا کردند و توانستند تا ریاست جمهوری هم پیش بروند.

کنعانی‌مقدم در پاسخ به این سوال که، رفتار آینده اصول‌گرایان با آقای احمدی‌نژاد در چه چارچوبی خواهد بود، آیا ایشان را نادیده خواهند گرفت یا بر انتقادات خودشان ادامه خواهند داد، گفت: ایشان در چارچوب جریان اصول‌گرایی تعریف نمی‌شود؛ خودشان هم بارها اقرار به این موضوع کرده‌اند. اصول‌گرایان در یک مقطعی زمانی خاص و بر اساس یک‌سری ملاحظات و شعارهایی که بیان می‌کرد، از ایشان حمایت کردند و بعد هم که متوجه شدند مسیری دیگری را در حال طی کردن هستند، از ایشان کناره‌گیری کردند. مردم هم از این مسئله کاملاً مطلع هستند. رفتارهای آقای احمدی‌نژاد را کاملاً خارج از بحث اصول‌گرایی و خارج از بسیاری از چارچوب‌ها و اصول سیاسی که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد، می‌دانند و چندان توجهی به ایشان نمی‌کنند.

27214

کد خبر 734885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =