۰ نفر
۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۳

ایسنا نوشت: دادستان کل اوکراین در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهور سابق گرجستان طبق حکم بازداشتی که برای وی صادر شده در یک بازداشتگاه موقت محبوس شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی راشاتودی، مقامات اوکراین در چند روز گذشته تلاش کرده بودند تا ساکاشویلی را جهت انجام بازجویی بازداشت کنند اما طرفداران وی در اقدامی برای جلوگیری از این بازداشت با افسران پلیس درگیر شدند.

بازداشت مجدد ساکاشویلی در روز جمعه باعث اعتراضات بیشتر طرفداران وی در مرکز کی‌یف شد.

این تحولات تازه‌ترین اختلاف در اختلافات دیرینه میان مقامات اوکراین و ساکاشویلی است که زمانی یکی از متحدان نزدیک پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین بود اما پوروشنکو در حال حاضر ساکاشویلی را به فساد متهم کرده و خواستار برکناری وی از راس قدرت در اوکراین شده است.

طرفداران ساکاشویلی فوراً در اطراف ساختمانی که رهبرشان در آن بازداشت شده تجمع کردند اما توسط پلیس ضد شورش محاصره شدند.

ساکاشویلی در اعتراض به بازداشتش اعلام کرد که دست به یک اعتصاب غذا می‌زند.

روسلان چرنولوتسکی، یکی از وکلای ساکاشویلی به مردمی که در مقابل بازداشتگاه ایستاده بودند، گفت: ساکاشویلی آغاز یک اعتصاب غذای نامحدود را اعلام می‌کند. وی همچنین اعلام می‌کند که از خوراک دادن اجباری امتناع خواهد کرد.

روز سه‌شنبه افسران پلیس اوکراین آپارتمان ساکاشویلی در کی‌یف را تفتیش و فرماندار سابق منطقه اودیسه اوکراین و بنیانگذار جنبش اپوزیسیون نیروهای جدید را بازداشت کردند اما طرفداران ساکاشویلی خیابان‌ها را بسته و در خودروی پلیس را شکسته و ساکاشویلی را آزاد کردند. ساکاشویلی پس از این فرار رهبری یک راهپیمایی را برعهده گرفت و طرفدارانش را ترغیب کرد تا برای سرنگونی رهبری کنونی اوکراین تلاش کنند.

کی‌یف حق شهروندی اوکراینی ساکاشویلی ۴۹ ساله را در ماه ژوئن لغو کرد. وی همچنین به دریافت حمایت مالی از جانب گروهی که به ارتباط داشتن با ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور سابق اوکراین متهم شده‌اند، مظنون است.

یوری لوتسنکو، دادستان کل اوکراین در پیام خود در صفحه فیس‌بوک گفت: ساکاشویلی به کمک به یک سازمان جنایتکار متهم شده است. این رهبر اپوزیسیون توسط پلیس بازداشت و در یک بازداشتگاه موقت قرار دارد. همانطور که وعده داده بودیم نیروهای امنیتی بدون خونریزی و ناآرامی‌های بیشتر ساکاشویلی را بازداشت کردند.

در همین حال دیویت ساکوارلیدزه، یکی از متحدان و طرفداران ساکاشویلی از ساکنین کی‌یف خواست تا در اعتراض به بازداشت مجدد ساکاشویلی به خیابان‌ها بیایند.

وی افزود: امروز پوروشنکو تمامی توافقات را زیر پا گذاشت و در قبال مخالفان سیاسی همانند یک "دیکتاتور" عمل کرد.

پوروشنکو روز جمعه گفته بود که پرونده علیه ساکاشویلی قانونی است و وی باید با بازرسان همکاری کند.

وی افزود: اگر ساکاشویلی از تحقیقات فرار می‌کند این مساله اعتبار او را خدشه‌دار خواهد کرد.

52310

کد خبر 735133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =