۰ نفر
۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
طرح سرشماری حیات‌ وحش لرستان آغاز شد

صبح امروز مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان به همراه جمعی از خبرنگاران استان، با حضور در پاسگاه منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد، از مراحل اجرای طرح سرشماری حیات وحش لرستان بازدید کرد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند در جمع خبرنگاران حاضر در منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه خرم‌آباد، گفت: طبق سنوات گذشته، محیط‌بانان اداره کل محیط زیست استان از ابتدای آذر ماه که فصل خروج وحوش از پناهگاه‌ها و جفت‌یابی و جفت‌گیری آنان است، در قالب 21 گروه مبادرت به سرشماری حیات وحش شاخص لرستان از جمله کَل، بُز، قوچ و میش کردند که این برنامه تا پایان آذر ماه ادامه خواهد داشت.

وی، افزود: اکیپ‌های 5 تا 6 نفره ما در مناطق حفاظت شده استان، وظیفه آماربرداری از حیات وحش را برعهده دارند که به صورت دید مستقیم در نقاط مختلف به انجام وظیفه می‌پردازند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، تصریح کرد: با توجه به اقدامات خوبی که در سال‌های اخیر در خصوص احداث پاسگاه‌ها، بالابردن ضریب حفاظت، فرهنگ‌سازی و برخورد با متخلفین و شکارچیان غیرمجاز صورت گرفته، خوشبختانه سالانه شاهد افزایش جمعیت برخی گونه‌های جانوری از جمله کل و بز در منطقه هستیم.

سرشماری وحوش

وی، ادامه داد: مناطق حفاظت شده استان لرستان با وسعت تقریبی 177 هزار هکتار، شامل منطقه سفیدکوه خرم‌آباد، پناهگاه سفید کوه ازنا، پناهگاه اشترانکوه و 6 منطقه حفاظت شده شکار و صید ممنوع هستند که گزارشات همکاران ما نشان از رشد جمعیتی گونه‌های شاخص جانوری در استان دارد.

فتحی بیرانوند، گفت: بر اساس دستورالعمل صادره و تاکیدات انجام شده، مقرر شد تا همکاران ما در صورت مشاهده هرگونه جانور یا پستاندار، نظیر گرگ و پلنگ و غیره، مشاهدات خود را در فرم‌های مربوطه ثبت و ضبط کنند.

مدیرکل محیط زیست لرستان به مبارزه با متخلفین حیات وحش در استان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 160 اسلحه مجاز و غیرمجاز از متخلفین کشف و ضبط شده، تعداد 360 پرونده جهت متخلفین تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده که این تعداد شامل پرونده تخلفات مختلفی مانند صید غیرمجاز ماهی، شکار غیرمجاز پرندگان، شکار غیرمجاز چهارپایان، آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده و مواردی از این دست بوده که در این رابطه، مبلغی معادل 4 میلیارد ریال نیز به عنوان جریمه از متخلفین دریافت و به حساب خزانه دولت واریز شده است.

مهرداد فتحی بیرانوند در پایان، ضمن دعوت از عموم مردم لرستان جهت حمایت همه‌جانبه از محیط زیست خود، از شکارچیان غیرمجاز خواست تا به قوانین زیست‌محیطی کشور پایبند باشند و از شکار وحوش و حیوانات منطقه خودداری کنند.

سرشماری وحوش لرستان

گفتنی است: در این بازدید میدانی، خبرنگاران حاضر در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد با بهره‌گیری از دوربین‌های پیشرفته، گروه‌های چند راسی کَل و بُز را از فاصله دور مشاهده کردند.

 

48

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 735289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =