۰ نفر
۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۵:۲۵

آیا قیمت سیاسی ترین کالا در سبد هزینه ای ایرانیان سال آینده تغییر خواهد کرد؟ این سئوالی است که این روزها نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات دولتی بارها و بارها مخاطب آن بوده اند، اما هنوز پاسخی شفاف بدان داده نشده است.

زهرا علی‌اکبری: بسیاری بنزین را سیاسی ترین کالای اقتصادی ایران می دانند؛ تغییرات قیمتی این کالا در سال های گذشته و اکنون همواره موجی از تغییرات را در قیمت سایر اقلام پدید آورده است.

 سال ۱۳۹۴ بود که دولت با استناد به ضرورت از میان بردن رانت و شفاف کردن فضا در این حوزه نسبت به تک نرخی کردن قیمت بنزین اقدام کرد و با حذف بنزین ۷۰۰ تومانی ، هر لیتر بنزین را به قیمت هزار تومان به دارندگان خودرو عرضه کرد.

حالا اما رکورد شکنی های فراوان در این عرصه از منظر برخی نمایندگان مجلس و مقامات دولتی ضرورتی غیر قابل انکار برای افزایش قیمت بنزین را به نمایش می گذارد.

داستان پرماجرای بنزین در ایران هنوز به پایان نرسیده و در حالی که هفت سالی از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها می گذرد، هنوز هر لیتر بنزین در ایران مشمول دریافت ۱۷۰۰ تومان یارانه پنهان است.

سال ۱۳۸۹ طرح هدفمندی یارانه ها با هدف حذف یارانه های پنهان در عرصه اقتصاد، خصوصا در در بازار فراورده های نفتی به اجرا درآمد.

بر اساس این طرح مقرر شد تا یارانه پنهان متعلق به اقلامی نظیر فرآورده های نفتی ، نان و ... حذف شده و در ازای رشد قیمت ها هر شهروند ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان بابت کمک هزینه رشد قیمت ها دریافت کند، اما در بلند مدت این هدف اجرایی نشد.اگرچه افزایش قیمت بنزین در همان ابتدای کار،مسیر واقعی شدن را در پیش گرفت،اما در میانه راه این قانون اجرا نشد و قیمت بنزین حالا سه سالی است که ثابت مانده است.

به طوری که در حال حاضر یارانه هم به فرآورده های نفتی خصوصا بنزین تعلق می گیرد و هم قیمت نان و سایر اقلام پرمصرف سبد خاتوار مشمول دریافت یارانه است.

میان منگنه یارانه نقدی و پنهان

اقتصاد ایران میان منگنه یارانه نقدی و یارانه پنهان روزگار می گذراند و در شرایط کنونی به دلیل موقعیت اجتماعی حاکم بر این اقتصاد سیاست زده گریزی از آن نیست.

بررسی ها نشان می دهد در سال جاری مصرف بنزین رکوردهای های تازه ای را شکسته است.در آخرین ماه تابستان بود که متوسط مصرف روزانه این فراورده نفتی به ۸۸ میلیون لیتر رسید و همین اتفاق کافی بود تا بار دیگر مساله افزایش قیمت بنزین در محافل اقتصادی و سیاسی جایی برای خود باز کند.

هنوز هم دو دیدگاه درباره بنزین وجود دارد؛گروهی که بر ضرورت بازنگری در قیمت ها تاکید قرار دارند و از دولت می خواهند افزایش نرخ بنزین را در دستور کار قرار دهد و  معتقدند پایین بودن قیمت این فرآورده سبب شده تا علاوه بر قاچاق گسترده، فشار سنگینی را به بودجه عمومی دولت وارد کند و البته گروهی که کماکان معتقدند که افزایش قیمت این فرآورده موجب افزایش قیمت سایر کالاها و دامن زدن بر تورم انتظاری می شود.

این اما اولین باری نیست که معامله ای سیاسی پای قیمت بنزین صورت می گیرد. پیش تر وقتی برخی اصولگرایان منتقد دولت اصلاحات می خواستند میزان تعهدشان به معیشت عمومی جامعه را به نمایش بگذارند، طرحی تحت عنوان تثبیت قیمت ها را به تصویب رساندند که به موجب آن، رشد قیمت بنزین و سایر اقلام یارانه ای برای مدت سه سال ممنوع شد.

کمی بعد اما وقتی غرب بر این شد فشار بر اقتصاد ایران را افزایش دهد طرح ممنوعیت فروش بنزین به ایران را به تصویب رساند. مصوبه ای که قیمت بنزین در بازارهای جهانی را با کاهش مواجه کرد.

حالا از پس نزدیک به چهار دهه حیات بنزین در عرصه سیاست ، بار دیگر این فراورده خود را برای تغییرات قیمتی آماده می کند. بنزین در یک دهه اخیر اما اتفاقات فراوانی را پذیرا بوده، از سهمیه بندی تا حذف یارانه و لغو سهمیه و حالا رشد قیمت.

ماهیت تغییرات قیمتی اما در شرایط کنونی متفاوت است؛ چرا که بنزین دو سالی است که تک نرخی بودن را تجربه کرده و از سال ۱۳۸۶ تا کنون برای اولین بار در قامت کالایی تک نرخی تن به رشد قیمت ها می دهد.

آنچه در این میان اهمیت دارد این است که همه تصمیمات مترتب بر قیمت بنزین نتوانسته است در سال های گذشته معادله بنزین ارزان و خودروی گران را تغییر دهد ، حالا افکار عمومی هم در برابر رشد قیمت بنزین موضع دارد و هم نارضایتی اش را با به کف رساندن خرید و فروش خودرو در بازار به نمایش می‌گذارد ، با این حال به نظر می رسد سال آینده گریزی از رشد قیمت بنزین نیست.

از بنزین یک تومانی تا بنزین هزار و .... تومانی

چهار دهه قبل هر لیتر بنزین در ایران یک تومان فروخته می شد ، سال ۱۳۵۹ بود که اولین تغییر قیمتی رقم خورد . هر لیتر بنزین پذیرای افزایش دو تومانی قیمت شد و نرخ سه تومانی بنزین تا سال ۱۳۶۸ دوام آورد.

زیر سایه سهمیه بندی از نوع کوپن . سال ۱۳۶۹ اما بنزین به قیمت ۵ تومان و سال ۱۳۷۴ به قیمت ۱۰ تومان رسید . دولت اصلاحات کار خود را با بنزین ۱۶ تومانی آغاز و با بنزین ۸۰ تومانی به پایان برد . سال ۱۳۸۶ با سهمیه بندی ، قیمت این فرآورده به صد تومان افزایش یافت و از پس تغییرات مکرر قیمتی در این دهه حالا هر لیتر آن با هزار تومان معاوضه می شود، با این جال به نظر می رسد سال آینده فصلی دیگر برای این فراورده پرمصرف نفتی باشد.

35223

کد خبر 735454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 33
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  55 5
  یکی از راه های اصلی نجات از مشکل ترافیک و الودگی؛ افزایش کمی و کیفی حمل و نقل عمومی و تشویق مردم به آن است.دولت بجای حمایت از خودروی شخصی باید از حمل و نقل عمومی حمایت کند
  • بی نام A1 ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   25 1
   این که فقط شعاره
  • منقد A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
   2 0
   دوست عزیز نفست از یه جای گرمی بلند میشه شهروندانی که با کمترین امکانات و بدون داشتن ناوگان عمومی در شهرهای خود مواجه هستند این طرح برای شما خوبه
  • بی نام A1 ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
   0 0
   حرفش قشنگه ولی در عمل نمیشه فرهنگ خود ما هم ضعیفه و دولتها هم ناتوانتر از این حرفها هستند
  • صمدی A1 ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
   0 0
   در دوره احمدی نژاد که بنزین گران شد نیمی از بنگاههای اقتصادی تعدیل نیرو ی انسانی کردند و هزاران نفر بیکار شدند و یک عده کارفرمای رانتخوار هم رفتند منابع حاصل از هدفمندی را به اسم اشتغالزایی وام گرفتند که یا اصلا پس ندادند یا صرف دلالی و احتکار کردند از طرف دیگه وقتی تورم ایجاد می کنید ارزش پول ایران پایین میاد و قیمت دلار هم که هر روز گرانتر میشه عملا هیچ موقع قیمت بنزین در کشور با قیمت خلیج فارس به هم نی رسه تازه کدوم کارگر یا کارمند به دلار خلیج فارس حقوق می گیره چرا مردم را اینقدر نادان فرض می کنید و با دلایلی که هیچ قابل قبول نیست بار مشکلات را به دوش ملت می اندازید
 • بی نام A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  76 5
  به نسبت درامد مردم و کیفیت بنزین لیتری100تومن هم گرونه به1000تومن هم راضی نمیشید؟
  • بی نام RO ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   7 0
   هی گرون کنید ،این پولای مازاد کجا میره؟صرف چی میشه اختلاسهای جدید
 • دکتری اقتصاد هستم IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  126 3
  شما حقوق کارمندان و کارگران را طبق استانداردهای بین المللی پرداخت کنید، بعد بیایید در خصوص یارانه پنهان بنزین صحبت کنید. نمیشه که دریافتی ها مشمول قوانین داخلی باشند و هزینه ها مشمول امور بین المللی لطفا درج بفرمایید
  • بی نام IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   15 0
   درود
  • بی نام IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   12 0
   درود
 • بی نام A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  80 4
  چرا قیمت اقلام چیز های دیگر را با مقیاس چهانی مقایسه نمی کنید حقوق کارگران و کارمندان یک سوم مقیاس جهانیه،قیمت خودرو 2 ب تا 3 برابر مقیاس جهانیه فقط می خواید قیمت بنزین را به مقیاس جهانی برسونید
  • بی نام IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   2 43
   داداش کسی از قیمت جهانی حرف زد؟
  • بی نام A1 ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   8 0
   حقوق كارگران يك سوم مقياس جهاني نيست يك دهمه
 • بی نام A1 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  53 0
  کاش نسلتون منقرض شه
 • نامی IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  14 1
  من موافق تغییر معادله ای هستم که خودتان به آن اشاره کردید خانم علی اکبری ؛ معادله بنزین ارزان و خودروی گران البته که اگر خدرو ارزان بشه ما با گرانی بنزین موافقیم اما متاسفانه در ایران بنزین که گران می شود باز هم خودرو گران می شود و این از عجایب روزگار است
 • بی نام RO ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  20 0
  واقعا چرا بعد از 98ماه یارانه هیچ حرکت افزایش نکرده ولی قیمتها همچنان جولان میدهند وحقوق کارگران مظلوم چرا رسیدگی نمی شود
 • آقارضی A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  23 0
  فکر کنم مسئولین واقعا توهم زدن مرد مومن پول ایران هیچ کجای دنیا ارزش نداره حتی تو افغانستان با این حق و حقوقی که به این ملت میدین فقط تو ایران میشه زندگی کرد انهم بخورونمیر تازه میخواین بنزینم گران کنید
  • بی نام A1 ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   7 1
   احسنت، ببخشید لایک
 • بی نام A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  31 2
  خجالت بكشيد
  • بی نام A1 ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
   0 6
   چشم
 • بی نام IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  18 0
  پرداخت سود ناچيز سهام عدالت همواره داراي دست انداز و تاخير است ولي افزايش قيمتها هزار توجيه و دليل دارد؟
 • بی نام A1 ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  7 0
  چرا آخه باید زیاد شه؟
 • بی نام A1 ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  7 0
  واقعا ناراحت کنندس
 • بی نام A1 ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  3 0
  سانسورچی ها چرا نظر من را نگذاشتید؟
 • بی نام A1 ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  4 0
  چرا قیمت خودرو رو به فوب خلیج فارس نمیرسونید؟
 • شهبازی A1 ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  0 5
  بهترین راه برای واقعی کردن قیمت بنزین حذف یارانه و شناور کردن قیمت ان هست. در خیلی از کشور ها 90 درصد قیمت خالص بنزین مالیات هم می گیرند.مثلاً اگر قیمت بنزین لیتری 3000 تومان باشد2700 تومان هم مالیات می گیرند قیمت هر لیتر می شود 5700 تومان . دولت حداقل قیمت تمام شده را باید از مصرف کننده بگیرد مالیات نمی گیر ند نگیرد ولی حداقل قیمت واقعی را اخذ کند تا سرمایه های ملی هدر نرود البته تصمیات بزرگ شجاعت خاصی می طلبد.
  • بی نام A1 ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
   1 0
   جناب شهبازی در بسیاری از همون کشورهایی که گفتید حداقل دستمزد 250 دلار نیست . مقایسه یک طرفه که کار دولتها بود به شما هم سرایت کرد؟ بنزین بشه به قیمت امریکا هیچ مشکلی هم نداره ولی در امریکا حداقل دستمزد حدود 2000 دلار درمیاد دستمزد بشه 2000 دلار و کارکمند بشه 4000 و.. و قیمتها هم بین المللی بشه من هم موافقم مشکلی نیست.
 • علی GB ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  3 0
  دل می رود زدستم صاحبدلان خدا را ...
 • بی نام A1 ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  7 0
  آقا میشه رای منو پس بدین ؟ غلط کردم بار آخرم بود بخدا
 • بی نام IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
  3 0
  کارگر مظلوم،حقوق 960 هزار تومنی
 • عمو اصف A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
  0 0
  هر وقت حقوق و در آمد عامه مردم به سطح جهانی رسید آقایون به فکر جهانی کردن و استاندارد سازی هزینه های سوخت و... بیفتند....
 • بی نام A1 ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
  1 0
  اگر قیمت بنزین افزایش پیدا کنه باید یارانه های نقدی هم افزایش داشته باشه
 • بی نام IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۱
  0 0
  گاز سی ان جی ارزان بنزین گزان اتگاه کاهش الودگی هوا صادرات بنزین