ایرنا به نقل از رییس سازمان برنامه و بودجه کشور نوشت: در جلسه ای که امروز با رییس جمهوری داشتیم، وی از افزایش نرخ ارز بسیار ناراحت و مکدر است.

محمد باقر نوبخت عصر پنجشنبه در گردهمایی دانشجویان و جوانان حزب اعتدال و توسعه با عنوان جوانان، نقش آفرینی و مسوولیت پذیری با بیان این مطلب افزود: اسم اصلی حزب اعتدال و توسعه اعتدال برای توسعه است و دیگر زمان اینکه بگوییم مشکلات کشور بر گردن دولت های نهم و دهم بوده گذشته و باید به فکر کشور باشیم.

وی اظهار داشت: این روزها درباره بودجه حرف های زیادی می شنویم ولی باید به منتقدین بگویم اگر امروز بودجه کاملا شفاف نبود آیا می توانستید اجزای آن را تحلیل کنید و دستگیر نشوید؟

سخنگوی دولت افزود: البته قبول دارم بیماری مزمن اقتصادی در کشور وجود دارد که نمی توان آن را با دارو درمان کرد بلکه باید دست به جراحی بزرگی زد ولی راه حل دیگری وجود دارد که می توانیم دست بر روی دست بگذاریم و دو سه سال آینده را نیز بگذرانیم و همین بیماری مزمن را با رعایت امانت به دولت بعد بسپاریم.

نوبخت با تاکید بر اینکه حق نداریم جامعه را متشنج کنیم و باید با آرامش کار خود را پیش ببریم، گفت: از همه می خواهیم انتقاد کنند و هیچ کس در زمینه بودجه مسوول نیست بلکه خودم به عنوان محمد باقر نوبخت شخصا مسوول بودجه هستم و اگر اشتباه می کنم بگویید که برگردم.

وی یکی از ویژگی های بودجه سال آینده را توجه به اشتغال دانست و اظهار داشت: در بودجه سال آینده پیش بینی 980 هزار فرصت جدید شغلی را کرده ایم زیرا در هر خانه ای که می روید حداقل سه بیکار تحصیل کرده وجود دارد.
دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه یکهزار و 194 هزار میلیارد تومان در کشور هزینه خواهد شد که ما فقط می توانیم 368 هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداشت کنیم، گفت: جامعه حق دارد که این سوال را بپرسد که مابقی این هزینه را از کجا می خواهید بیاورید؟

نوبخت گفت: در جدول بودجه سال های گذشته 59 ردیف و موسسه وجود داشت که از دولت کمک می گرفتند و حتی بسیاری از این موسسات را ما نمی شناختیم که در سال جاری این ردیف ها حذف شد، البته 194 هزار میلیارد تومان نیز از حقوق گمرکی و مالیات درآمد کسب خواهیم کرد که در عین حال 500 هزار میلیارد تومان نیز طرح و پروژه نیمه تمام در کشور داریم.

وی ادامه داد: پس باید چیزی بفروشیم تا بتوانیم این میزان را تامین کنیم که اولا ساختمان های دولتی است که پیش بینی کردیم یکهزارو 500 میلیارد تومان و فروش سهام شرکت های دولت که آن نیز حدود 106 هزار میلیارد تومان خواهد بود و برای تامین بقیه آن مجبور شدیم اوراق قرضه بفروشیم که آن نیز حدود 47 میلیارد تومان است.

سخنگوی دولت افزود: هزار میلیارد تومان نیز باید به بازنشستگان برای همسان سازی پرداخت کنیم که با این کسری بودجه مجبور شدیم 20 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اتمام پروژه های نیمه تمام استفاده کنیم.
نوبخت با بیان اینکه برجام توانست برای دولت گشایش ایجاد کند، گفت: برخی می گویند برجام هیچ دستاوردی نداشته ولی من به عنوان رییس سازمان مدیریت می گویم حداقل گشایشی که داشته این بود که فروش نفت ما از حدود یک میلیون بشکه به دو میلیون و 410 هزار بشکه رسید که توانستیم با پول آن هزینه های جاری دولت و حقوق کارمندان را پرداخت کنیم البته ترامپ از اقدام و مذاکرات ما و به ثمر رسیدن برجام بسیار می سوزد و می داند که اگر برجام به ثمر نمی رسید مشکلات زیادی در کشور وجود داشت.

وی به بحث قبلی خود برگشت و ادامه داد: خلاصه برای طرح های عمرانی پول کافی نداریم و برای این کار مجبور شدیم سال گذشته 17 هزار میلیارد تومان از بانک ها پول بگیریم تا بتوانیم واحدهای متوقف و نیمه تعطیل را دوباره فعال کرده و فرصت شغلی ایجاد کنیم.
نوبخت خاطر نشان کرد: تصمیم گرفتیم اگر اصلاح قیمتی روی حامل های انرژی رخ دهد و مجلس مجوز آن را دهد 17 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم تا بتوان 83 هزار واحد صنفی نیمه کاره ای که باید کامل شود را تکمیل کنیم.

وی توضیح داد: در قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود با اصلاح حامل های انرژی و منابع حاصل از آن نصف آن به مردم برای پرداخت نقدی یارانه ها و از نصف دیگر 30 درصد به واحدهای تولیدی و 20 درصد نیز در جیب دولت قرار گیرد ولی امروز نه فقط آن 30 درصد به واحدهای تولید داده نشد و 20 درصد نیز به جیب دولت نرفت بلکه 12 هزار میلیارد تومان نیز به مبلغ قبلی افزوده و به عنوان پرداخت نقدی یارانه به مردم دادیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه عده ای به این پول نیازمند هستند و نمی توانیم تحت هیچ شرایطی آن را قطع کنیم، گفت: بنده قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم و هیچ پول دیگری از هیچ جای دیگر دریافت نمی کنم و دریافت این 45 هزار تومان هیچ تاثیری در زندگی من ندارد اما می توان با جمع این 45 هزار تومان مشکلات زیادی را حل کرد البته امسال یارانه تحت پوشش افراد کمیته امداد و بهزیستی3.4 برابر شده است و سعی داریم هر کسی که زیر خط فقر باشد پول دیگری به نام بیمه سلامت به آنها بدهیم و سال آینده بطور قطع سه دهک افراد بی نیاز از یارانه را قطع خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: برای ایجاد حدود یک میلیون فرصت شغلی نیاز به اصلاح قیمت حامل های انرژی در سال آینده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: قیمت فوب خلیج فارس که مبنای قیمت گذاری حامل های انرژی در کشور است حدود 2200 تومان است که با قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر است و حتی قیمت بنزین و گازوییل در ایران بسیار ارزان تر از افغانستان است.
نوبخت با بیان اینکه رییس جمهوری در جلسه امروز نیز با وی تاکید کرده که درباره افزایش نرخ ارز بسیار نگران است، ادامه داد: آقای روحانی اصلا و به هیچ عنوان افزایش نرخ ارز را بر نمی تابد و از افزایش آن بسیار مکدر است.

وی با تاکید بر اینکه باید قیمت ارز کنترل شود و برای این کار دولت باید در بازار مداخله کند، افزود: برای اینکه بتوانیم تقاضای بازار را متعادل کنیم باید ارز تزریق کنیم ولی متاسفانه بانک مرکزی اگر ارز بیشتری داشت قطعا ورود می کرد.
سخنگوی دولت ادامه داد: در بازار ما دلار زیاد است ولی برای کنترل نرخ آن باید بانک مرکزی ورود کند که متاسفانه برای تهیه ارز مشکل دارد.

نوبخت به میزان سفرهای خارجی از کشور اشاره کرد و گفت: سالانه 9 میلیون و 200 هزار نفر به مسافرت خارجی می روند که اگر هر کدام هزار دلار با خود ببرند می شود 9 میلیارد دلار، که همین میزان برای دولتی که تامین 200 میلیون دلار برایش سخت است بسیار زیاد است و بار بسیار زیادی را به بازار وارد می کند.
وی گفت: خروج ارز از کشور به بازار فشار وارد می کند و یکی از عوامل جلوگیری خروج ارز از کشور می تواند افزایش عوارض خروج مسافران باشد.

 

35224

کد خبر 737042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  85 0
  آره بنده خدا... ولی چاره ای نیست.... اخر ساله و کسری بودجه....
  • بی نام GR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
   1 27
   بینام ۱۶:۲۲ عزیزم خسته نشدید از حرف های کیلیویی و پبرو مد و جو بودن؟ ی مقدار تحقیق هم بد نیست به جایی بر نمیخوره.فقط ی مورد بگم براتون طبق تخمین اشپیگل که اتفاقا با ایران خوب نیست ایران سالانه ۲.۵تا ۳ میلیارد دلار کلیه هزینه هاش توی عراق و سوریه هست.حالا شما میدونید که یارانه ای که دولت ایران سالانه فقط و فقط در زمینه بنزین میده ۵ میلیارد دلاره ؟
 • بی نام EU ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  69 3
  بزرگ ترین کاری که یک رئیس جمهور می تواند انجام دهد حفظ ارزش پول هست
 • محمد A1 ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  65 0
  اولش سخته ، عادت می‌کنه . فعلا اگه پرسید بگویید همه چیز روبراهه.
 • بی نام A1 ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  26 0
  ما بیشتر
 • ایلیا GB ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  74 0
  با مکدر بودن ایشان نرخ ارز کم نمیشه
 • بی نام IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  18 0
  باید واقعیت ها رو گفت
 • بی نام A1 ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  52 0
  ایشون فقط مکدر میشوند در جریان افزایش قیمت خودرو هم مکدر شدند بنده هم میتونم مکدر بشم اگر عید رییس جمهور خواست بره مرخصی در خدمتم برای مکدر شدن
 • بی نام A1 ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  24 0
  بعد می گیم رونق اقتصادی پیش اومده . تورم تک رقمیه . فروش نفت زیاد شده . برجام اوکی بوده .
 • بی نام A1 ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  1 2
  قابل پیش بینی بود افزایش نرخ ارز
 • بی نام A1 ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  41 1
  رئیس جمهور مکدر ؟؟؟؟ نه باباااااااااااااااااااا
 • بی نام IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  31 1
  اگر رييس جمهور دغدغه اقتصاد مردم را دارد يارانه اكثريت را قطع نكند انرژي را مجددا دو برابر نكند و خدمات درمان را افزايش ندهد ارز بخاطر لغو احتمالي برجام بالا ميرفت كه با بلاتكليف ماندن در كنگره و موكول كردن به خود ترامپ در 23 دي ، روند افزايشي اش فعلا متوقف شد ماهيگيري سياسي نكنيد
 • مصیب A1 ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  13 0
  کاش در حد گرون شدن ارز بود.
 • بی نام CA ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  35 1
  اگر مکدر هستین چرا جلوی افزایش قیمت را نمیگرین الکی الکی 400 500 تومن رفت رو دلار واقعا لیاقت ما این نیست که پولمون انقدر بی ارزش باشه
 • بی نام IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  14 0
  ای کاش فقط این بود.بودجه را هم نظارت و مدیریت ندارید.
 • بی نام A1 ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  41 0
  مکدر بودن به چه درد ما میخوره.یه فکر اساسی بکنید.با تغییرات اساسی در بانک مرکزی دیگر خاطر ایشان هم مکدر نخواهد شد
 • بی نام IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  35 0
  بهشون بگید ما هم از بی تدبیری ایشان و دولت محترمشان هم مکدر شدیم هم نا امید.
 • بی نام IR ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  21 0
  کل جمعیت کشور هفتاد میلیونه بازنشسته و کودکان برن کنار فکر کنم 40 ملیون جمعیت میتونن کار کنن 15 میلیون جمعیت زنان خانه دار باشه پس 25 ملیون کار کن داریم از این تعداد 15 ملیون کار کنن 10 ملیون بیکار داریم دولت 37 ساله داره سالی تقریبا نزدیک 1 میلیون کار افرینی میکنه پس چرا کارگر کم نمیاد ؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  18 0
  متاسفم