دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست تخصصی انعکاس موازین حقوق بشری ایران در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی قوه قضاییه گفت: اصل برائت و رافت سنگ بنای نظام قضایی مبتنی بر آموزه های دین حنیف اسلام است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری‎ها، علی شمخانی در این نشست که با حضور دادستان تهران و معاونین دادستانی، سرپرستان دادسراهای تهران و شهرستان‌های تابعه برگزار شد، اظهار داشت: رعایت دقیق آیین دادرسی کیفری در تعیین تکلیف پرونده‌های مختلف و دقت در صدور قرارهای مختلف و توجه به دلایل قانونی برای بازداشت از ضرورت‌های کیفی سازی نظام رسیدگی قضایی در کشور است.

اهم سخنان وی از این قرار است:

*توجه جمهوری اسلامی ایران به حقوق بشر ناشی از اصول و تکالیف اساسی و الزامات قانون اساسی است.  اگرچه نظام سلطه با فضا سازی‌های مغرضانه وسیاسی به دنبال به چالش کشیدن جمهوری اسلامی به بهانه‌های حقوق بشری است اما این موضوع نباید مانع مراقبت مستمر ما و برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی باشد.

*مهمترین تهدید امروز کشور کاهش اعتماد مردم به کارآمدی نظام در ابعاد مختلف است. گفتار و رفتار صادقانه کارگزاران نظام در بخش‌های اجرایی، قضایی و تقنینی شاخص اصلی حفظ و بسط کارآمدی نظام در ذهن جامعه است.

*مبارزه بدون تنازل با فساد به عنوان مهمترین عامل کاهش اعتمادجامعه به کارآمدی نظام ضروری است. رسانه‌ها باید با زبان گویا و بدون لکنت و در سایه مصونیت قضایی تام نسبت به اطلاع‌رسانی دقیق در مورد فساد اثبات شده در هر سطحی اقدام کنند.

*تبیین به هنگام و جامع ظرفیت‌های قانونی حقوق بشری در ایران ضروری است. ما ضمن آن که نباید اجازه بدهیم که موضوعات قضایی ما تبدیل به مسئله امنیت ملی شود باید تلاش کنیم تا سردمدار حقوق بشر اسلامی در جهان شویم.

2727

کد خبر 737469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 15
 • بی نام EU ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  141 1
  رودبر شدیم از خنده..انقد مارو نخندونین
 • بی نام IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  137 1
  نفست از جای گرم بلند می‌شه. چه برخوردی با افشاء کننده املاک نجومی شد؟ واقعا تو این کشور زندگی نمی‌کنی آقای شمخانی؟
 • بی نام A1 ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  120 1
  ما ترم اول دانشگاه یک استاد داشتیم که می گفت از من انتقاد کنید . اونایی که انتقاد کردن آخر و عاقبت به خیر نشدن
 • بی نام A1 ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  116 1
  پس فردا که گرفتن شون شما می ری خونه پیش زن و بچه و اهالی رسانه می رن زندان و دور از زن و بچه. اونقدر قدرت دارید که جلوی زندانی شدن خبرنگار را بگیرید؟ الکی شیرشان نکنید و بعد پشت شان را خالی.
 • بی نام A1 ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  91 1
  خودت مصونیت داری داداش ؟
 • سلام IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  96 1
  برادر شما ایران هستی؟ برادر گرامی اینها که گفتی مطالبه جامعه از شما هاست؟شما از کی داری مطالبه میکنی خدا میداند؟ ما مردم که دست و پای شمارا نبستیم حالا کی بسته خدا میداند؟ همین سایت الف رو کی توبیخ کرد که ساده ترین کامنتهارو هم منتشر نمیکنه
 • بی نام A1 ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  96 1
  از حرف تا عمل راه طولانی است .. الان 40 سال است ...
 • بی نام A1 ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  107 2
  شما انگار از یک کره دیگه تشریف آوردین جناب دبیر عالی