۰ نفر
۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۵:۱۶
خروج از باتلاق یارانه

با توجه به واکنش مردم به حذف یارانه بگیران، نگرانی ها در خصوص اینکه این پول های یارانه بعد در کجا هزینه می شود و چه اتفاقی می افتد، تشدید شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سال 1389 بود که دولت نهم دو طرح مسکن مهر و سهام عدالت را با تبلیغات عجیب و غریبی اجرایی کرده بود و حالا نوبت آن بود که «پولی در جیب مردم برود.»  28 آذر ماه سال 1389 محمود احمدی نژاد در مقابل دروبین های تلویزیونی با اشتیاق خبر از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها داد و وعده کرد این پول در یک بازه 5 ساله ثروت عظیمی برای ایرانیان می شود.

اما این گونه که پیش بینی می شد، طرح هدفمندی یارانه ها پیش نرفت. طرح هدفمندی یارانه به جای آنکه به توسعه زیرساخت های تولید بیانجامد، به دست انداز پرداخت های نقدی افتاد. 

به همین ترتیب، دولت روحانی از حدود ۵ سال گذشته برای هدفمندی این یارانه ها دست به حذف یک سری افراد پردرآمد زده، اما جمعی اندک، که شاید شمارشان به کمتر از 4 میلیون نفر برسد، یارانه دریافت نمی کنند و همچنان 76 میلیون ایرانی در فهرست یارانه بگیران جای دارند. (اینجا)

اما دولت دوم روحانی، با انتشار لایحه بودجه سال ۹۷ دست به اقدام بزرگی زد. در اولین قدم، براساس لایحه بودجه سال 97 کل کشور، پیشنهاد شده تا از ابتدای سال 1397 سازمان هدفمندسازي يارانه ها ضمن تغيير نام به صندوق رفاه اجتماعي و اصلاح اساسنامه به منظور انجام ماموريت جديد تحت نظر وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي قرار بگیرد. (اینجا)

از سوی دیگر، با توجه به این اعداد و ارقام و سایر مواردی که در بودجه سال آینده پیش بینی شده است، دولت در نظر دارد میزان یارانه بگیران را حدود ۳۱ میلیون کم کند؛ یعنی یک‌سوم یارانه‌بگیران از دریافت یارانه حذف خواهند شد و به این ترتیب تعداد یارانه بگیران در بودجه سال آینده ۴۵ میلیون نفر خواهد بود.

آن‌طور که در لایحه بودجه سال 97 آمده است، دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، این اجازه را دارد که در سال آینده از محل منابع سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها تا مبلغ 37 هزار میلیارد تومان هزینه کند. این در حالی است که این رقم در قانون بودجه سال 96 حدود 48 هزار میلیارد تومان تعیین شده بود. به این ترتیب، بنا به لایحه بودجه سال 97، این بخش با کاهش حدود 11 هزار میلیارد تومانی مواجه شده است. (اینجا)

چه کسانی ماندند و چه کسانی حذف شدند؟

در هیمن راستا، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: «هیچ نیازمندی از پرداخت یارانه ها حذف نمی شود و همه نیازمندان چه افرادی که شناسایی شده اند و چه کسانی که خود اعلام می کنند مشمول پرداخت یارانه ها خواهند بود.»

نوبخت با بیان اینکه امسال مستمری افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی سه و چهار دهم برابر افزایش یافته است، افزود: «تا 700 هزار تومان به خانواده های 5 نفر به بالا پرداخت می شود.» (اینجا)

از طرف دیگر، نتیجه آخرین نشست ها در سازمان برنامه و بودجه حکایت از آن دارد که در پروسه قطع یارانه های فراگیر 45 هزار و 500 تومان، سال آینده یارانه کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند، برقرار مانده در این پروسه افزایشی را نیز تجربه خواهد کرد. در عین حال مقرر است یارانه بازنشستگانی و مستمری بگیرانی که تا سقف دو میلیون تومان حقوق دریافت می کنند نیز همچنان برقرار باقی بماند. (اینجا)

دیدگاه مردم برای هدفمندسازی یارانه

در این شرایط، این سوال مطرح است که برای شناسایی درست و دقیق غیرنیازمندان از گروهی که در طبقات ضعیف جامعه هستند، چه باید کرد؟ (اینجا)

کاربران خبرآنلاین در این خصوص دیدگاه جالبی داشتند. یکی از کاربران در این خصوص در نظرسنجی خبرآنلاین نوشته است: «یارانه متعلق به همه مردم است؛ فرقی هم نمی‌کند که طرف متمول باشد یا فرودست. با قطع کردن یارانه‌ها فقط در این کشور تر و خشک با هم می‌سوزند و پولش هم معلوم است که کجاها هزینه خواهد شد. با قطع یارانه حتی یک نفر مخالفم.»

«حقیقت» یکی دیگر از کاربران خبرآنلاین عنوان کرده است: «خداوکیلی این یارانه را برای همه قطع کنید. یارانه چند ساله 45 هزار تومانه. حامل‌های انرژی چند درصد افزایش داشته است. تو این چند سال 45 هزار تومان می‌دید، چقدر از مردم می‌گیرید.»

یکی دیگر از کاربران خبرآنلاین تصریح کرده است: «معیار نیاز و نیازمندی از فردی به فرد دیگر فرق می‌کند. یارانه سهم هر ایرانی از به اصطلاح هدفمندی است. اگر می‌توانند بدهند، باید به همه بدهند. اگر هم نه، لااقل شهامت اعتراف به اشتباه داشته باشند و قیمت‌ها را به قیمت سابق برگردانند.» (اینجا)

 

35224

کد خبر 737582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • بی نام A1 ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  28 4
  این دولت فقط دولت قبل را تخریب کرده
 • بی نام EU ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  28 0
  خدا به ما رحم کند
 • امیر IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  9 0
  این خبری که نوشتید به شدت یک طرفه و جانب دارانه بود
 • بی نام A1 ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  8 0
  جانبداری کورکورانه هم حد و حساب دارد با این گرانی افسار گریخته
 • مسعود A1 ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  11 1
  نوبخت با بیان اینکه امسال مستمری افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی سه و چهار دهم برابر افزایش یافته است، افزود: «تا 700 هزار تومان به خانواده های 5 نفر به بالا پرداخت می شود.» 4 دهم درصد برای کسی که ماهانه 200 هزار تومن می گیره میشه 800 تا تک تومن یعنی یک وعده نان سنگک با نرخ دولتی اقا خجالت داره
  • بی نام A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
   3 1
   نوبخت به گفته خودش نزدیک 9 میلیون حقوق می گیره. او از کجا می فهمه مردم بدبخت چی می کشن...
 • داود آزاد بخت IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  21 1
  آیا فقط 4 میلیون نفر از لیست یارانه خط خورده اند یا نیمی از جمعیت از دریافت یارانه کنار گذاشته شده اند؟ این اصطلاحات "باتلاق یارانه" و .... یعنی چی؟ چرا همه اش به یارانه گیر داده اید؟
 • بی نام IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  25 2
  یارانه پول نفته و حقه همه ی مردمه فقیر و غنی هم نداره چرا گیر دادید به یارانه ها؟ چرا بودجه صدا و سیما رو کم نمیکنید
 • مصطفی A1 ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  18 0
  چطوریه کار احمدی نژاد اقدام عجیب و قریب بود کار روحانی شد اقدام بزرگ . بزرگ مردم کسی هست که خدمت بیشتری به مردم کرده باشه . حرف من نیست حضرت رسول فرمودند
 • بی نام A1 ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  8 0
  چطوره فساد سیستماتیک باتلاق نیست اما یارانه که شده منبع امرار معاش و ارتزاق بیش از 80 درصد مردم میشه باتلاق....خجالت هم خوب چیزیه
 • بی نام A1 ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  5 0
  یک کمی دقت کنید : یارانه سال 96 33500 میلیارد تومن با یک ضرب و تقسیم می شود حدود 61.355 میلیون نفر یارانه بگیر بودجه 97 10500 میلیارد تومن کم می شود یعنی 19.230 میلیون نفر در نتیجه باقی می ماند کل یارانه بگیر 42 میلیون نفر یعنی نصف جمعیت ایران خدا وکیلی این دولت مردم را چی به حساب آورده که این بازی با کلمات و عدد سازی ها را راه انداخته آنلاین اگر نشر ندهی ازت نمی گذرم
 • بی نام A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  5 0
  بهتر بود بنویسید: سرگرم شدن مردم به بازیهای المپیک 2018 و خنجر از پشت دولت به مردم با قطع یارانه ها...
 • بي نام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  4 0
  با سلام به ايشان بگوييد در سال گذشته ديديم چه كساني حذف يارانه شدند سال آينده هم خدا به داد نيازمندان كه نظر شان است برسد.
 • بی نام IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  2 0
  یارانه باتلاق نیست،باتلاق اختلاس هست،فقر هست،بیکاری هست،تصویب بودجه های غیر منطقی برا برخی از سازمانهای ناکارامد هست،باتلاق حقوق کم کارگری هست و....
 • بی نام IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  0 0
  یارانه فقط باعث تورم می شه باید وضع اشتغال بهتر کنن با یارانه هیچ چیزی درست نمی شه.
 • بی نام IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  0 1
  دولت قبل با دادن یارانه مشکلی را حل نکرد
 • بی نام A1 ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  0 0
  آقای نوبخت که میخوای یارانه ما رو قطع کنی، می دونی الان آووکادو، بلوبری و آناناس تو بازار چند شده؟ اصلا میری خرید؟