۰ نفر
۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۵

باشگاه خبرنگاران نوشت: میزان کار مفید موجود در ایران در خوشبینانه ترین حالت ممکن در هفته به 11 ساعت نیز نمی‌رسد.

محمد حسین محمدی،کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به ضرورت ارتقای سطح بهره وری کار در ایران اظهار کرد: طبق آمار میانگین ساعت کار در کشوری همچون فرانسه یا ایالات متحده به 30 تا 33 ساعت در هفته می رسد که به واقع به صورت میانگین با کسر روز تعطیل (یکشنبه) در این کشورها، حدود 5 تا 5/5 ساعت کار مفید حاصل می شود.

محمدی تصریح کرد: با مقایسه میزان کار مفید موجود در ایران که در خوشبینانه ترین حالت ممکن در هفته به 11 ساعت نیز نمی‌رسد و در بخش دولتی این میزان بصورت متوسط 22 دقیق در روز است، به عمق تفاوت موجود پی خواهیم برد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با همه این اوصاف و با وجود توفیقاتی که کشورهای توسعه یافته در سایه کار مفید و بهره وری بالا به آن نائل شده اند، اکنون برخی کشورها همچون کره، ژاپن و تعدادی از جوامع اروپایی در حال کاهش ساعت کار خود هستند که البته این ایده با عنایت به مطالعات و مولفه هایی همچون لزوم تفریح و استراحت هر چه بیشتر نیروی انسانی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: ضریب کار مفید و میزان فعالیت در کشوری همچون ژاپن به میزانی است که گاهی نیروی انسانی به دلیل فعالیت بسیار زیاد، جان خود را از دست می دهد و این موضوع نه در فضای اجبار و استثمار و بهره کشی، بلکه ریشه در مسوولیت پذیری بالای مردم نسبت به کشور و سرنوشت و آینده مرز و بومشان دارد.

محمدی گفت: واکاوی عوامل موثر در پایین بودن ضریب بهره وری کار مفید در ایران از موضوعاتی است که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و البته نتیجه این بحث خروجی و اقدام عملیاتی باشد در غیر اینصورت برگزاری جلسات، سمینارها، تحقیقات بدون اقدام عملیاتی راه به جایی نخواهد برد.  آنچنان که تاکنون در بسیاری از عرصه ها، اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی بسیار انجام شده اما هیچکدام حاوی نتیجه  قابل توجهی نشده است.


3535

 

 

کد خبر 738779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
  3 0
  برای اینکه کارفرما در ایران به بهره وری نیروی کار اصلا اهمیت نمی دهد و فقط پر کردن ساعت کار و اضافه کاری به چشمش میاد. در واقع از نظر کارفرمای ایرانی، کارمندی که تا 8 شب سرکار بمونه با روزی یک ساعت کار مفید، ارجحیت داره به کارمندی که روزی 5 ساعت کار مفید انجام می ده ولی راس 5 بعد از ظهر میره خونه اش
 • بی نام A1 ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
  3 2
  تو ایران دو ساعت هم کار مفید کنی زیاد است این کار نیست که ما می کنیم بردگی است حقوق یک میلیون تا دو میلیون تومانی خط فقر چهار و نیم میلیون تومانی حقوق رو خرج کرایه راهمون کنیم یا خرج لباسی که تو کار پاره می کنیم.
 • احمد DE ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
  1 0
  بیش از نیمی از این ساعت هم مربوط به کارمندان بانک میشود که با این فشار واسترس در این فضای که همه مشکلات را از چشم آنها میبینند مشغول خدمت هستند
 • بی نام IR ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
  2 1
  ببینید اگر این 250 دلار حقوق هر ایرانی را با 2000 دلار حقوق در کشورهای دیگه مقایسه کنید متوجه میشوید که اتفاقا بسیار هم زیاد کار می کنیم همه هزینه های ما بین المللی است ولی حقوق داخلی است شما نگاه کن میخای یک گوشی بخری مثلا 500 دلار برای خرید این گوشی باید حقوق 2 ماه را پرداخت کنی در امریکا یک چهارم حقوقش رو صرف خرید اون گوشی میکنه مواد غذایی و..هم که از امریکا .و اروپا گرانتره اجاره خونه و..هم در همون حد گران شده لذا به نظر من حق با کسانی است که کار نمیکنند عملا ما یک هشتم حداقل حقوق را دریافت می کنیم و باید یک هشتم هم کار کنیم یعنی روزی 2 ساعت به نظر من هم زیادشه
 • شهرام A1 ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۸
  0 0
  با این احوال به چه علت مدیران ادارات دولتی بعضأ اضافه کار تا سقف صد ساعت و بیشتر برای کارمندانشان تأیید میکنند؟ چرا نظارتی به این موضوع نمیشه؟ آیا کارمندان دولتی از انگشتشان طلا میریزه؟