۰ نفر
۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۳

ایرنا نوشت: رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به کمبود شدید باران در حوضه آبریز این دریاچه، گفت: وسعت دریاچه ارومیه در آذرماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴۲ کیلومتر کاهش یافته است.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه در روز جاری به یک هزار و ۷۳۴کیلومتر رسید، اظهار کرد: تراز نگین آبی آذربایجان نسبت به هفته گذشته ثابت مانده و عدد یکهزار و ۲۷۰ متر و ۲۹ سانتی متر را نشان می دهد.

وی وسعت دریاچه ارومیه در آذر ماه سال ۹۵ را یک هزار و ۹۷۷ کیلومتر مربع اعلام کرد و افزود: این وسعت با ۲۴۲کیلومتر کاهش به یک هزار و ۷۳۴ کیلومتر در آذر ماه امسال رسیده است .

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ادامه داد: وسعت امروز دریاچه ارومیه در مقایسه با ۱۵ سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۷۷۹ کیلومتر کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه تراز این دریاچه در روزهای آینده به علت بارندگی افزایش می یابد، اظهار کرد: حوضه آبریز دریاچه ارومیه با ۲۰۵ میلی متر بارندگی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور است ولی با اقدامات انجام شده درصدد هستیم بیشترین میزان آب در نگین آبی آذربایجان ذخیره شود.

به گفته رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ، بارش باران در حوضه آبریز این دریاچه نسبت به سال گذشته حدود ۳۹ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۹ سال گذشته حدود ۵۶ درصد کاهش یافته است.

سرخوش با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط ۲۱ رودخانه دائمی و ۳۹ رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رهاسازی آب سدها از آذرماه هر سال آغاز می شود.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود، تاکید کرد: با توجه به خشکسالی، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون این دریاچه وجود نداشت.

کد خبر 738807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =