صبح امروز مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان در نشست با اعضای کمیسیون آب، منابع طبیعی و کشاورزی مجلس گفت:حدود 60 درصد از مساحت استان لرستان حوزه آبریز کرخه است که شامل شهرستانهای الشتر، نورآباد، کوهدشت ،پلدختر، چگنی و رومشکان می شود و نیز حدود چهل درصد از مساحت لرستان در حوزه کارون بزرگ است که شامل شهرستانهای شمالی استان ،بروجرد، دورود،ازنا و الیگودرز و نیز بخشی از شهرستان خرم آباد می شود.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، رضا میرزایی افزود: به طور کلی حدود پنجاه درصد از دبی پایه رودخانه های کرخه در لرستان قرار دارد.

وی ادامه داد: از نظر بارشها کل بارشهای سالانه سطح استان لرستان حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب است که حدود ده درصد این سهم به صورت نفوذ، چهل درصد به صورت رواناب و پنجاه درصد از آن بصورت تبخیر و تعرق از حوزه استان ما خارج می شود.

رضا میرزایی در حوزه مصارف آبی استان بیان داشت: این منبع شامل حدود هزار و هتشصد حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق برای مصارف کشاورزی و شرب و صنعت، هزار و 322 رشته قنات، حدود شش هزار 444 هزار دهنه چشمه می شود و در مجموع کل حجم برداشتهای آب در استان لرستان حدود 2/5 میلیون متر مکعب است به نحوی که92 درصد صرف کشاورزی،5 درصد شرب و 3 درصد صرف مصارف صنعتی می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه لرستان به لحاظ اقلیم و شرایط قرارگیری در زاگرس میانی، تولید کننده آب کشور است، گفت: در بخش سرمایه گذاری در حوزه آب نیز استان لرستان در مقایسه با سایر استانها ریسکش بسیار پایین است اما متاسفانه هیچ گونه سرمایه گذاری در این حوزه انجام نشده است!

وی ادامه داد: علی رغم وجود این پتانسیل آنچنان که می بایست به این استان توجه نشده است و دچار فرصت سوزی شده است که هم در بحث سرمایه گذاری در حوزه آب دچار مشکل هستیم و هم تخصیصات قانونی که قرار بود بدهند، تحقق پپیدا نکرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان در پایان این نشست گفت: درخواست ما از کمیسیون آب و کشاورزی این است که در رابطه با بحث تحقق حق آبه های استان لرستان گره گشایی کنند و اقداماتی صورت پذیرد.

 

46

کد خبر 739192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =