میزان نوشت: رئیس پلیس راهور گفت: در 9 ماهه امسال 6 میلیون و 700 هزار خودرو به علت نداشتن معاینه فنی، دودزا بودن یا نقص فنی از سوی پلیس جریمه شده اند.

سردار تقی مهری اظهار داشت: عوامل مختلفی در بروز آلودگی هوا در کلانشهرها نقش دارند، اما مهمترین منبع آلوده کننده خودروها و موتور سیکلت ها هستند. اگرچه استفاده از سوخت برای گرمایش در آلودگی هوا نقش دارد اما این منبع در برابر خودروها بسیار اندک است.

وی ادامه داد: حدود 20 میلیون خودرو و 11.5 میلیون موتور سیکلت در سطح کشور تردد دارند. این آمار در تهران 4 میلیون خودرو و سه میلیون موتور سیکلت است. این حجم از تردد علاوه بر ترافیک تاثیر مستقیمی در آلودگی هوا دارد.

رئیس پلیس راهور با اشاره به تردد خودروهای فرسوده و آلودگی بیشتر آنها، تاکید کرد: یک میلیون و 373 هزار خودرو فرسوده در کشور تردد دارند که آلودگی آنها دو برابر خودرو های دیگر است. براساس مصوبات دولت سن خودروها مشخص است؛ اما همچنان خودروهای فرسوده بدون توجه به جریمه ها در سطح معابر تردد می کنند.

به گفته مهری براساس مصوبه سال قبل دولت، تردد خودروهای فرسوده در 8 کلانشهر ممنوع بوده و این خودروها از سوی پلیس 50 هزار تومان جریمه می شوند، جریمه ای که به هیچ وجه بازدارنده نیست. در قانون هوای پاک ماده جدیدی در مورد خودروهای فرسوده تصویب شده است که منتظر ابلاغ آن هستیم.

وی از برخورد پلیس با خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا خبر داد و گفت: در 9 ماهه امسال پلیس 6 میلیون و 700 هزار خودرو را به علت نداشتن معاینه فنی یا دودزا بودن جریمه کرده است. ماموران پلیس این خودروها را به صورت دستی متوقف و برای آنها برگ جریمه صادر کرده اند.

رئیس پلیس راهور با اشاره به اینکه در تهران 200 دوربین محدوده زوج و فرد خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه می کنند، افزود: ماموران پلیس راهور خودروهای دودزا و دارای نقص فنی را پس از متوقف کردن، فک پلاک کرده و با دادن پلاک تعمیرگاه از آنها درخواست می شود هرچه سریعتر نقص فنی خودرو را رفع کنند. مهلت استفاده از پلاک تعمیرگاه در تهران 24 ساعت و در شهرستان ها تا یک هفته است.

مهری با درخواست از دولت برای توسعه حمل و نقل عمومی ، تاکید کرد: دولت برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده باید تسهیلات مناسبی را در اختیار صاحبان این خودروها قرار دهد. براساس قانون بنزین یورو4 باید در جایگاه ها عرضه شود که به گفته سخنگوی شرکت پخش فرآورده های نفتی، در تهران این سوخت توزیع می شود.

وی در پایان گفت: ماموران پلیس راهور بیشترین آسیب را از آلودگی هوا می بیینند چرا که از ساعت 5 صبح تا نیمه شب در خیابان ها حضور دارند و همیشه در معرض هوای آلوده هستند.

۴۷۴۷

کد خبر 740283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =