آتش‌سوزی تالاب‌ها به نوروزلو میاندوآب رسید / علت در دست بررسی است

مهر نوشت: آتش سوزی بخش جنگلی و میدانی تالاب نوروزلو میاندوآب که دیروز یکشنبه رخ داد با تلاش آتش‌نشانان مهار شد.

حجت جباری در خصوص جزییات این حادثه اظهار داشت: به دلیل اینکه حادثه در شب اتفاق افتاده تخمین اینکه وسعت آتش سوزی تا چه اندازه ای بوده امکان نداشت ولی امروز کارشناسان محیط زیست در حال بررسی ابعاد حادثه هستند.

وی علت اصلی آتش سوزی را عوامل انسانی دانست و اضافه کرد: تالاب نوروزلو به وسعت یک هزار و ۱۰۰ هکتار جزو بهترین تالاب های استان بوده که در مسیر رودخانه زرینه رود قرار دارد و به نظر می آید علت حادثه عمدی باشد.

جباری با تاکید بر اینکه عمدی یا غیرعمدی بودن حادثه هنوز مشخص نیست و در دست بررسی است گفت: با بررسی سوابق آتش سوزی های گذشته در این تالاب به نظر می آید حادثه عمدی باشد چرا در سالهای اخیر عده ای سودجو با آتش زدن بخش جنگلی و نیزارهای تالاب قصد دارند بخشی از تالاب را تبدیل به اراضی کشاورزی کنند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با قدردانی از تلاش آتش نشانان منطقه افزود: به دلیل وزش تندباد در منطقه شب گذشته و با توجه به شرایط موجود، اکیپ های آتش نشانی از شهرهای میاندوآب، شاهین دژ، بوکان به موقع توانستند آتش را مهار و از ایجاد خسارات های زیاد جلوگیری کنند که جای تقدیر دارد.

جباری با تاکید بر حفظ تالاب ها به عنوان اکوسیستم های ارزشمند گفت: اهمیت حفظ تالابها وقوانین سازمان در خصوص تالاب بدون همکاری و جلب مشارکتهای جوامع محلی ممکن نخواهد شد و به همین منظور روستاییان و جوامع محلی نقش بسیار زیادی را در احیاء تالاب ها ایفا می کنند.

تالاب نوروزلو ۱۱۵۰ هکتار مساحت دار و به دلیل داشتن امتیازها و ویژگی‌های خاص و پتانسیل‌های منحصر به فرد نظیر پوشش گیاهی مناسب شامل درختان گز، نی زارها و وجود وحوش اعم از گراز وحشی، روباه، گرگ، خرگوش و انواع در سال ۹۱ به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شده است.

این تالاب همه ساله پذیرای پرندگانی نظیر سنقور، اردک، کاکایی و چنگر بوده و عبور زرینه رود از میان این تالاب باعث شده پس از بررسی و تحقیقات لازم از سوی کارشناسان مربوطه این تالاب به منطقه حفاظت شده تبدیل شود.

این تالاب پیشتر درمالکیت امور آب میاندوآب بود و از چهار سو با روستاهای مشیرآباد، میرزانظام، آیدیشه و گوگجلو همجوار است، در گذشته از سوی عده‌ای از روستاییان تعارضاتی به این تالاب شده و بخشی از درختان و نیزارهای آن تخریب شده است.

 

46

کد خبر 740324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =