فریاد نگرانی از زلزله؛ خدا صادرکنندگان مجوز برج‎سازی را نبخشد

در ده روز اخیر دو زلزله چهار و پنج ریشتری پایتخت کشور را لرزاند و مجمع نمایندگان تهران را هم همچون دیگر ساکنین این شهر نگران کرد.

به گزارش خبرآنلاین، چهارشنبه 29 آذر  ساعت 11 و نیم شب بود که تهران با لرزه ای 5 ریشتری از آرامش شبانه خود خارج شد؛ همه هراسان به به خیابان ها آمدند و در عرض چند دقیقه ترافیکی ایجاد شد که تصورش یک ساعت قبل از آن غیر ممکن بود. مردم شب تا صبح را در خیابان سپری کردند و ستاد مدیریت بحران هم به سرعت تشکیل جلسه داد که تا بتواند بر اوضاع مسلط شود و اگر زلزله ای با قدرت بیشتر به وقوع پیوست آمادگی لازم برای مواجهه با مشکلات را داشته باشد. زلزله دوم اما با فاصله 6 روز بعد، سه شنبه 5 دی ماه با قدرت 4 ریشتر، تهران را تکان خفیفی داد.
به نظر می رسید ستاد بحران هم تا حدود زیادی غافلگیر شده بود و همین هم انتقادات را برانگیخت. اما آنچه بیش از همه مورد توجه قرار گرفت هشدار جدی این زلزله به مردم برای پیگیری آموزش های لازم و مدیران برای تجهیز کردن پایتخت به منظور مقابله با اتفاقات احتمالی و پیشگیری از فجایع آن بود.
اما در مورد زلزله تهران چه هشدارهایی لازم است و مدیریت بحران در چنین شرایطی چقدر منسجم است؟؛ این موضوع را با برخی از اعضای مجمع نمایندگان تهران در میان گذاشته‌ایم.

زور راه حلی برای بافت‎های فرسوده

محمدجواد فتحی نائب رئیس اول مجمع نمایندگان تهران در رابطه با تهدیداتی که در قالب زلزله، تهران را به مخاطره می اندازد، به خبرآنلاین گفت: آنچه بیش از همه نگران کننده است، بافت های فرسوده است که باید فکری به حالش شود. او درباره نقش ستاد بحران گفت: نقش ستاد بحران مربوط به بعد از زلزله است، اما ما باید سریعا فکری اساسی برای حل معضل بافت های فرسوده بکنیم.

فتحی در پاسخ به این سوال که چگونه قرار است مشکل بافت‌های فرسوده مرتفع شود، گفت: باید با یک کار کارشناسی و البته حاکمیتی و با زور، بازسازی بافت های فرسوده را الزام آور کنیم. در مقابل دولت هم باید برای این مسئله بودجه لازم را تخصیص دهد تا بتوانیم به مردم وام هایی با بهره کم بدهیم و کسانی که توانایی این کار را ندارد، دولت در بازسازی ملک آنها شریک شود.

زلزله 5 ریشتری مانوری برای مسوولان بود

نائب رئیس مجمع نمایندگان تهران درباره جلسات ستاد مدیریت بحران به خبرآنلاین گفت: تا کنون به هیچ کدام از جلسات ستاد مدیریت بحران دعوت نشده ام. البته شاید دعوتی از دیگر نمایندگان شده باشد، چون تهران 30 نماینده دارد.

او در رابطه با نگرانی هایی که درمورد زلزله تهران وجود دارد، گفت: از آنجایی که پیشگیری بهتر و کم هزینه تر از درمان است، ما باید قبل از وقوع حادثه به فکر آن باشیم. برای مثال برای کلان شهر تهران که واقعه پلاسکو را پشت سر گذاشته و دیدیم که یک هفته طول کشید تا شهدای آتشنشان از زیر آوار ساختمان بیرون کشیده شوند؛ با توجه به بافت های فرسوده ای که داریم مطمئنا در صورت وقوع زلزله با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد که باید برای مرتفع کردن آن از قبل تدبیر کنیم.

این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم آموزش مردم گفت: به نظر می رسد آنچه امروز بیش از هرچیز لازم داریم آموزش مردم است. ما باید از مدارس و مقاطع ابتدایی بحث آموزش را کلید بزنیم و آن را از طریق رسانه ملی در سطح گسترده انجام دهیم تا این آموزش ها نهادینه شود.

او با تاکید بر لزوم آموزش به مردم گفت: زلزله 5 ریشتری تهران یک مانور زلزله برای مسوولان بود. ستاد مدیریت بحران امروز باید در مورد امکانات و تجهیزات خودش ارزیابی داشته باشد و ببیند آیا تمام امکانات برای مواجه با چنین خطری تجهیز است؟ ایا اورژانس های ما آمادگی لازم و نیروی لازم را دارد؟ 

خدا نبخشد آنهایی را که مجوزهای کلان برای برج سازی دادند

وقتی درباره زلزله تهران و خطرات احتمالی آن با پروانه سلحشوری از دیگر اعضای مجمع نمایندگان تهران صحبت کردیم اول انتقادات را متوجه وزیر کشور کرد و با بیان اینکه می خواهد از او سوال کند، نسبت به نگرانی هایی که در مورد زلزله تهران وجود دارد به خبرآنلاین گفت: نگرانی من نسبت به زلزله تهران نیست؛ من نگرانی ام از این است که چه اتفاقی افتاده است که این چنین ایران به لرزه افتاده است؟

او ادامه داد: نگرانی دیگری که وجود دارد از باب تصمیم گیری هاست. ستاد بحرانی که هنوز نتوانسته است مشکلات زلزله کرمانشاه را مرتفع کند، درمورد زلزله تهران چه خواهد کرد؟ وقتی گفته می شود در کل کشور فقط 70 سگ زنده یاب وجود دارد، ما چگونه می خواهیم با معضلات بزرگتر مقابله کنیم؟

سلحشوری با بیان اینکه با مدیریت کنونی فقط دست به دعا برداشته ام که چنین اتقاقی رخ ندهد، ادامه داد: اما نگرانی اینجاست که در همان چند ساعت زلزله، این کانال های تلگرامی بودند که ابتکار خبررسانی را به دست گرفته بودند آن هم خبرهایی که اغلب نه منبع و منشا داشت و با شایعه سازی عجین شده بود! اما از کانال ستاد بحران خبری درج نمی شد.

سلحشوری با تاکید بر لزوم آموزش به مردم گفت: خداوند نبخشد آنهایی را که مجوز ساخت برج های کلان در تهران دادند که خود این امر منشا بسیاری از فجایع احتمالی خواهد بود.

نمایندگان تهران به جلسات ستاد بحران دعوت نشدند

محسن علیجانی نماینده مردم تهران در رابطه با زلزله پایتخت و جلسات ستاد بحران درباره آن، به خبرآنلاین گفت: ستاد مدیریت بحران که تا کنون چند بار درباره وضعیت تهران تشکیل جلسه داده، هیچ دعوتی از مجمع نمایندگان تهران به عمل نیاورده است. اما این به معنی آن نیست که منعی برای حضور نمایندگان تهران در این جلسات وجود داشته باشد، اما بهتر بود حداقل مجمع نمایندگان تهران را در جریان تصمیم گیری‌ها قرار می دادند.

او درباره نگرانی هایی که در رابطه با زلزله تهران وجود دارد، گفت: درست است که نمی توان زلزله را پیش بینی کرد اما می توان آماده بود. با توجه به تجربه ای که در مورد زلزله کرمانشاه وجود دارد این ارزیابی هست که امکانات لازم برای مواجهه با اتفاقات را داریم اما آنچه مهم است مدیریت یکپارچه بحران است که باید در این راستا آمادگی های لازم ایجاد شود.

او با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: لازم است تعداد جلسات برای هماهنگی های بیشتر ادامه پیدا کند. ضمن اینکه مسوولین نیز در زمینه افزایش امکانات و توانمندی ها باید گام های لازم را بردارند. برای مثال اعلام آمادگی وزارت ورزش و جوانان درباره باز بودن ورزشگاه ها به منظور استفاده مردم از این مجموعه ها، یک گام مثبت در این جهت است. با هماهنگی میان دستگاه ها می توانیم با کمترین هزینه اوضاع را کنترل و مدیریت کنیم.

27216

کد خبر 740505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • مهدی A1 ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۸
    0 0
    بنام خدا مسئولین محترم حکومتی اینحقیر در زلزله اول سال 1341 در زیر اوار بیرون کشیده شدم وتمام خانه وکاشانه ما خراب شد حتی 90 درصد از همسایگان ودوستاننوجوانم مردند چه خبر بود الله واکبر اما در زلزله دوم هم متاسفانه گوشهای از منزل ما خراب شد وتماما ترک برداشت ومجبور شدم اینبار همه را خراب کردم اما لعنت بر نداری بازهم نتوانستم حتی یک ستون اهن بکار بگیرم امدم از روی پایهای قدیمی منتها دیواری ا جری ساختم بدن حتی یک ستون سال 68 یود حالا امده انهم بدون ستون خطرناکتر شده اما چه کنم میخواهم خراب کنم ودوباره بسازم اما پول ندارم تیراهن شاخهای 400000 هزار تومان شده ومیلگرد بالاتر انموقع من از مهندسی پرسیدم اهن خوباست یا بتن مهندس خودشان گفتند اسکلت اهن بهتراسن برای ستونها چون محل شما اب وهوای بسیار خشک