ایسنا نوشت: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در واکنش به شایعات مطرح شده درباره کشف یوزپلنگ در تهران گفت: اگر می‌گویند که این متهمان دوستداران محیط زیست بودند پس چرا این حیوان را پس از معامله تحویل سازمان حفاظت محیط زیست ندادند و به خانه بردند؟

نقی میرزاکریمی  درباره برخی شایعات مطرح شده درباره کشف یوزپلنگ ایرانی توضیح داد: از زمانی ورود یوزپلنگ به تهران ، پرونده قضایی برای آن تشکیل شد و من مسئول پیگیری پرونده بودم.

وی ادامه داد: تا پیش از دیروز سه نفر در ارتباط با این پرونده با همکاری پلیس امنیت تهران دستگیر شده بودند و نفر چهارم نیز تحت کنترل یگان حفاظت محیط زیست استان تهران و پلیس امنیت بود و حتی پلیس امنیت در خانه‌ این متخلف حضور پیدا کرده بود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: اگر این فرد دوستدار محیط زیست بود پس چرا یوز را پیش از این به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل نداده بود؟ یوزپلنگ دقیقا در خانه این متخلف چه می‌کرده است؟ این سوالات مطرح است که این فرد با چه مجوزی توانسته معامله خرید یوز را انجام دهد؟ حالا به هر دلیلی اگر معامله را انجام داده چرا یوز را بلافاصله به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل نداده است؟

میرزاکریمی با تاکید بر اینکه این ابهامات درمورد پرونده «ایران» (ماده یوز کشف شده) وجود دارد، گفت: یکی از اعضای این باند قاچاقچی سابقه‌دار است و درحال حاضر تمامی این متخلفان به دادسرا تحویل داده شده‌اند.

وی در پایان تاکید کرد: کل مستندات این پرونده و اقرار متخلفان وجود دارد و به محض آنکه تحقیقات دستگاه قضایی تکمیل شود جزییات پرونده منتشر می‌شود.

قاچاقچیان می‌خواستند با ۲۰۰میلیون تومان یوزپلنگ ایرانی را جابجا کنند

همچنین واحد مرکزی خبر نوشت: رئیس عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: قاچاقچیان حیات وحشی که شب گذشته به دلیل نقل و انتقال یوزپلنگ آسیایی این گونه در حال انقراض توسط پلیس و عوامل محیط زیست دستگیر شدند ؛ سابقه دار هستند و پرونده قاچاق حیات وحش دارند .

سعید راستی گفت : خبرهایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه یک عده قاچاقچی به شکل باندی گروهی و شبکه ای قصد دارند یک گونه نادری از یوزپلنگ آسیایی را که به نام یوزپلنگ ایرانی در دنیا شناخته می شود ، در قبال 200 میلیون تومان جابجا کنند .

وی افزود: با اقدامات اطلاعاتی و میدانی و عملیات مشترکی که با همکاری قضایی دادسرای ناحیه 19 و یگان محیط زیست استان تهران همراه مجموعه پلیس امنیت تهران بزرگ این افراد رصد و شناسایی شدند و شب گذشته توانستیم 4 نفر از متخلفان و قاچاقچیان حیات وحش را دستگیر کنیم.

سعید راستی ادامه داد : این افراد کسانی بودند که مبالغی را دریافت می کردند و حیات وحش را به افراد مورد تقاضا می فروختند.

راستی ،گفت : فرد متخلف در فضای مجازی تصاویری را از خود انتشار داده بود که من دوستدار محیط زیست هستم و قصد دارم یوزپلنگ را تحویل دهم که همکاران ما توانستند این فرد را در حین قاچاق دستگیر کنند و تحویل مراجع قضایی دهند و یوزپلنگ به پارک پردیسان انتقال می یابد.

رئیس عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ با اشاره به سابقه این افراد تصریح کرد : این افراد دلال هستند و در قاچاق پرندگان نیز نقش داشتند و برخی از آنان سابقه قبلی و پرونده در خصوص قاچاق حیات وحش دارند که تحویل مراجع قضایی شدند و منتظر رای دادگاه هستیم.

۴۷۲۳۷

 

کد خبر 740828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =