فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی با تقدیر از علمای بزرگ قم که در همایش بررسی شخصیت اخلاقی مرحوم پدرش حضور یافته بودند، گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از خیلی مسائل و مشکلاتی که برای شان ایجاد کردند گذشت کردند تا انقلاب محفوظ بماند.

به گزارش خبرآنلاین، محسن هاشمی، ظهر امروز در همایش بررسی شخصیت و اندیشه اخلاقی آیت الله هاشمی رفسنجانی، که با حضور شخصیت های برجسته حوزوی و سیاسی در سالن همایش های سازمان تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، در سخنانی با ضمن تشکر از علما و فضلای حاضر در همایش و همین طور نمایندگان بیوت مراجع تقلید، اظهار داشت: در دیداری که با آیت الله وحید خراسانی داشتیم، این مرجع تقلید از وضعیت خانواده و فرزندان آیت الله هاشمی رفسنجانی پرسیدند که من گفتم همگی حال شان خوب است و فقط مهدی در زندان است که ایشان پاسخ دادند که اگر کسی را دوست داریم، باید فرزندان او را هم تکریم کنیم.

او با اشاره به شخصیت انقلابی آیت الله هاشمی رفسنجانی و همراهی او با امام راحل در دوران مبارزه علیه رژیم ستم شاهی و دوران پس از تحقق انقلاب، گفت: آقای هاشمی رفسنجانی از همان ابتدای پس از رحلت آیت الله العظمی بروجردی مشغول تبلیغ برای امام خمینی(ره) شدند و این تجربه ای خاص برای ایشان بود.

فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله هاشمی به دلیل فعالیت های انقلابی و مبارزاتی شان در دوران رژیم شاه، مجبور به فرار از دست مأموران رژیم می شدند و البته حتی در این ایام نیز، هر وقت فرصت می کردند، به ترجمه کتاب و مطالعه مشغول بودند؛ و در نهایت هم خوشبختانه توانستند در کنار امام قرار گیرند.

او افزود: بعد از مسائل سال 1342 و حادثه 15خرداد آن سال، آیت الله هاشمی به مبارزه با رژیم شاه ادامه دادند و در کنار همفکران شان از جمله شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید رجایی و اکثر شهدایی که عزیزند، به همراهی با راه امام خمینی(ره) ادامه مسیر دادند؛ که در همین راستا بیش از 7بار به زندان افتادند و مجموع زندان شان از مرز 5سال عبور کردند؛ آخرین زندان ایشان هم مربوط به زندان اوین بود که 3سال حکم گرفتند.

محسن هاشمی با اشاره به تدوین کتابی در خصوص دوران مبارزه آیت الله هاشمی که به همت حجت الاسلام معادیخواه تدوین شده است، گفت: آقای هاشمی علاوه بر نقش اساسی در دوران مبارزه با رژیم شاه، بعد از انقلاب هم در بحث های مختلف از جمله در تثبیت انقلاب و فرماندهی جنگ، تأسیس دانشگاه آزاد که آن را در سال 61 و در نماز جمعه مطرح می کنند، حرکت تحقیقاتی شان در بحث تفسیر قرآن که در طول مبارزات شروع کردند و بعد از مبارزات و تحقق انقلاب هم با کمک محققان قم این مسیر را ادامه دادند، نقش آفرینی ایشان را می بینیم.

او افزود: آیت الله هاشمی مسئله دانشگاه آزاد را هم مانند بنیاد بین المللی رفاه دنبال کردند و تا آخر عمرشان نسبت به این دانشگاه حساس بودند؛ اصولا ایشان معتقد بودند که باید امور را با معنا و هدف پیش برد تا به دستاوردهای عظیمی رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: از نوجوانی که خودم را شناختم در کنار پدرم مرحوم آیت الله هاشمی بودم و ایشان نیز در مقام پدر یا استاد به مسائل اعتقادی و سیاسی مان، پاسخ های قانع کننده می دادند و اصولا نحوه برخوردشان به گونه ای بود که برای یادگیری بیشتر و در مسیر مثبت حرکت کردن، تشویق می شدیم؛ ایشان همیشه به عنوان اسوه و الگو برای خانواده و بستگان مطرح بودند و نقش ایفا می کردند.

او در ادامه با اشاره ویژگی های اخلاقی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، یادآور شد: از بعد فردی و اجتماعی، شاخصه ویژه مرحوم آیت الله هاشمی، مهربانی و عطوفت ایشان بود؛ همچنین حفظ اسرار دیگران و رازداری در شخصیت ایشان وجود داشت و تدین بدون تعصب را کاملا در مسیر زندگی ایشان می دیدیم؛ پرهیز از اتلاف وقت را می دیدیم و هیچ وقت ندیدیم وقت شان پرت شود و هدر برود؛ همچنین باید اشاره کنم که امید به آینده، عقلانیت و اعتدال، دنیا دیدگی و خیرخواهی و عشق به مردم و امید به آینده ایران و پرهیز از ریا، از دیگر ویژگی های شخصیتی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که موجب تأثیرگذاری ایشان بر افراد مختلف و مسائل می شد.

محسن هاشمی توانایی کنترل احساسات در کنار هوش هیجانی را از ویژگی های ممتاز آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) بر شمرد و گفت: ایشان در زمان به زندان رفتن مهدی فرزندشان، هم در گوششان دعا خواند و هم این که شاهد کنترل احساسات ایشان بودیم.

او افزود: مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی همچنین قدرت گذشت بالایی داشت و این رفتار خوب ایشان، باعث شده بود که همه دوستان هم این احساس را در خود پرورش دهند؛ اصولا در خیلی مسائل گذشت می کرد تا انقلاب محفوظ بماند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ویژگی مهم دیگری که در شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی وجود دارد و باید به آن اشاره کرد، توانایی اعتماد کردن و مورد اعتماد شدن در ایشان بود؛ شاهد این مدعا این است که ایشان معتمد امام خمینی(ره) بود و از آن طرف هم به همکاران خود اعتماد می کرد؛ ایشان از خصلت نیکوی صبر، به بهترین شکل و درستی استفاده می کرد و بخاطر صداقت اجتماعی و پرهیز از ریا که در وجود ایشان متبلور بود، محل رجوع افراد بسیاری شده بودند.

محسن هاشمی رفسنجانی در پایان سخنان خود با اشاره به هوش بالای مرحوم آیت الله هاشمی در حل مسائل بین المللی جمهوری اسلامی ایران، گفت: می بینیم که اختلافات بین ایران و عربستان در زمان دولت ایشان تا حد زیادی مرتفع بود.

2929

کد خبر 741423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =