ایسنا نوشت: ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه کنترل 57 شهرک و روستا در حومه ادلب و شمال حماه را در دست گرفته است.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که درگیری‌هایی که بر مناطق واقع در مرز استان‌ ادلب با حماه و مناطق مجاور آن متمرکز بود، به سیطره ارتش سوریه بر چندین روستا در جنوب ادلب منجر شد.

به گفته دیده بان حقوق بشر درگیری‌ها به بخش جنوبی استان ادلب کشیده شده است و سیطره ارتش سوریه بر روستای عطشان موجب نزدیک شدن نیروهای دولتی به شهرک سکیک و شهر خان شیخون، دو نقطه مهم در ادلب شده است.

ارتش سوریه روز شنبه کنترل روستای عطشان و چهار روستای دیگر را به دست گرفت.

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه نیروهای دولتی این کشور با فرماندهی سهیل الحسن ملقب به "پلنگ" تاکنون کنترل 57 شهرک و روستا را در جنوب ادلب و شمال حماه از آغاز حمله به این مناطق در دست گرفته‌اند.

این درگیری‌ها بین نیروهای دولتی سوریه با گروه‌های مخالف و هیئت تحریر الشام است. ادلب مقر اصلی مخالفان محسوب می‌شود. هدف نیروهای دولتی سوریه کنترل بر حومه جنوب شرقی ادلب و تأمین مسیر استراتژیک در مجاورت با این منطقه است که شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه را به دمشق وصل می‌کند. درگیری‌های ادلب صدها خانواده را مجبور به مهاجرت از این مناطق کرده است.

استان ادلب در طول دو سال گذشته مقصد تعداد زیادی از مخالفانی بوده که با توافق ارتش سوریه از مناطق دیگر خارج شده و به این استان رفته‌اند. ادلب یکی از استان‌هایی است که جزو مناطق کاهش تنش محسوب می‌شود. توافق مناطق کاهش تنش با نظارت روسیه، ایران و ترکیه در آستانه حاصل شد.

از سوی دیگر ارتش سوریه فرمانده جدیدی برای نیروهایش در شرق سوریه برای مرحله مابعد داعش تشکیل داده است.

فرماندهی ارتش سوریه دستور تعیین محمد خضور به عنوان فرمانده لشکر سوم و تعیین حسن محمد به عنوان رئیس ستاد لشکر سوم و تعیین غسان محمود به عنوان فرمانده این لشکر در استان‌های دیرالزور، حسکه و رقه را صادر کرد.

به گفته منابع سوری، تعیین فرماندهان نظامی در منطقه شرق سوریه بعد از سیطره نیروهای دولتی بر حومه دیرالزور در غرب رود فرات و مناطق جنوب و غرب رقه صورت گرفته است. با این پیشروی نیروهای دولتی در خط تماس مستقیم با نیروهای سوریه دموکراتیک قرار گرفته‌اند که تحت حمایت آمریکا قرار دارند و احتمال درگیری با آن‌ها وجود دارد.

52310

کد خبر 742036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =