انتخاب نوشت: محمد هاشمی، عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر مرحوم آیت‌الله هاشمی امروز در میان ما بودند به گونه‌ای رفتار می‌کردند که معترضان هم راضی باشند.

وی در واکنش به تجمعات اخیر در شهرهای مختلف کشور گفت: در خصوص  این شرایط شاخص ها و نصیحت هایی از امام سراغ داریم که می تواند راهگشا باشد. زمانی که در نوفل لوشاتو در خدمت امام بودم، در اوایل بهمن 57 بود که از کاخ الیزه از طرف ژیسکاردستن، رییس جمهور فرانسه تماس گرفتند که نماینده کارتر می‌خواهد با امام ملاقات کند؛ امام اجازه دادند و او حدود 10 شب خدمت امام رسید. حرف اساسی ایشان این بود که شما ایران نروید چون وضع ایران در حال حاضر مناسب نیست و ممکن است برای شما خطراتی داشته باشد. گفتند در فرانسه بمانید و اگر خواستید محل اقامت خود را تغییر دهید. به محض خروج او، امام گفتند که روز جمعه به ایران خواهند رفت. این خبر را رادیو فرانسه پخش کرد و بختیار هم فرودگاه را بست؛ در نهایت پس از یک هفته امام روز 12 بهمن به تهران رسیدند. پس از آن اتفاق در ایران از امام پرسیدیم که مبنای تصمیم آن روز شما چه بود؟ امام فرمودند کارتر که دوست من یا ملت من نیست و دلش برای ما نسوخته؛ بنابراین معلوم می شود توطئه ای در کار بوده که شاید با سفر من به ایران، نمی شد آن را پیاده کرد و از این رو نمی‎خواستند در ایران باشم.

اهم اظهارات محمد هاشمی به شرح زیر است:

* در مجلس دوم تعدادی از نماینده ها با تندی صحبت می کردند و نقدهای تخریبی زیادی داشتند که رادیو اسراییل روی این موضوع مانور می‌داد. واکنش امام این بود که «این تذهبون»؟ برای رادیو اسراییل خوراک درست می‌کنید و اسراییل را شاد می‌کنید؟

* در مقطعی که اختلافاتی در دولت و بیرون از دولت به وجود آمده بود، خدمت امام رفتیم که ایشان فرمودند شما همه در یک کشتی نشتسته‌اید، اگر کشتی سوراخ شود همه غرق می شوید.

* با این شاخص ها که از امام سراغ داریم، وقتی این ناآرامی‌ها شروع شد، دیدیم آقای ترامپ آمد و دلسوز ملت ایران شد؛ فردی که حتی اجازه خروج دارو از آمریکا برای ارسال به ایران را هم نمی دهد و از همان آغاز کارش، در بخشنامه‌های خود به طور مستقیم ایرانیان را خطاب قرار داد و مشکلات زیادی برای آنها ایجاد کرد و تقریبا به طور هفتگی علیه ایران صحبت کرده و ملت ایران را تروریست دانسته است. معلوم است که چنین فردی دوست ملت ایران نیست و بلکه دشمن ملت ایران است. مانند بقیه مقامات آمریکا که خواستند که ترامپ هر کاری می تواند انجام دهد یا رادیو اسراییل و اعراب منطقه و حکومت هایی که تا به حال از در دشمنی با ما وارد شدند و حالا یک دفعه شدند دوست ملت.

*{درباره ناآرامی های اخیر}: ممکن است بعضی از خواسته های معترضان گرانی و بیکاری، به حق باشد اما افرادی که از اینها حمایت می‌کنند نشان می دهند شیوه عملکرد گروه معترض شیوه درستی نیست؛ یعنی هم به زیان خودشان است هم به زیان نظام و ملت. باید ببینند که چه کسی از آنها حمایت می کند.

* آیت الله هاشمی همیشه خواهان رفاه ملت، و آسایش مردم در سایه نظام جمهوری اسلامی بود؛ هیچگاه به دشمن میدان نمی‌داد و نگاهش صرفا به ملت بود؛ توکلش به خداوند بود و اعتقاد داشت در شرایط آرامش می شود در مملکت کار کنیم.

* نمی‌توانم به طور قطعی اظهارنظر کنم که اگر آقای هاشمی اکنون در میان ما بودند، چه واکنشی نشان می دادند؛ اما شیوه ایشان این بود که از این مسائل جلوگیری کند اما روش و تشخیص ایشان بسته به شرایط بود. در هر صورت آیت الله هاشمی به گونه ای رفتار می‌کرد که معترض هم راضی باشد نه اینکه با اعمال زور و فشار قضیه را تمام کند. در واقع منطق ایشان همان «و جادلهم بالّتی هی احسن» بود و با روش مسالمت آمیز و خیرخواهانه سعی می کرد این مسائل اتفاق نیفتد.

27214

کد خبر 742383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =