ایسنا نوشت: وزیر اطلاعات با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور ریشه‌یابی این حوادث و اعتراضات را ضروری دانست.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی در جلسه شورای اداری استان قم طی سخنانی به تشریح علل و زمینه های اتفاقات اخیر کشور پرداخت.

علوی با بیان اینکه حوادث تلخ روزهای گذشته نیاز به آسیب شناسی دارد، اظهار داشت: باید با نگاه کارشناسانه، غیر متعصبانه، واقع بینانه و فراجناحی ریشه ها و علل این اتفاقات را شناسایی و در جهت پیشگیری و جلوگیری از تکرار آنها در آینده گام برداشت.

وزیر اطلاعات درس آموزی از حوادث و بحران ها را از آموزه‌های مورد تاکید در دین و شرط موفقیت در امور دانست و افزود: با نگاه ژرف و واقع بین می توان به ریشه یابی حوادث اخیر پرداخت و از آنها عبرت گرفت.

وی به استراتژی دشمنان و معاندین در آشوب های دی ماه اشاره و بیان داشت: دشمن با آگاهی نسبت به مسائل و مشکلات کشور از مدت ها قبل اوضاع را به دقت رصد کرده و در صدد دامن زدن به نارضایتی‌ها و تشدید آنها بود.

وزیر اطلاعات تسری دامنه نارضایتی ها به گروه‌ها و طبقات مختلف اجتماعی را راهبرد دوم دشمن عنوان و تصریح کرد: دشمن به دنبال این بود که دامنه اعتراضات گسترش یافته و به قشر خاصی بسنده نشود.

علوی سیاسی و امنیتی کردن نارضایتی‌ها را از دیگر اهداف دشمنان در ماجرای اخیر برشمرد و گفت: عناصر ضدانقلاب و معاند در فراخوان‌های خود برنامه ریزی خاصی را برای عمومی کردن اغتشاشات و تجمعات داشتند که با هشیاری عوامل امنیتی و اطلاعاتی این توطئه خنثی شد.

وی مدیریت مطلوب بحران اخیر را مرهون هماهنگی خوب بین نهادهای درگیر دانست و افزود: همه‌ی دستگاه‌ها اعم از شورای عالی امنیت ملی، وزارت کشور، ناجا، سپاه و بسیج با همدلی و هم افزایی خوبی در عرصه مدیریت بحران به میدان آمدند.

وزیر اطلاعات با تاکید بر حفظ اتحاد و همدلی و هشیاری در دوران پس از این وقایع گفت: اگرچه این مسئله در کف خیابان خاتمه یافته؛ اما باید مراقب تبعات و التهابات موجود در جامعه بود.

فیلترینگ تلگرام تا کی ادامه دارد؟

همچنین ایلنا نوشت:

محمد کاظمی، عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با بیان اینکه در مواقع ناآرامی، همه کشور‌ها از روش محدود کردن ارتباطات برای کاهش آسیب به اموال عمومی استفاده می‌کنند، گفت: فیلتر تلگرام اقدامی منطقی و رایج بود که در همه کشور‌ها در چنین مواقعی اجرا می‌شد ولی اکنون ادامه فیلتر به صلاح کشور نیست.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه تصمیم فیلتر تلگرام از سوی شورای امنیت عالی ملی بود که رفع فیلتر نیز باید از سوی همین شورا پیگیری شود، افزود: برای بازگشایی تلگرام نیاز است که محدودیت‌هایی برای تأمین امنیت ملی لحاظ شود که این مهم با انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور میسر می‌شود.
وی درباره زمان رفع فیلتر تلگرام به خانه ملت گفت: باتوجه به امنیتی بودن موضوع زمان دقیقی نمی‌توان برای رفع فیلتر تلگرام اعلام کرد ولی باتوجه به ختم غائله و پایان آشوب و اغتشاش در کشور دیگر نیازی به ادامه فیلترینگ تلگرام نیست.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره آخرین نشست کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، گفت: آخرین جلسه کمیته تعیین مصادیق مجرمانه قبل از وقوع این حوادث و فیلترینگ شبکه‌های مجازی برگزار شده و هنوز جلسه‌ای ترتیب داده نشده است.
وی با اشاره امرار و معاش تعداد بسیاری از مردم از طریق اپلیکیشن تلگرام و اینکه مردم به این برنامه عادت کرده‌اند، گفت: با توجه به اینکه این دولت همواره با نظر مردم کارهای خود را پیش برده‌ است انتظار می‌رود نسبت به آینده فیلتر تلگرام نیز خواست مردم را درنظر داشته باشد.
عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه افزود: در چنین شرایطی وظیفه رسانه ملی این است که به بیان حقایق بپردازد تا مردم مجبور نشوند برای تأمین نیاز خبری خود به رسانه‌های دیگر ازجمله تلگرام مراجعه کنند. متأسفانه مردم به اخبار رسانه ملی اعتماد چندانی ندارند و همین مسئله موجب رجوع آنان به برنامه‌های مثل تلگرام شده است.

97 نفر از دانشجویان همچنان در بازداشت هستند

همچنین اعتمادآنلاین نوشت:فریده اولاد قباد نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به بررسی بازداشت دانشجویان در این کمیسیون، گفت: از زمانیکه این موضوع مطرح شد پیگیر موضوع دانشجویان و دانش آموزان بازداشت شده بودم و با وزرات علوم تماس هایی داشتم.

وی تصریح کرد:‌ در حال حاضر آمار دقیقی از کسانی که در بازداشت به سر می برند نداریم. اما اعضای شورای صنفی دانشجویان از همان روزهای اول با ما در ارتباط بودند و اسامی دانشجویان را ارائه دادند. روز گذشته به همراه چند تن از نمایندگان تهران با اعضای شورای صنفی دانشجویان جلسه ای داشتیم آنها اعلام می کردند که همچنان 97 نفر در بازداشت هستند. بعد از آن جلسه با آقای صدیق معاونت وزارت علوم صحبت کردیم و قرار شد ایشان هم پیگیری کند و آمار دقیقی از دانشجویان بازداشتی به ما ارائه کند. برخی از والدین دانشجویان هم با ما تماس‌هایی گرفته‌اند و خواستار پیگیری وضعیت فرزند بازداشت شده‌شان شدند.

29215

 

کد خبر 744321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =