۰ نفر
۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵

مشاور مقام معظم رهبری در پاسخ به سوالی در مورد واکنش ایران در صورت خروج آمریکا از برجام گفت: دست جمهوری اسلامی ایران باز است و تمام گزینه‌ها روی میز است.

به گزارش خبرآنلاین، علی‌اکبر ولایتی ظهر روز سه‌شنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با همام حمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق تصریح کرد: این طور نیست که برخی از هم‌پیمانان آمریکا یک حرفی بزنند و آمریکا به نحو دیگری عمل کنند و آنها یک طرفه از برجام سود ببرند و ایران نیز یک طرفه به تعهداتش پایبند باشد.

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان همچنین ادامه داد: راهکار در ارتباظ با این موضوع در خود برجام پیش‌بینی شده و از دیگر سو مجلس شورای اسلامی نیز قانونی در این زمینه تصویب کرده و این قانون مجلس ملاک عمل ما خواهد بود.

مشاور مقام معظم رهبری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تلاش آمریکایی‌ها جهت جدا کردن کردستان سوریه از این کشور در راستای تجزیه سوریه اظهار کرد: سناریوی آمریکایی‌ها این بود که عراق را به سه قسمت شیعه، کردی و سنی تجزیه کنند. ولی جامعه عراق با این فکر مخالفت کرد  و در همین چارچوب ، آمریکایی‌ها اجرایی کردن این نقشه را به آینده موکول کردند. آنها در آینده نیز در این زمینه به موفقیتی دست نخواهند یافت؛ چراکه مردم عراق ، ارتش عراق، نیروهای مردمی و دولت این کشور همگی حضور دارند و با این موضوع مخالف هستند. بنابراین آمریکایی‌ها در مورد تجزیه عراق به نتیجه‌ای نخواهند رسید.

وی ادامه داد: در مورد سوریه نیز آمریکایی‌ها مایل نبودند که ارتباطی بین سوریه و عراق ایجاد شود و شهر بوکمال را سدی در این ارتباط می دیدند ولی با کمک نیروهای سوری و عراق و جریان مقاومت، آمریکایی‌ها دماغ‌شان به خاک مالیده شد و داعش شکست خورد.

وی افزود: آمریکایی‌ها در شرق فرات پایگاه هایی زدند و می خواهند مقدمه جدا شدن کردستان سوریه را از این کشور فراهم کنند ولی این آرزویی است که محقق نمی‌شود.

ولایتی با بیان اینکه آنها قریب هفت سال است که علیه سوریه می جنگند و برخی از مزدوران خود از جمله بلک واتر را به این منطقه آورده‌اند که حکومت سوریه را از بین ببرد ولی موفق نشدند، ادامه داد: تجربه نیز نشان می‌دهد که آمریکایی ها در اجرای این طرح موفق نمی‌شوند و سوریه متحد و یکپارچه باقی می ماند.

وی افزود: محور مقاومت از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان همچنین به گفت‌وگوهای مطرح شده در دیدارش با رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق اشاره کرد و گفت: پیروزی های ارتش و همچنین نیروهای مردمی عراق در راستای آزادسازی کامل این کشور از وجود گروه‌های تروریستی بسیار مهم بود، ما این پیروزی را بار دیگر تبریک گفتیم.

مشاور مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه رابطه ایران و عراق مبتنی بر حسن همجواری و راهبردی و استراتژیک است، به نقش مجلس اعلای اسلامی عراق و تحولات چند سال اخیر در این کشور اشاره کرد و گفت: مجلس اعلا نقش مهمی در پیروزی مردم عراق داشت.

ولایتی همچنین به افزایش تعاملات ایران و عراق در عرصه‌های مختلف در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حجم تجارت دو کشور 15 میلیارد دلار است.

وی همچنین به ارتباط فرهنگی دو ملت ایران و عراق نیز اشاره کرد و افزود: مراسم اربعین و راهپیمایی اربعین مصداق روشنی از رابطه فرهنگی دو کشور است. در مراسم اربعین صدها هزار نفر ایرانی به عراق می روند و مردم عراق نیز براساس اعتقادات و دیدگاه‌های خود از این زوار استقبال می‌کنند.

ولایتی همچنین به مصوبه اخیر مجلس عراق در رابطه با قدس و تاکید این مجلس مبنی بر اینکه قدس پایتخت همیشگی فلسطین است اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس عراق با تصویب چنین موضوعی با تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس مخالفت کردند.

وی در پایان صحبتهای خود با اشاره به عزم مقامات دو کشور جهت گسترش روابطشان در عرصه‌های مختلف تاکید کرد: رابطه ایران و عراق امیدبخش است.

52310

کد خبر 744606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام DE ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  61 1
  تهدیدش کجاش بود؟
 • محمد IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  113 3
  با 35 تا حقوق از 35 شغلش که درمیاره خدا رو هم تهدید میکنه... .
 • بی بی شهرو A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  110 5
  وای الان چقدر آمریکا ترسید...
 • بی نام A1 ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  118 4
  آخه به چه حقی از طرف مردم ایران بقیه رو تهدید میکنید؟ مگه مردم به شما رای دادن؟
 • بی نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  85 4
  آمریکا بدبخت شد
 • بی نام IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  30 1
  به به. آقای ابوالمشاغل چطور هستند؟
 • بی نام A1 ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  17 1
  ایران از نظر اقتصادی و شرایط داخلی و بین المللی در وضعیتی نیست که بتواند در صورت خروج یکطرفه آمریکا از برجام ، قسمتی از تعهدات برجامی خودرا لغو نماید .بلکه کجدار ومریض سعی خواهد نمود با اتحادیه اروپا کنار بیاید. البته اتحادیه اروپا از نظر سیاسی با ایران همصدا خواهد شد ولیکن از نظر اقتصادی ،‌تهدیدات تحریمی آمریکا باعث عقب نشینی شرکتهای اروپائی از تجارت و سرمایه گذاری در ایران خواهد شد و این یعنی عملا اتحادیه اروپا در تحریم ایران شرکت خواهد نمود . تا زمانیکه سیاستهای موشکی و منطقه ای ایران تغییر نکرده است ، روح تحریمها بر ایران اعمال خواهد شد .
 • بی نام AT ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  20 1
  امریکا سکته کرد
 • بی نام AT ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  24 1
  چسبیدگان به قدرت
 • امیری A1 ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  27 1
  مگه این مملکت رییس جمهور و وزیر خارجه نداره؟؟؟ این اقا جرا صدایی باشه از مملکت بیاد بیرون؟؟یه صدای واحد باید از مملکت شنیده بشه اپنم صدای رییس قوه مجریه
 • بی نام US ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  24 1
  اقای ولایتی از زمانی که وزیر امور خارجه بود دائم داره همه را تهدید میکنه و هر روز وضعیت ایران بد تر میشه. بهتر نیست بشینه و کمی فکر کنه که مردم احمق نیستن.
 • بی نام US ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  35 1
  من هم اگر ماهي ٣٥ تا فيش حقوقي مي گرفتم كل دنيا رو تهديد البته از نوع توخالي و پوچ مي كردم