خبرگزاری صدا و سیما نوشت: عربستان برای در امان ماندن از موشک های انصارالله سامانه گنبد آهنین را از رژیم صهیونیستی خریداری می کند.

روزنامه اينترنتي راي اليوم که در لندن بروز رساني مي شود، نوشت: رسانه هاي عبري به گزارش جديد يک روزنامه سوئيسي درباره توسعه روابط ميان رياض و تل آويو توجه ويژه نشان دادند. روزنامه Basler Zeitung چاپ سوئيس ديروز نوشت دولت عربستان به خريدگنبد آهنين اسرائيل که سامانه اي ضد موشکي است براي استفاده در جنگ عليه انصارالله يمن تمايل نشان داده است. از اين گزارش چنين بر مي آيد که اسرائيل و عربستان با وجود نداشتن روابط ديپلماتيک، در زمينه هاي نظامي و امنيتي با هم همکاري مي کنند به اين اميد که از حضور فزاينده ايران در خاورميانه(غرب آسيا) جلوگيري کنند.

اين گزارش تاکيد مي کند: عربستان موضوع خريد تجهيزات بيشتر نظامي از اسرائيل از جمله سامانه دفاعي ضد تانک تروفي (Trophy) ساخت شرکت هاي اسرائيلي، را بررسي مي کند.
گفته مي شود کارشناسان نظامي عربستان فناوري نظامي اسرائيل را در ابوظبي آزمايش کرده اند.اين روزنامه سوئيسي به نقل از يک تاجر اسلحه اروپايي مقيم رياض نوشت سعودي ها خريد تجهيزات ديگري مانند سامانه ( ASPRO-A) را نيز بررسي مي کنند. اين سامانه عبارت است از يک ابزار دفاعي توليد شرکت اسرائيلي رافائل وابسته به صنايع ساخت اسلحه و صنايع هوايي اسرائيل (IAI) که براي دفاع از نفربرها و تانک ها طراحي شده است و به طور خودکار هر موشکي را که نزديک شود منهدم خواهد کرد.

اين روزنامه سوئيسي خاطرنشان کرد کارشناسان نظامي عربستان قبلا فناوري نظامي اسرائيل را که در نمايشگاه فناوري هاي نظامي در شهر ابوظبي امارات به معرض نمايش در آمده بود، آزمايش کرده اند. از اين رو به نظر مي رسد بر اساس اعلام نظر ناظران در تل آويو و رياض، به رغم نبود روابط (رسمي) ديپلماتيک بين تل آويو و رياض، همکاري هاي اطلاعاتي دو طرف اخيرا پيشرفت قابل ملاحظه اي داشته است.

اخيرا گزارش هايي از ديدار ميان مسئولان اسرائيلي و سعودي با هدف امنيتي و افزايش همکاري نظامي بين دو طرف در سايه افزايش نفود ايران در خاورميانه، منتشر شده است. طبق گزارش روزنامه سوئيسي در ماه اکتبر گذشته مقامات اطلاعاتي هر دو طرف به منظور تحکيم روابط با يکديگر ديدار و احتمال برگزاري نشستي ديگر ميان رؤساي هيئت هاي اطلاعاتي دو طرف را بررسي کرده اند.

گفتني است تل آويو به دليل نگراني از شليک موشک هاي مقاومت از باريکه غزه و به منظور جلوگيري از رسيدن اين موشک ها به شهرک هاي صهيونيستي و نيز نمايش توانايي هاي نظامي خود در مقابله با تهديدهاي آينده به ساخت سامانه دفاع موشکي با پايه هاي متحرک روي آورد تا موشک هاي کوتاه برد و گلوله هاي توپ را خنثي کند.

اين سامانه که در سال 2007 با هزينه مبلغ دويست و ده ميليون دلار در شرکت رافائل ساخته شد به گنبد آهنين شهرت يافت و از نيمه هاي سال 2011 مورد استفاده قرار گرفت. بعد از جنگ ژوئيه سال 2006 احتياج مبرم به يک سامانه که از تل آويو در برابر موشک هاي کوتاه برد حمايت کند احساس شد زيرا حزب الله بيش از چهار هزار موشک کوتاه برد کاتيوشا به سوي اراضي اشغالي شليک کرد که در شمال آن فرود آمدو موجب کشته شدن 44 شهرک نشين صهيونيست شد. نگراني ناشي از شليک اين موشک ها يک ميليون شهرک نشين را به پناهگاه ها سوق داد.

دانشمنداني که براي شرکت هاي ريتيون و رافائل کار مي کنند انتقادهاي متعددي را عليه کارکرد سامانه ضد موشکي مطرح کرده اند. آنها با بررسي فيلم هاي ويدئويي که توسط علاقمندان گرفته شده است دريافتند که نسبت واقعي خنثي سازي هاي موفق موشک ها به حدود پنج درصد مي رسد حال آن که تل آويو مدعي هشتاد و چهار درصد است و به آن افتخار مي کند.

دو مسئول امنيتي اسرائيل چند روز قبل تاکيد کردند تل آويو اطلاعات شخصي و الکترونيکي را از ايران به سعودي ها ارائه مي کند و رابطه دو طرفه آنها نيز صرفا بر مبناي منافع مشترک است.

49311

کد خبر 745216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =