اعتمادآنلاین نوشت: تاجرنیا گفت: رای ۱۶ میلیونی‌ ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهور به این دلیل بود که همه طیف‌های اصولگرایی بر روی او اجماع کردند.

علی تاجرنیا نماینده اصلاح طلب مجلس ششم معقد است: اصولگرایان در انتخابات آینده فقط در صورتی که دستشان خالی باشد برای بار دوم روی این گزینه شکست‌خورده هزینه می‌کنند.

اهم اظهارات این چهره اصلاح طلب را در ادامه بخوانید؛

*آقای رئیسی در کشور همیشه یک شخصیت درجه دو یا سه سیاسی بوده و هیچ وقت چهره مهم و تاثیرگذاری نبوده است. آنچه باعث شد آقای رئیسی در انتخابات گذشته آن رای را بیاورد به این دلیل بود که طیف‌های مختلف اصولگرا بر سر ایشان اجماع کردند. از سوی دیگر نارضایتی نسبی مردم از وضعیت معیشتی و عدم تحقق انتظاری که از دولت روحانی داشتند و همچنین طرح یک سری شعارهای عوام‌فریبانه باعث شد که این مقدار آرا به ایشان اختصاص داده شود.

*رئیسی به خودی خود نمی توانند تاثیرگذار باشند. اگر روند جریان سیاسی که ایشان را حمایت کرد همچنان بخواهد بر این راه حمایتی خود ادامه دهد طبیعتا شاهد خواهیم بود که ایشان می تواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده تاثیرگذار باشد اما اگر مجموعه جریان سیاسی به دنبال حمایت از ایشان نباشد، او به تنهایی ظرفیت زیادی که بتواند افرادی را دور خود جمع کند و اثرگذاری داشته باشد نخواهد داشت.

*مشابه این مساله را در مورد احمدی نژاد هم شاهد بودیم. آقای احمدی نژاد در خلأ نیروهای اصیل اصولگرایی و بر اساس یک سری شعارهای تندی که مطرح شد روی کار آمد. عدم تاثیرگذاری ایشان را می توانیم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ببینیم؛ ایشان بااینکه در انتخابات ریاست جمهوری ردصلاحیت شدند اما نتوانستند در انتخابات اثرگذاری داشته باشند. همچنین با وجود رفتارهای رادیکالی که از ایشان سرزده اما نتوانسته برای خودش حامیانی دست و پا کند. همه اینها نشان‌دهنده این است که احمدی‌نژاد فاقد فاکتورهای لازم برای تاثیرگذاری کلان است.

* شخصیت هایی مثل مرحوم هاشمی، آقای خاتمی، ناطق نوری، مهندس موسوی و آقای کروبی شخصیت هایی هستند که خودشان واجد قابلیت‌ها برای اثرگذاری در فضای سیاسی هستند اما امثال آقای رئیسی چهره ای است که می تواند به عنوان نماد یک جریان سیاسی نقش آفرین شوند و اگر آن جریان سیاسی از پشت او کنار رود نمی توانند اثرگذار باشد.

*{در پاسخ به این سوال که آیا اصولگرایان همچنان مایل به حمایت از رئیسی هستند با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری بر گزینه شکست خورده کاری عبث و بیهوده است}: اصولگرایان تجربه حمایت از چهره های شکست خورده را دارند. این اتفاق درباره آقای قالیباف و محسن رضایی افتاد و هیچ کدام از اینها نتوانستند بعد از اینکه در دور اول رای نیاورند در دوره های بعدی مورد استقبال مردم قرار گیرند؛ بنابراین بعید است اصولگرایان در انتخابات 1400 حاضر شوند بار دیگر رئیسی را نامزد کنند مگر اینکه آنقدر دستش خالی باشد که مجبور باشد به سمت کاندیدای شکست خورده برود.

29214

کد خبر 745876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حمید A1 ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
    0 0
    حتما مثل قالیباف برای چندمین بار کاندید شوید عیارتان بهتر مشخص میشه