ایسنا نوشت: کارشناسان همچنان داعش را یک نیروی کشنده می‌دانند و یکی از مشاوران دولت عراق شمار واقعی وفاداران به داعش در عراق و سوریه را نزدیک به ۱۰ هزار تن برآورد کرد.

به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی، دولت عراق مقابل داعش اعلام پیروزی کرده و رئیس‌جمهوری آمریکا هم از سقوط این خلافت خودخوانده اعتبار کسب کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اکتبر در مصاحبه با برنامه کریس پلانت گفت: داعش اکنون تسلیم شده است، آنها تسلیم شدند، آنها دست‌هایشان را بالا برند، آنها دارند می‌روند. هیچکس پیش از آن چنین چیزی ندیده بود.

اما کارشناسان در داخل و خارج از دولت آمریکا هشدار می‌دهند، داعش همچنان یک نیروی کشنده است و این از اقداماتی چون انفجار انتحاری دوگانه دوشنبه گذشته در بغداد که ۱۰۰ کشته برجای گذاشت، مشخص است. همزمان با سقوط این خلافت شمار شبه‌نظامیان فعال آن در عراق و سوریه به زیر ۳۰۰۰ تن رسید اما هنوز تعداد بیشتری از وفاداران داعش در صحنه حضور دارند.

حسن حسن، یکی از نویسندگان کتاب "داعش: درون ارتش ترور" برآورد می‌کند که هنوز حدود ۷۰۰۰ وفادار به داعش حضور داشته باشند. او که اعضای ارشد موسسه تحریر برای سیاست خاورمیانه است، گفت: آنها اکنون کاملا به صورت یک تروریست و سازمان شورشی فعالیت دارند که با یک یگان جنگی متعارف تفاوت دارد. هنوز تعداد زیادی از آنها در سوریه در مناطق ابوکمال و دیرالزور هستند. تعداد انبوهی از آنان از عراقی‌هایی هستند که به آن سوی مرز گریختند.

هاشم الهاشمی، از مشاوران دولت عراق در نبرد با داعش به ان‌بی‌سی گفت در حالی که شمار شبه‌نظامیان فعال بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن است، شمار واقعی وفاداران به داعش در عراق و سوریه نزدیک به ۱۰ هزار تن است. به گفته مقام‌های آمریکایی در مناطقی که ائتلاف تحت امر آمریکا فعال است داعشی‌ها در نقطه اوج ۴۵ هزار تن بودند.

از زمان آغاز حملات هوایی در عراق و سوریه در ۲۰۱۴ در دوره اوباما، یک مساحتی که به بزرگی اوهایو بود تقریبا به صورت کامل توسط نیروهای تحت حمایت ائتلاف پس گرفته شد. دو پایگاه بزرگ این گروه تروریستی شامل موصل عراق و رقه سوریه ژوئیه و اکتبر گذشته سقوط کردند. ترامپ اختیار چشمگیری به وزارت دفاع آمریکا داده است تا این عملیات را اجرا کرده و به نیروهای محلی میدانی برای آزادسازی مابقی اراضی کمک کند. ترامپ رهبری خود را یکی از دلایل عقب رانده شدن داعش از میادین نبرد می‌داند.

در همین حال برآورد آمریکا از قدرت این گروه تروریستی شبیه کارشناسان خارجی است. برآوردهای آمریکا همانند آمارهای حسن و الهاشمی نشان می‌دهد که نیروهای فعال داعشی از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تن هستند و تعداد آنها به سرعت رو به کاهش است.

49310

کد خبر 747978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =