مهر نوشت:

مجسمه گچی امیرکبیر که 70 سال قبل توسط ابوالحسن صدیقی ساخته شد، توسط حمید شانس قالب‌گیری می‌شود تا نمونه برنزی آن در پیاده روی مقابل مدرسه دارالفنون نصب شود.

حمید شانس، مجسمه ساز و کسی که قرار است مجسمه گچی امیرکبیر را قالب برنزی بگیرد، در مورد فعالیت هایی که در این زمینه صورت گرفته است، گفت: «عملیات قالب گیری هنوز آغاز نشده چون سازمان زیباسازی کار را متوقف کرده است. بیش از هشت ماه قبل که صحبت اجرای چنین طرحی صورت گرفت، قرار بود، تدارکات آن آغاز شود اما به دلیل وجود یک حصار شیشه‌ای در دورتادور مجسمه، نتوانستیم کار را شروع کنیم.»

شانس در مورد دلیل برداشته نشدن حصار عنوان کرد: «این حصار خیلی سنگین بود و خود شرکت نصب کننده باید این اقدام را انجام دهد. برای همین تصمیم گرفته شد بعد از برداشتن حصار، مسئولان سازمان زیباسازی با من تماس بگیرند که کار را شروع کنیم. بنابراین فعلا منتظر تماس آنها هستم.»

مجتبی موسوی، مدیر امور حجم سازمان زیباسازی شهرداری تهران در مورد تاخیر در برداشتن حصار شیشه‌ای و شروع طرح اظهار داشت: «مشکل تنها حصار شیشه‌ای نیست چون علاوه‌بر این حصار، ورقه‌های آهنی نیز اطراف مجسمه را پوشانده ‌که خیلی سنگین هستند. با این همه دلیل تاخیر ما برای برداشتن حصار به عملیات مرمتی برمی‌گردد که هم اکنون در مدرسه دارالفنون درحال انجام است.»

وی ادامه داد: «اگر می خواستیم قالب برنزی برای مجسمه امیرکبیر را شروع کنیم با عملیات مرمتی مدرسه دارالفنون تداخل می‌یافت و کار را سخت می‌کرد. به همین دلیل ترجیح دادیم صبر کنیم که مشکلی پیش نیاید.»

موسوی اما از آغاز به کار قالب‌گیری این مجسمه در آینده‌ای نزدیک خبر داد: «اخیرا صحبتی با مدیر مدرسه دارالفنون انجام دادیم. با نزدیک شدن به مراحل پایانی مرمت این ساختمان ظرف مدتی نزدیک قالب‌گیری مجسمه  نیز آغاز می‌شود.»

وی درباره نصب مجسمه برنزی امیرکبیر اظهار داشت: «تاکنون صحبت‌هایمان با مسئولان مدرسه، براین توافق بوده است که مجسمه برنزی در حاشیه پیاده رو مقابل دارالفنون که جزئی از فضای شهری است، نصب شود.»

مجسمه گچی امیرکبیر ساخته ابوالحسن صدیقی یکی از پیشکسوتان مجسمه‌سازی است که قدمت آن به 70 سال قبل می‌رسد و 400 کیلوگرم وزن دارد. این مجسمه حدود دو سال قبل توسط فریدون صدیقی، فرزند ابوالحسین خان صدیقی بازسازی شد و اکنون قرار است توسط حمید شانس قالب‌گیری شده و نمونه برنزی آن ساخته شود.

کد خبر 74835

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =