ایلنا نوشت: علی خدایی خواستار آن شد تا شکاف بین مبلغ سبد معیشت حداقلی و نرخ حداقل مزد برای سال آینده از بین برود.

علی خدایی، عضو شورای عالی کار در تحلیل و پیش‌بینی روند تعیین حداقل دستمزد برای سال آینده به ملاک‌های تعیین مبلغ حداقل دستمزد اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۴۱ قانون کار، در بند اول توصیه شده که حداقل مزد با احتساب تورم افزایش یابد که یک بند غیر الزام‌‌آور است، اما بند دوم کاملا الزام‌آور است و در آن تاکید شده که حداقل دستمزد باید بتواند زندگی آبرومند یک خانوار کارگری با تعداد معین را تامین کند. به این ترتیب ملاک تعیین حداقل دستمزد برخلاف روال گذشته باید «سبد حداقل معیشت خانوار» باشد.

خدایی با اشاره به خبر اعلام شده از سوی معاون وزیر کار مبنی اینکه خط فقر ملی ۷۰۰هزار تومان است، بیان کرد: ما نمایندگان کارگری براساس میزان اعلامی کالری لازم برای زندگی هر فرد از سوی انسیتوی تغذیه ایران، خط گرسنگی را محاسبه می‌کنیم که این رقم در سال گذشته ۸۵۰هزارتومان و در سال آینده بیش از ۹۵۰هزارتومان است و واژه «خط فقر ملی» نیز یک واژه جدید و تصنعی است و هیچ تعریفی از آن وجود ندارد.

این نماینده کارگری در شورای عالی کار با بیان اینکه سبد معیشت در سال گذشته دو میلیون و ۴۸۹هزارتومان تعیین شد و قرار است براساس قیمت‌های بهمن‌ماه دوباره آن را به‌روزرسانی کنیم؛ گفت: ما نمایندگان کارگران خطاب به دولت و نمایندگان کارفرمایی اعلام آمادگی کردیم که حاضریم با یک فرمول‌بندی دقیق، شکاف یک میلیون و ۳۰۰هزارتومانی (دریافتی حداقلی فعلی) با نرخ سبد معیشت حداقل خانوار را پرکنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: علاوه بر این، باید هرساله قدرت خرید از دست رفته کارگران را نیز احیا کنیم.

عضو شورای عالی کار با بیان شیوه پیشنهادی خود برای پرکردن شکاف بین هزینه سبد حداقلیِ معیشت خانوار و حداقل مزد، تصریح کرد: باید علاوه بر لحاظ کردن تورم محصولات غذایی و پرمصرف کارگران، هرساله باید رقم قابل توجهی حداقل مزد را افزایش دهیم تا به مرور بتوانیم شکاف یادشده را رفع کنیم.

35225

 

کد خبر 749317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید GB ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
  4 0
  جالب فقط برای کارگر ها میزان سبد معیشت را در نظر می گیرن بقیه چیزها حق خرج تحصیل بچه حق نیاز خدورو کارگر حق مسکن کارگر و غیره.............. را اصلا حساب نمی کنند فقط بخور نمیر
 • بی نام RO ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
  7 0
  مطمئن باشید نهایاتا 100 تومن افزایش پیدا میکنه. هر سال از این صحبتها بوده ولی آخرش رو دیدیم. الان سال هاست کارگران میخوان قبل از تعیین دستمزد راهپیمایی کنن ولی هیچ وقت این اجازه داده نشده و نمیشه . کلا کارگر جماعت هیچ ارزشی برای مسئولین ما ندارن. جالبه که تو جلسه ها میگن حق با شماست و کم بودن حقوق رو قبول دارن ولی در عمل به ریش چندین میلیون کارگر می خندن.
 • علی A1 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
  7 0
  هرسال نماینده کارگران ونماینده دایمی مجلس تا قبل از تعیین فقط شعار میدهند که بای دلایل باید ۶۰ یا ۵۰ درصد اضافه شود ودل مارا خوش میکنندووما فهمیدیم که اینها همش حرفه وقصه است روز بروز داریم بدبخت تر میشیم
 • خیاوی A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  2 0
  همین افزایش حقو.ق کارگران روهم پلکانی بکنن خیلی خوبه چون کمکی به حقوق های پایین میشه ولی متاسفانه درکشورما فقط روی حخقوق کارگران حساس میشن چراکه درشرکت های دولتی سایرین هم حقوق های بالایی میگیرن ولی به تولید ضربه نمیخوره ولی برای حقوق کارگران زودمیگن توان پرداخت وجودنداره ویک حقیقت روهمیشه نادیده میگیرن که حدود هشتاددرصدکارگران ازسیستم دولتی حقوق میگیرن واگراین موضوع فشارمیاره چراسایر کارمندان چنین نیست ؟حاضرم نمونه ای ازموضوع روبامستندات ارسال کنم