زنان چگونه تولید ناخالص داخلی کشورها را بالا می‌برند؟/ ۵ مسیری که جهان را نابود می‌کند

سی ان ان مانی در گزارشی نوشته است که روابط بین ملت ها در حال از بین رفتن است و برخی تقسیمات در جوامع در حال گسترش است.

به گزارش خبرآنلاین،اخیرا بحث هایی درباره گسیختگی جوامع مطرح شده است؛ موضوعات زیر موجب شده فشار برای جدا کردن کشورها و مردم از یکدیگر اتفاق بیفتد:

1- نابرابری

ثروت جهانی یک درصد جهان بالا می رود.

اکثر مردم دنیا در کشورهایی زندگی می کنند که نابرابری در حال رشد است.ثروتمندها در حال ثروتمند شدن و فقرا همچنان عقب می مانند.

دستمزدها در بخش های بالای خیلی سریعتر از بخش های پایین جامعه افزایش می یابد.این فقط مشمول حقوق نیست.تراکم ثروت بیش از طول عمر افراد است و حتی ناگوارتر از تقسیم درآمدهاست. درست به همین دلیل بسیاری از دارایی ها،سهام و حقوق بازنشستگی نگهداری می شود،زیرا دارایی ها می تواند بازده بالا کسب کند که برای بسیاری در دسترس نیست.

برای مثال،دستمزدی که به کارگان در آلمان در فاصله سالهای 2000 تا 2016 پرداخت شده 5 درصد افزاییش یافته در حالی که درآمد حاصل از سرمایه گذاری و تجارت بیش از 30 درصد افزایش داشته است.

همه چیز از دست نرفته است.محققان پایگاه ثروت و درآمد در جهان می گویند در حالی که تابرابری تقریبا در همه کشورها در حال افزایش است،این نرخ ها متفاوت هم هست که نشان می دهد دولت ها می توانند برای حل آن کاری انجام دهند.تحقیقات صندوق بین المللی پول هم نشان می دهد که نابرابری به رشد اقتصادی صدمه می زند و همه را فقیرتر می کند.

2- شکاف جنسیتی

درصد کار زنان

گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که زنان کمتر از مردان در هر کشوری فرصت های شغلی بدست می آورند؛این در حالی است که تبعیض های جنسیتی در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا و 28 کشور عضو اتحادیه اروپا غیرقانونی است.

زنان همچنین از منابع اقتصادی بی بهره هستند.فقط 50 درصد از زنان در مشاغل کاری موجود دردنیا مشارکت دارند،این آمار برای مردان 80 درصد است.بنا به اعلام بانک جهانی حداقل یک مانع قانونی برای کار زنان در 90 درصد از کشورهای دنیا وجود دارد.

آنها با هزینه های بسیار پنهانی هم روبرو هستند؛مثلا زنان آمریکایی در طول عمر خود 18 هزار دلار بابت مالیات خرید نوار بهداشتی که به مالیات صورتی معروف است،پرداخت می کنند که این رقم باعث شده هزینه های آنها بیشتر از مردان در بازار کار باشد.

مجمع جهانی اقتصادی اعلام کرده که اگر پروسه رفع نابرابری بین زنان و مردان به تدریج در کشورها اصلاح شود،این نابرابری 217 سال دیگر باقی خواهد ماند.

صندوق بین المللی پول هم خواستار حل مساله نابرابری شده است.بنا به اعلام صندوق بین المللی پول، وقتی زنان کاربیشتری انجام دهند،اقتصاد نیز بهتر خواهد شد.

تحقیقات نشان می دهد که ورود تعداد بیشتری از زنان به بازار کار سبب می شود در ایالات متحده 5 درصد،درژاپن 9 درصد و در هند 27 درصد تولیدناخالص داخلی افزایش دهد.

3- تغییرات آب و هوایی

کشورهایی که  بیشترین صدمه را به آب و هوا وارد کرده و باعث افزایش سطح دریاها شدند.

شاخص آسیب پذیری تغییرات آب و هوایی براساس  قرار گرفتن در معرض بلاهای طبیعی و افزایش سطح دریاها ، افزایش سطح آلودگی منابع طبیعی ، کشاورزی و درگیری ها سنجش می شود.این شاخص همچنین آمادگی و توانایی کشورها را با تغییرات اقلیمی نشان می دهد.

کشورهایی که بیشترین آسیب پذیری را نسبت به تغییرات آب و هوایی داردند،فقیرترین کشورهای دنیا هستند.جدول زیر نشان می دهد که حتی کشورهای عضو G20  هم ایمنی ندارند.

صندوق بین المللی پول به کشورهای در حال توسعه هشدار داده که کشورها منابع مالی خود را برای مقابله با تهدیدات تغییرات اقلیمی افزایش دهند.

طوفان در کارائیب و آمریکای لاتین،سیل های شدید در جنوب آسیا و خشکسالی در شرق آفریقا  آسیب زیادی به کشورهای فقیر در این مناطق طی سال 2017 وارد کرده است.

درعین حالفآمریکا دومین کشور آلودکننده در جهان بعد از چین است که از موافقتنامه تغییرات آب و هوایی پاریس هم خارج شده است.

سازمان ملل هشدار داده که تغییرات اقلیمی موجب درگیری های منطقه ای می شود که مردم مجبر می شوند خانه های خود را ترک کنند.

سازمان بین المللی مهاجرت هم گفته که تغییرات اقلیمی باعث مهاجرت بیشتر مردم بین کشورها شده زیرا کشورهای ثروتمند سطح دریاها را افزایش داده اند.

 

4- سیاست های دوقطبی

آرا بیش از احزاب شده اند.

از ایالات متحده تا آسیا و اروپا،سیاست ها در حال تبدیل شدن به چندقطبی شدن است.

نظرسنجی مرکز تحقیقاتی پیو نشان می دهد که جمهوری خواهان  به طور پیوسته محافظه کار شده اند در حالی که دمکرات ها لیبرال تر شده اند.این بدان معنی است که آنها کمترین اشتراک را برای حل مسایل نسبت به گذشته دارند.

در اروپا احزاب دست راستی و پوپولیست ها در چندین کشور از جمله اتریش،لهستان،مجارستان و فرانسه بیشترین حمایت ها را جذب کرده اند.

احزاب ضد مهاجرت و ضد مسلمان  در انتخابات ماه سپتامبر آلمان درمکان سوم قرار گرفت در حالی که از سال 1961 به عنوان اولین گروه در انتخابات پارلمانی این کشورها قرار داشته است.تحلیل گران در اوراسیا هم هشدار داده اند که اسلام گرایی،ضدچینی و ضد اقلیت ها در آسیا روبه افزایش است.آنها می گویند، افزایش احساسات ملی گرایی در هند خطراتی را برای ثبات این کشور ایجاد کرده است.

5- نابرابری آموزش و پرورش

سالهای انتظار برای ورود کلاس اولی ها

براساس اعلام یونیسف،بیش از 60 میلیون کودک بیش 6 تا 11 سال به مدرسه نمی روند.بیش از نیمی از این جمعیت در صحرای آفریقا ساکن است و نزدیک به 27 میلیون درمناطق جنگی زندگی می کنند.

آموزش و پرروش به کاهش فقر و افزایش نرخ رشد اقتصادی کمک می کند،اما دسترسی به مدرسه در سراسرجهان متفاوت است.

در سطح جهانی،65 درصد از افزادی بالای 25 سال سن دارای تحصیلات هستند.در اروپا و آمریکا این میزان بسیار بالاتر از 90 درصد است.در کشورهای جنوب صحرای آفریقا این میزان 30 درصد است.

منبع:سی ان ان مانی

 

3535

 

کد خبر 749361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =