تسنیم نوشت:در صورت تحقق داخلی سازی فشنگ های حاوی یدید نقره، هزینه انجام طرح های بارورسازی ابرها در ایران به صورت قابل توجه کاهش خواهد یافت.

تأمین پیروپاترون‌ها یا فشنگ‌های حاوی یدید نقره که برای بارورسازی ابرها استفاده می شود، یکی از اصلی ترین بخش های هزینه بَر در اجرای طرح های بارورسازی ابرهاست.

در یک پرواز ممکن است تا 400 فشنگ حاوی یدید نقره به سوی ابرها شلیک شود که تا امروز این فشنگ ها تماماً به صورت وارداتی بوده و با پول نقد خریداری شده اند؛ اما در ماههای اخیر فرآیندی آغاز شده تا بتوان با استفاده از توانمندی صنایع وابسته به وزارت دفاع، پیروپاترون‌ها یا فشنگ‌های حاوی یدید نقره را داخلی سازی کرد.

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در این خصوص گفت: صنایع وابسته به وزارت دفاع در تلاشند مراحل ساخت پیروپاترون‌های (فشنگ‌های حاوی یدید نقره) لازم برای باروری ابرها را انجام دهند و از وزیر دفاع درخواست کردیم که این کار سرعت بیشتری به خود بگیرد چون پیش از این فشنگ‌های لازم را از روسیه وارد می‌کردیم.

میدانی ادامه داد: برای خرید فشنگ‌های حاوی یدید نقره باید پول نقد به روسیه پرداخت کنیم.

در صورت تحقق داخلی سازی فشنگ های حاوی یدید نقره، هزینه انجام طرح های بارورسازی ابرها در ایران به صورت قابل توجه کاهش خواهد یافت.

 

3535

کد خبر 749618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  2 0
  جريان پرداخت پول نقد چيست؟
 • عليرضا A1 ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  2 0
  يعني از اين فشنگها استفاده ميكرديم و باز وضع بارندگي اينقد خرابه
 • بی نام A1 ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  5 0
  فکری برای امسال بکنید تابستا وقت ساخت هست