۵۰ درصد معتادان از قلیان شروع کردند/ بیکاری بهانه‌ای برای بازگشایی چای‌خانه‌ها

مهر نوشت: مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به اینکه بازسان بهداشت از این به بعد نمی توانند در چایخانه هایی که صرفا قلیان عرضه می کنند نظارت داشته باشند، گفت: اشتغالزایی را بهانه بازگشایی چایخانه‌ها کردند در حالیکه بنا بر نظر کارشناسان قلیان مرحله اول اعتیاد شناخته شده است و ۵۰ درصد معتادان از همین مرحله آغاز کرده اند.

حسین صفاری  اظهار داشت: متاسفانه برخی از نمایندگان مجلس که باید حامی حقوق مردم باشند با خارج کردن چایخانه‌ها از شمول اماکن عمومی، پای مردم را به چایخانه‌ها و کشیدن قلیان که مرحله اول اعتیاد است، باز کردند.

وی بیان داشت: در مرحله اول چایخانه ها را از مشمول اماکن عمومی خارج کردند و به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد اما هنوز مشخص نیست که مشمول چه گروهی قرار بگیرند.

بیکاری بهانه بازگشایی چایخانه ها شد

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به اینکه بازسان بهداشت از این به بعد نمی توانند در چایخانه هایی که صرفا قلیان عرضه می کنند نظارت داشته باشند، تصریح کرد: در صورتی که در چایخانه ها چایی عرضه شود بر اساس قانون تهیه و توزیع مواد غذایی، می توانیم ورود کرده و با شناسایی تخلف، درب آن را پلمب کنیم.

وی با اشاره به اینکه اشتغالزایی را بهانه بازگشایی چایخانه‌ها کردند، ادامه داد: نباید برای جبران بیکاری بدنبال اشتغالزایی کاذب باشیم.

خط بطلان قانون گذاران روی مصوبه مجلس

صفاری اضافه کرد: در صورتی که در چایخانه‌ها تنها قلیان عرضه شود تنها با شکایت مردمی، ما می توانیم دخل و تصرف داشته باشیم در غیر این صورت دست مرکز بهداشت کوتاه است.

وی با بیان اینکه امروز قبح قلیان ریخته است، گفت: در بررسی های صورت گرفته مشخص شد که قلیان مرحله اول اعتیاد شناخته شده است و ۵۰ درصد معتادان از همین مرحله آغاز کرده اند.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با تاکید بر اینکه امروز قانون گذاران خود قانون را دور زدند و با وجود اینکه چایخانه ها بر اساس قانون مشمول اماکن عمومی بودند و به خاطر تهدید علیه بهداشت عمومی، جمع آوری شدند، اضافه کرد: در حال حاضر مجلس به راحتی روی قانونی که خود تصویب کرده است، خط بطلان کشید.

وی گفت: چایخانه پاتوق بسیاری از ناهنجارهای اجتماعی است.

صفاری افزود: امروز قلیان نه تنها به دلیل آلودگی میکروبی بلکه با آلودگی شیمیایی که دارد و نیز تنباکوهایی که از رنگ مصنوعی درست شده است، حاوی فلزات سنگین بوده و سبب سرطان ریه می‌شود.

48

کد خبر 750005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =