ایرنا نوشت: دبیرکل حزب موتلفه اسلامی نیاز به گفتگوی ملی را یک نیاز دائمی که هیچ مغایرتی با رقابت‌های سیاسی ندارد، دانست و گفت:هیچ‌گاه به بهانه مشترکات انقلابی و ملی از رقابت سلیقه‌ها بی‌نیاز نیستیم.

محمدنبی حبیبی درمورد موضوع گفتگوی ملی اظهار داشت: مشترکات مهمی برای موضوعات انقلاب اسلامی و کشور داریم که به طور طبیعی این مشترکات باید مورد توجه کامل همه کسانی که علاقمند به نظام و کشور هستند، قرار گیرد.خط قرمزهایی نیز در این زمینه وجود دارد که به طور طبیعی بین همه کسانی که دل در گرو انقلاب، منافع ملی و کشور دارند، مشترک است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: از این مشترکات باید دائما محورهایی استخراج شود و به عنوان یک میثاق ملی چه به صورت فردی و اجتماعی و چه به صورت حزبی مورد نظر و عمل همه شهروندان قرار گیرد.

حبیبی با بیان این که معتقدم این یک نیاز دائمی است و هیچ مغایرتی هم با رقابت های سیاسی وجود ندارد، تصریح کرد: در عین حال که مشترکاتی در مورد منافع انقلاب، کشور و ملت داریم اما می توانیم با احزاب مختلفی که سلیقه های گوناگونی دارند اما اشتراک کلی را قبول دارند دائما در حال تعامل باشیم البته برخی اشخاص یا احزاب در مرحله حرف و شعارها سخنانی مطرح می کنند اما در مرحله عمل می بینیم که بین عملکرد و حرف آنها تفاوت های قابل توجهی وجود دارد.

وی افزود: در این مورد اشاره خاصی به فرد یا تشکیلات خاصی نمی کنم اما آن جمله معروف که «دو صد گفته چون نیم کردار نیست» اگر مورد قبول مدعیان این موضوع قرار گیرد، طبیعتا تنش های زائد بیهوده ای که حال به عنوان رقابت در مقاطعی بین سلیقه های گوناگون برقرار است، کاهش می یابد.

رئیس‌جمهور برای گفتمان‌سازی بین جریان‌ها پیش‌قدم شود

ایلنا نوشت:
آیت الله محسن غرویان با تاکید بر لزوم اجرایی شدن شعارهای طرح گفت‌وگوی ملی در سطح کشور گفت: به نظر می‌رسد چهره‌های شاخص و برجسته احزاب و گروه‌های مختلف از اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان و معتدلان باید با هم جلسه مشترک تشکیل دهند. رئیس‌جمهور می‌تواند پیش گام گفت‌وگوی ملی باشد و از چهره‌های مختلف و جناح‌های مختلف دعوت کرده و با شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله موحدی کرمانی و حجت‌الاسلام ناطق نوری و دیگر شخصیت‌ها صحبت کند تا فضای جدید گفت‌وگوی ملی در کشور ایجاد شود.

اهم اظهارات غرویان به شرح زیر است:

* گفت‌وگوی ملی در کاهش اعتراضات هیجانی در کشور به طور صددرصد می‌تواند موثر واقع شود، در فضای کشور نباید عقده ایجاد شود؛ وقتی فضای گفت‌وگوی ملی پدیدار شود دیگر عقده در گلوی افراد ایجاد نخواهد شد و خود افراد، یا نمایندگان‌شان در فرآیند گفت‌وگوی ملی بدون ترس و خشونت حرف‌هایشان را خواهند زد.

 وجود این فضا، زمینه‌ای را برای ناآرامی و اغتشاشات به جا نمی‌گذارد؛ چراکه ریشه این ناآرامی‌ها، وجود همین عقده‌ها است. مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی می‌تواند به عقده تبدیل شود، اما ایجاد فضای گفت‌وگوی ملی می‌تواند این عقده‌ها را باز کند تا افراد احساس تنفس کنند.

*{درباره نقش احزاب و شخصیت‌ها در ایجاد فضای گفت‌وگوی ملی}: ما در آسمان و فضای ملائکه صحبت نمی‌کنیم بلکه در همین کوچه و بازار و خیابان و جامعه خودمان حرف می‌زنیم. شخصیت‌های برجسته و شناخته شده کشور در ایجاد این فضا تاثیرگذار هستند. وقتی شخصیت‌ها با هم گفت‌وگو می‌کنند و مردم هم از هر جناح و گروهی گفت‌وگوی بین شخصیت‌هایشان را می‌بینند باعث می‌شود مردم هم با هم گفت‌وگو داشته باشند. یکی از فضاهایی که می‌تواند برای تحقق فضای گفت‌وگوی ملی در کشور تاثیرگذار باشد خانه احزاب است چراکه مکانی است برای حضور افکار و اشخاص و طرح اندیشه‌ها. البته خانه احزاب در حال حاضر آن تاثیرگذاری بالا را ندارد و باید از شخصیت‌های والاتر و شاخص‌تر بخواهد تا بتوانند فضای کشور را به سمت گفت‌وگوی ملی سوق دهند.

* صدا و سیما هم اگر اراده‌ای داشته باشد که در گفت‌وگوی ملی شرکت کند می‌تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد چرا که رسانه همانند رگ و جریان خونی است که می‌تواند پیام‌ها را به همه کشور منتقل کند و تاثیر رسانه‌ها از جمله رادیو و تلوزیون صد در صد می‌تواند به شکل‌بخشی به وحدت و گفت‌وگوی ملی موثر باشد.

* گام اول را باید یک نفر بردارد و پیش‌قدم شود و باید ناقوس گفت‌وگوی ملی را به صدا در آورد چرا که در همه پهنه کشور هم شنوندگان و هم علاقه‌مندان زیادی دارد و دیگر اینکه بهتر است یک یا چند نفر از افراد شاخص، شورایی تشکیل دهند به نام شورای گفت‌وگوی ملی تا در همه شهرها و استان‌ها به جریان افتد.

*{در پاسخ به این سوال که آیا آمار بازداشت‌شدگان اخیر می‌تواند نشان از شکاف بین نسل جدید با حاکمیت باشد یا خیر؟}: بله این موضوع از دیدگاه جامعه‌شناسی قابل مطالعه است و نسل جوان باید بیشتر مورد احترام قرار گیرند و تکریم شوند و برای آنها توضیح دهیم تا این شکاف نسلی با حاکمیت ایجاد نشود.

29214

کد خبر 750252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =