خشکسالی در ایران هنوز ادامه دارد و با آبخوانهای خالی سال سختی را پیش رو داریم.

به گزارش خبرگزاری خبرآتلاین؛ در تهران برخى شروع به دعا كردن براى بارش باران كردند، برخى ديگر هم به فكر مهاجرت بودند. كوه هاى دور شهر، برخلاف زمستان هاى قبلى قهوه اى بودند و هيچ برفى هم روى آنها نبود.

يك خشكسالى بزرگ در حال خشك كردن ايران است، شرايط شكلى است كه در پايتخت ايران بحث هايى درباره جيره بندى آب وجود دارد چون در پاييز ميزان بارندگى مثل قبل نبوده.

آيت الله استادى عضو شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم درباره اين شرايط خشكسالى در سخنرانى در حوزه علميه گفت: هميشه خدا مردم را با فجايع گوناگونى امتحان مى كند، ما از خدا به خاطر گناهانمان با نماز باران درخواست بخشش مى كنيم و از او التماس مى كنيم كه رحمت خود را براى ما بفرستد.

اما بعد، به دعاها پاسخ داده شد؛ كولاكى كه روز شنبه شروع شده بود در ايران فرود آمد، بخش بزرگى از كشور را سفيد پوش و مردم ايران را متعجب كرد.

ناگهان شرايط تغيير كرد؛ مدارس در مناطق مختلفى از کشور تعطيل شدند، افراد زيادى نتوانستند به محل كارشان بروند و پليس شرايط را "بحرانى" مى خواند.

تهران كه در كوهپايه هاى البرز قرار دارد و در گذشته بارش برف در آن زياد بود، اما در چند سال اخير اين شهر معمولا در فصل زمستان فقط با دود زردى پوشانده شده است.

امسال، وقتى بالاخره برف آمد، مردم جشن گرفتند و كارى را كردند كه همه در اطراف دنيا انجام مى دهند: تفريح، برف بازى و ساخت آدم برفى.

كاوه مدنى معاون سازمان حفاظت از محيط زيست در اين رابطه گفت: ما مى ترسيديم كه ديگر هيچوقت نتوانيم برف را در اين شهر ببينيم.

او ادامه داد: وقتى بچه بودم، مدارس معمولا به علت برف هاى سنگين تعطيل مى شدند، اما اين روزها به علت آلودگى هوا تعطيل مى شوند، اين نشان مى دهد كه چگونه محيط زيست ما تغيير كرده و ما با شهرمان چه كرده ايم.

البته همه چيز در تهران شادى و بازى نبود، بسيارى در اتوبان تهران-کرج و آزادراه تهران-قم گير كردند، صدها نفر هم از جمله محمد ابطحى در خودروهاى خود گير كردند و همچنين هواپيماها نتوانستند از فرودگاه امام خمينى پرواز كنند.

در فضاى مجازى بسيارى از پايان بدترين خشكسالى ٤٧ سال اخير گفتند ولى احتمالا هر جشنى موقتى خواهد بود، كولاك به اين معنى نيست كه دوره خشكسالى تمام شده است.

ميزان آب در دو سد بزرگ، كه نياز جمعيت ١٢ ميليونى را تامين مى كند به شكل تاريخى كم شده است.

چندى پيش ده ها نفر در ايران در اعتراض به وضع ضعيف اقتصادى و فساد تظاهرات كردند.

به نظر مى رسد بحران آب اين اضطراب را افزايش داده و بسيارى هم در تهران مى گويند چيزى كه نياز دارند دعا نيست بلكه يك مديريت بهتر است: مى گويند، مديريت فاجعه آب، اجازه داده صدها نفر به طور غيرقانونى چاه درست كنند و اين منجر به كاهش منابع آبی شده است.

حتى غلامرضا خوشخلق مدير سازمان برق تهران هشدار داده است كه ميزان آب كافى را براى توليد برق در تابستان ندارند. او در اين رابطه گفت: خاموشى در راه خواهد بود.

از سويى به خاطر خشک شدن آب هاى زيرزمينى مناطق مختلفى در كشور نشست كرده اند.

مدنى، معاون سازمان محیط زیست و استاد امپریال کالج لندن در اين رابطه گفت: ما نبايد خودمان را گول بزنيم، برف زياد بود اما نه مقدارى كه نياز آبى ما را از بين ببرد.  خشكسالى هنوز اينجاست و ما با آبخوان‌ها و سدهای خالی و نياز تمام نشدنيمان به آب، سال سختى پيش رو داريم.

منبع : یویورک تایمز/ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۸

۴۷۲۳۷

کد خبر 750397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =