ایسنا نوشت: نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران اعلام کرد: در جریان سفر اخیر اقای نچیروان بارزانی نخست‌وزیر این کشور به تهران مقامات ایران اعلام کرده‌اند که حاضر هستند به نزدیکی هرچه بیشتر اربیل و بغداد کمک کنند به شرطی که هر دو طرف در چارچوب قانون اساسی عراق عمل کنند.

ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رابطه اکراد و جمهوری اسلامی ایران در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی  و همچنین سفر اخیر نخست‌وزیر کردستان عراق به تهران و رایزنی او با تعدادی از مقامات عالیرتبه کشورمان خاطرنشان کرد: در این سفر گفت‌وگوهای خوبی در ارتباط با گسترش روابط و رفع موانعی که در این زمینه وجود دارد، انجام شد و می‌توان گفت شرایط به نحوی است که روابط تهران و اربیل می‌تواند قوی‌تر از گذشته  به پیش رود.

وی با بیان اینکه  این برنامه ریزی وجود دارد که در آینده هیاتی از ایران به اربیل سفر کند، در مورد اینکه چرا دیدار نخست‌وزیر کردستان عراق با ظریف لغو شد، گفت: متاسفانه به  دلیل تداخل برنامه‌ها و همچنین یک روزه بودن این سفر این امکان فراهم نشد که این دیدار صورت بگیرد.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران همچنین در مورد نقش ایران در راستای حل مسائل موجود بین اربیل و بغداد اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مثبتی در خاورمیانه دارد و این نقش قابل توجه است. ایران و منطقه اقلیم همیشه رابطه خوبی داشته‌اند البته  در مقطعی  موضوع رفراندوم لطمه‌ای را به این روابط وارد کرد ولی بعد از آن دو طرف تلاش کردند که مشکلات به وجود آمده را حل کنند و روابط تقویت شود.

 دباغ ادامه داد : با توجه به روابط خوب ایران با بغداد و همچنین روابط خوب تهران و اربیل، جمهوری اسلامی ایران از این ظرفیت برخوردار است که بتواند در ارتباط با حل مسائل موجود بین اربیل و بغداد نقش موثری را ایفا کند چراکه هر دو طرف به ایران اعتماد دارند.

 وی تاکید کرد : در جریان سفر آقای بارزانی به تهران نیز مقامات ایرانی تاکید کردند که آمادگی دارند از دو طرف حمایت کنند به شرطی که هم بغداد و هم اربیل به قانون اساسی عراق پایبند باشند.

دباغ  در بخشی دیگر از گفت وگوی خود با ایسنا با تشریح  آخرین وضعیت اتحادیه میهنی کردستان عراق بعد از فوت جلال طالبانی گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده در  ماه مارس کنگره اتحادیه میهنی کردستان عراق برگزار می‌شود.

52310

کد خبر 750577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =