مهر نوشت: یک متخصص رادیوآنکولوژی با اشاره به میزان سرطان پستان در کشور، گفت: بهترین و موثرترین روش درمانی سرطان، پرتودرمانی است که متاسفانه ما با کمبود دستگاه و تکنیک های جدید روبرو هستیم.

دکتر پیام آزاده در حاشیه همایش سرطان پستان و باروری اظهارداشت: سالانه بیش از ۱۰ هزار نفر مبتلا به سرطان پستان در کشور شناسایی می شوند. طبق آخرین آمار وزارت بهداشت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۲ نفر به این سرطان مبتلا هستند که نسبت به متوسط آمار جهانی پایین تر است.

وی افزود: اینکه می گویند سرطان در ایران شیوع پیدا کرده، صحت ندارد و علت اینکه ما امروزه این سرطان ها را بیشتر می بینیم، افزایش امید به زندگی در زنان است. در چند دهه گذشته امید به زندگی در زنان کمتر از ۵۰ سال بود اما امروزه به بیش از ۷۸ سال افزایش یافته است و سرطان بیماری افراد مُسن است. هر چه امید به زندگی بیشتر شود، بالطبع شیوع سرطان نیز افزایش می یابد.

این متخصص رادیوآنکولوژی اظهار کرد: متوسط سن ابتلا به سرطان در ایران ۴۸ سال است و با توجه به هرم جمعیت، تعداد افراد جامعه در این سن بیشتر است و این یعنی هر اتفاق دیگری نیز رخ دهد، در این بازه سنی بروز بیشتری خواهد داشت.

وی ادامه داد: افزایش وزن، چاقی، دخانیات و کم تحرکی از فاکتورهای خطر ابتلا به این بیماری است. متاسفانه ۳۵ درصد از ایرانیان تحرک کافی را ندارند. روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی در ۵ روز از هفته، می تواند تا ۴۰ درصد از بروز سرطان جلوگیری کند.

آزاده اظهار کرد: توصیه می کنم زنان خود معاینه بالینی را یاد بگیرند و هر سه ماه یکبار به پزشک نیز مراجعه کنند. اکثر خانم ها در سینه هایشان توده هایی دارند که خوش خیم هستند، تغییر سایز این توده ها و همچنین چسبندگی آنها میزان خطرناک بودن آن را مشخص می کند.

وی افزود: مهمترین عامل برای کمتر شدن مرگ و میر ناشی از سرطان، آگاهی عمومی است. تشخیص زودهنگام بسیار اهمیت دارد و اگر این توده زیر ۲ سانتیمتر کشف شود، کاملا قابل درمان است.

آزاده تصریح کرد: تولید دارو و انتقال تکنولوژی در سالیان اخیر پیشرفت خوبی داشته است و تقریبا از نظر امکانات دارویی با کشورهای پیشرفته رقابت می کنیم.

وی افزود: بهترین و موثرترین روش درمانی برای سرطان، پرتودرمانی است و متاسفانه ما با کمبود دستگاه های پرتودرمانی و تکنیک های جدید روبرو هستیم.

این متخصص رادیوآنکولوژی در پایان گفت: امروزه بیش از ۵۰ درصد از افرادی که به سرطان سینه مبتلا می شوند، سینه آنها حفظ می شود، در حالی که تا ۱۰ سال گذشته تقریبا همه افراد مبتلا به این بیماری سینه خود را از دست می دادند. این آمار در کشورهای خارجی بالای ۹۰ درصد است که دلیل آن تشخیص زودهنگام است.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 751370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =