میزان نوشت: دستاورد‌های متعدد، پیاپی و بومی ارتش از دهه ۷۰ به این سو، یکی از نماد‌های بارز شعار «ما می‌توانیم» در حیات ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید.

در شرایطی که در روز‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، شعار انحلال ارتش از سوی حزب توده، منافقین، کمونیست‌ها، چریک‌های فدایی خلق سر داده می‌شد، امام خمینی (ره) به عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، با شناختی که از پتانسیل نیرو‌های ارزشمند ارتش داشتند، بر وجود و ادامه راه این نهاد نظامی تاکید کردند.

صرفا دو سال برای اثبات هوشمندی امام راحل جهت حفظ ارتش کافی بود؛ زمانی که ارتش تا بُن دندان مسلح بعث عراق، جنگی هشت ساله را به ما تحریم کرد و نیرو‌های ارتش در کنار نیرو‌های سپاه و بسیج، با رشادت‌های مثال‌زدنی خود نگذاشتند حتی یک وجب از خاک کشور عزیزمان جدا شود.

حفظ ارتش با نیرو‌های انقلابی و متدین آن سبب شد که پس از جنگ تحمیلی نیز، جمهوری اسلامی ایران بتواند با شتاب گسترده‌ای به سمت توسعه فناوری‌های نظامی و دفاعی خود حرکت کند. دستاورد‌های متعدد، پیاپی و بومی ارتش از دهه ۷۰ به این سو، یکی از نماد‌های بارز شعار «ما می‌توانیم» در حیات ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید.

نیروی هوایی
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول این سالها، علاوه بر آنکه جنگنده‌های «آذرخش» و «صاعقه» را ساخته و عملیاتی کرده است، به زودی جنگنده «قاهر ۳۱۳» که توانایی حمل و شلیک ۶ موشک هوا به هوا را دارد را نیز به ناوگان هوایی کشور اضافه خواهد کرد؛ جنگنده‌ای که این روز‌ها مشغول انجام تمرین‌های نهایی و تست‌های زمینی و هوایی است.


راه‌اندازی سیستم تصویری بومی «شبیه‌ساز فانتوم»، بازآماد یک جنگنده «سوخو ۲۴» و یک هواپیمای «ایلوشین»، تولید جک هواپیمای ایلوشین، سوخت‌گیری سوخو از سوخو در ارتفاع پست برای نخستین بار، تجهیز جنگنده‌های F-۷ به موشک و تسلیحات جدید و همچنین افتتاح چندین باند پروازی در سراسر کشور، از جمله اقدامات و دستاورد‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در سی و نهمین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بوده است.

نیروی دریایی
ناوشکن‌های «جماران» و «دماوند»، مهمترین دستاورد‌های دفاعی ایران اسلامی در عرصه دریایی محسوب می‌شوند؛ شناور‌هایی مدرن و پیشرفته که آبروی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های منطقه‌ای و بین المللی شده‌اند و این در حالی است که ناوشکن‌های «سهند» و «سینا» که نمونه پیشرفته‌تر دو ناوشکن قبلی است، به‌زودی عملیاتی خواهد شد. همه این دستاورد‌های دفاع دریایی وقتی در کنار بومی کردن صنایع دفاعی غیرایرانی قرار می‌گیرد (نظیر آنچه برای ناو «خارک» و زیردریایی «طارق» رخ داد)، محاسبه قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را برای دشمنان، دوچندان سخت‌تر خواهد کرد.


عملیاتی کردن ناو موشک‌انداز «سپر» در آب‌های شمالی کشور، نصب رادار کنترل آتش «ثامن» بر روی ناو‌های موشک‌انداز، اعزام ناوگروه‌های ۴۷، ۴۸، ۴۹ و ۵۰ به آب‌های آزاد و اسکورت بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ کشتی ایرانی و غیرایرانی، عملیاتی کردن موشک قدیر، الحاق یک فروند F-۲۷ و یک بالگرد به یگان هوادریای منطقه دوم دریایی جاسک و همچنین راه‌اندازی سامانه‌های «مرصاد»، «اتوپایلوت دیجیتال»، «سوخت بومی موتور احتراقی اژدرها»، «پروژه دماوند»، «ناو آموزشی خلیج فارس»، «پوشش‌های نانویی»، «آزمایشگر موشک رعد»، «پروژه نقش»، خودروی تاکتیکی مکران ۹۲۱، از جمله اقدامات و دستاورد‌های دفاعی نیروی دریایی ارتش در سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی بود.

نیروی زمینی
طراحی و ساخت تانک‌های «ذوالفقار ۱ و ۳»، «مبارز»، «سفیر»، «صمصام»، «تیام»، «کرار»، اسلحه‌های تک‌تیرانداز «شاهر»، «باهر» و «حیدر»، نصب سامانه دید در شب بر روی اغلب بالگرد‌های هوانیروز و همچنین به‌روزرسانی گسترده ادوات رزمی و زرهی، از جمله اقدامات و دستاورد‌های ارزشمند نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حساب می‌آید.


رونمایی از سامانه‌های حیدر ۷، حیدر ۴۴، حیدر ۴۱ و خودکفایی کامل در صنعت قطعه‌سازی نیز از جمله اقدامات و دستاورد‌های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶ یعنی سی و نهمین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.
27215

کد خبر 751668

برچسب‌ها