تهدیدات نظامی زیردریا بیش از تصور است و یافتن همه نوع تهدید از طریق سخت افزارهای گران‌قیمت در ابعادی به وسعت تمام دریاها مشکل است.

 

به گزارش خبرآنلاین، دارپا / DARPA (آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی) با راه اندازی برنامه موسوم به PALS سعی کرده است بر این مشکل غلبه کند.{لینک}

این آژانس با «سنسورهای مقاوم آبزی» به بررسی قابلیت استفاده از موجودات دریایی (موجودات طبیعی یا اصلاح شده) برای تشخیص انواع وسایل نقلیه زیر آب می‌پردازد.

سپس پاسخ‌های بیولوژیکیِ زندگی دریایی، به داده قابل استفاده تبدیل شده و از طریق آن می‌توان هشدار و آگاهی لازم در برابر انواع تهدیدات زیر آب را منتشر کرد. آنچه چالش بزرگ در این راه محسوب می‌شود، ابزار ارسال دیتا از فاصله دست کم 500 متری زیر دریا با قدرت تشخیص کمتر از ثانیه از طریق هوش مصنوعی است تا انواع اشیای زنده و غیر زنده را شناسایی کرده و به صورت دیتای قابل فهم برای سرور مرکزی ارسال کند تا تصمیم گیری درباره تهدید‌آمیز بودن یا نبودن شی پیدا شده به طور خودکار انجام شود.

بدین ترتیب فریب فرستنده توسط دشمن کارآیی خود را از دست می‌دهد و می‌توان پیام‌های ارسالی از سوی دلفین جاسوس را از سایر اشیای زنده و غیر زنده تشخیص داد.

اینکه نیازی به دوباره سازی سنسورها نیست، یک مزیت دیگر به شمار می‌رود که در نهایت سیستم ردیابی در مناطق وسیعتری حتی عمق کاملا تاریک دریا بکار گرفته می‌شود.

سیستم مدنظر دارپا هنوز در مراحل ابتدایی است و برای راه‌اندازی چنین سیستمی به صورت عملیاتی به سال‌ها وقت نیاز است.

 

 

5656

 

کد خبر 752350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =