ایرنا نوشت: مسئول اداره سوم کشورهای همسود وزارت امور خارجه روسیه گفت: روسیه پایگاه های نظامی خود در تاجیکستان و قرقیزستان را برای مقابله با تهدیدات ناشی از حضور عناصر تروریستی در افغانستان، تقویت کرد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری 'ریا نووستی'، آلکساندر استرنیک افزود: روسیه اقدامات تقویت سیستم امنیت مرزی را در محدوده اتحادیه کشورهای مستقل همسود انجام می دهد.

اتحادیه کشورهای مستقل همسود شامل روسیه ،تاجیکستان ، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، ازبکستان،بلاروس ، مولداوی و جمهوری آذربایجان است .

وی افزود: مسیر جنوب روسیه و کشورهای آسیای مرکزی مدتها است که به علت اوضاع افغانستان، در کانون توجه مسکو قرار دارد و نقل مکان جنگجویان از جمله عناصر تروریستی داعش از سوریه و عراق به افغانستان تحت نظر روسیه است .

به گفته استرنیک ، روسیه و متحدان آن در اتحادیه کشورهای مستقل همسود و سازمان پیمان امنیت دسته جمعی در رابطه با این تهدیدات، بطور مرتب اقدامات لازم پیشگیرانه انجام می دهند .

وی افزود: در قالب تقویت سیستم امنیتی، مدرن سازی و آموزش نیروهای نظامی کشورهای شریک روسیه اجرا می شود و امکانات پایگاه نظامی 201 روسیه مستقر در تاجیکستان با هدف کمک به نیروهای دولتی این کشور در خطرناک ترین مناطق مرزی به روز شده است .

این مقام روس همچنین خاطر نشان کرد : ظرفیت های پایگاه نیروی هوایی روسیه مستقر در قرقیزستان نیز تقویت شده و در قالب اتحادیه کشورهای مستقل همسود اقدامات برای تحکیم سیستم امنیت مرزی اجرا شده است تا بر اثر همه این اقدامات متحدان ما خود را راحت تر احساس کنند .

مسئول اداره سوم کشورهای همسود وزارت امور خارجه روسیه همچنین خاطر نشان کرد : بهبود روابط کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان ، قرقیزستان و ازبکستان نیز در شرایط جاری این منطقه تاثیر مثبت دارد .

استرنیک افزود : مدتی پیش بروز اختلاف میان این سه کشور تنش در میان اقوام ساکن در این منطقه که در همسایگی یکدیگر بسر می بردند ، را در پی داشت که افراط گرایان می توانستند از این وضعیت برای اهداف خرابکاری خود استفاده کنند .

وی اضافه کرد : در حال حاضر بر اثر بهبود روابط و همکاری های تاشکند با بیشکک و دوشنبه این تهدیدات کاهش یافته است .

49311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 753157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =