معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان، با بیان اینکه 559 پروژه در سال 1395 به ارزش 45 میلیارد تومان در دهیاری های استان اجرا شد، گفت: تا پایان دی ماه امسال، 586 پروژه در حال اجرا به ارزش 44 میلیارد تومان در دهیاری های استان انجام شده که این رقم تا پایان سال به 48 میلیارد تومان می رسد و از پروژه های قابل اجرای دهیاری های استان نیز 271 پروژه در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرآنلاین؛ مهرداد سلطانی در گردهمایی دهیاران استان با اشاره به اینکه از سال 92 تاکنون، 134 دهیاری به دهیاری های استان اضافه شده است، اظهار کرد: دهیاری ها، نهادهایی هستند که از دل قانون اساسی و قانون شوراها متولد شده اند؛ به گونه ای که قانون شوراها به چند دهه بلاتکلیفی در نحوه اداره کوچکترین واحد اجتماعی کشور، پایان داد و در حالی که متولی واحدی برای پیگیری و رسیدگی به امور روستاها وجود نداشت، دهیاری ها تاسیس شدند.
وی با بیان اینکه در مجموع، 635 دهیاری در استان وجود دارد و 68 نفر از دهیاران، خانم و 567 نفر آقا هستند، ادامه داد: در گذشته هرچند دستگاه های مختلف خدمات رسان، هر کدام خدمات خود را ارائه می دادند، اما سیستم واحدی که بتواند همه خدمات را همسو و همگرا کرده و مسائل و مشکلات روستاها را منعکس کند، وجود نداشت.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه محور توسعه روستاها، سرمایه گذاری بخش خصوصی، کارهای مولد و مشاغل خُرد روستایی است که باید با کمک دهیاران در روستاها شکل بگیرد، ابراز کرد: تمام سیاست های برنامه ششم توسعه و بودجه های تنظیم شده در این مورد به ایجاد واحدهای اشتغالزا در روستاها متمرکز شده که عمده این واحدها می توانند واحدهای خُردی باشند که بر اساس زمینه و مزیت های نسبی مولد روستایی شکل می گیرند.
سلطانی یادآور شد: هر روستا مزیت و زمینه های نسبی دارد که با روستاهای دیگر، متفاوت بوده و این زمینه ها هستند که می توانند تبدیل به یک اشتغال پایدار و فراگیر شده و اقتصاد کشور را تقویت کنند که دهیاران در هدایت روستاییان به سمت استفاده از تسهیلاتی که در این خصوص مصوب شده، نقش عمده و بسزایی دارند.
وی به مشارکت مردمی در توسعه روستاها اشاره کرد و با بیان اینکه در دهه های گذشته، تنها محور توسعه، روستاها محسوب می شدند، گفت: امروز، لزوم پرداختن به مشارکت های مردمی و همیاری اهالی برای توسعه روستا، امری است که نمی شود از آن عبور کرد و هیچ اتفاق جدیدی در روستاها نمی افتد، مگر اینکه پایه اصلی آن، مشارکت روستاییان باشد.
این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به اینکه سیاست اصولی سال های آینده، مشارکت هرچه بیشتر روستاییان در توسعه روستا خواهد بود که زمینه ها، راهکارها و برنامه های عملیاتی این مشارکت باید به فراخور منطقه و بوم هر روستا تهیه شود، لذا انتظار می رود دهیاران در نحوه مشارکت اهالی با توجه به فرهنگ بومی، مقتضیات اجتماعی و جغرافیایی منطقه، ضمن بررسی های لازم، راهکارهای ترغیب مشارکت روستاییان را ارائه نمایند.
سلطانی با بیان اینکه دهه هایی که روستاها بر اساس طرح هادی توسعه می یافتند، گذشته است، ادامه داد: طرح های هادی در یک فضای خلاء و بدون در نظر گرفتن هویت و ارزشهای معنوی، محیطی و بومی روستا اتفاق می افتاد، اما خوشبختانه در سال های اخیر، طرح های هادی بر اساس هویت روستاها تهیه می شود.

 

46

کد خبر 753262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =