مهمترین آلاینده ای که در 6 ماه دوم سال سد راه تنفس تهرانی‌ها می‌شود، ذرات معلق کوچکتر از 2.5میکرون است اما درصد بسیار بالایی از این آلاینده از کربن سیاه تشکیل شده است.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران؛ احمد طاهری، مدیر شبکه سنجش کیفیت هواي شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اين باره گفت: آنگونه كه داده‌های اندازه‌گیری شده کربن سیاه به همراه ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون در ایستگاه‌های اندازه‌گیری کیفیت هوای شهر تهران نشان مي‌دهد، کربن سیاه که یک آلاینده اولیه حاصل از احتراق ناقص در خودروهای دیزلی است، در ساعات شب با تردد ناوگان دیزلی(كاميون) در سطح شهر تهران آزاد مي‌شود.

او گفت: طبق اين اندازه‌گيري، بخش بسیار زیادی تا حدود 60 درصد از ذرات معلق کوچکتر از 2.5میکرون را كربن سياه تشکیل می‌دهد. این آلاینده که برای سلامتی بسیار خطرناک بوده و با توجه به ابعاد بسیار کوچک می‌تواند تا لایه‌های زیرین سیستم تنفسی انسان نفوذ کرده و حتی وارد سیستم گردش خون نیز شود، با غلظت بالا و سهم قابل توجه در ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون در ساعات ابتدایی روز نیز وجود دارد.

به گفته طاهري، اگرچه در طول روز با خروج ناوگان دیزل از سطح شهر، غلظت این آلاینده به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند و سهم آن از ذرات معلق کوچکتر از 2.5میکرون به حدود 20 درصد کاهش می‌یابد، اما کربن سیاه انتشار یافته در طول شب، به عنوان پایه تشکیل ذرات معلق ثانویه با جذب سایر آلاینده‌های موجود در جو عمل می‌کند که تاثیر این آلاینده را در طول روز نیز حفظ می‌کند.

وي افزود: تحقیقات دیگری نیز در این زمینه در سطح شهر تهران در رابطه با تعیین سن کربن سیاه یا به عبارتی زمان سپری شده از انتشار آن انجام شده که کاملا تاییدکننده فرضیه فوق و نقش ناوگان دیزل در این آلاینده است. بر اساس این تحقیقات، ذرات کربن سیاه موجود در ساعات شب، کاملا تازه بوده و زمان بسیار کمی از انتشار آن‌ها گذشته است در حالی که در طول روز، کربن سیاه اندازه‌گیری شده دارای زمان ماند بیشتری در محیط بوده و توسط سایر آلاینده‌ها پوشیده شده است.

۴۷۲۳۸

 

کد خبر 753441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
  2 0
  کودکان امروز سرطانی های فردا
 • بی نام A1 ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
  3 0
  بساز بفروش ها هم زمین رو گرفتن و هم آسمون. خب نذارید تردد کنن ماشینهای سنگین. اینا که پول دارن، وادارشون کنید برای جابجایی مصالح ساختمونی از ماشینهای استاندارد استفاده کنن.