نامه نیوز نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور برای دومین بار پیشنهاد داد که برای حل اختلافات از ظرفیت های قانونی همچون همه پرسی استفاده شود.

حسن روحانی صبح یکشنبه و در جریان سخنرانی خود به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب برای دومین بار تابو صحبت از رفراندوم را شکست. او با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت های قانونی همچون اصل 59 قانون اساسی، گفت: « اگر جايي ما با هم بحث داريم بايد به اصل ٥٩ قانون اساسي مراجعه كنيم. اصل ٥٩ قانون اساسي مي‌گويد در برخي موارد قانونگذاري و اعمال قوه مقننه در مسائل مهم اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي، مراجعه به آراي مستقيم مردم است. اگر در دو تا مساله اختلاف نظر داريم، جناح‌ها اختلاف دارند، دعوا و شعار ندارد، صندوق آرا را بياوريم و طبق اصل ٥٩ قانون اساسي هر چه مردم گفتند، به آن عمل كنيم، اين ظرفيت قانون اساسي ما است و بايد به ظرفيت‌هاي قانون اساسي‌مان عمل كنيم».

روحانی سه سال قبل نیز وقتی در نخستین کنفرانس اقتصاد سخنرانی می کرد؛ از همه پرسی و به عنوان راهکار مناسب برای حل مشکلات حرف زد و گفت: « من به عنوان مسدول اجرای قانون اساسی دلم می‌خواهد شرایطی فراهم شود تا به اصل برگزاری رفراندوم قانون اساسی عمل کنیم و یک بارهم که شده آن چیزی را که برای همه مهم است و اهمیت دارد از مردم بپرسیم.»

سوال اینجا است که از راهکار مورد اشاره رئیس جمهور در چه موضوعاتی و چه طور می توان بهره برد؟ اصل 59 قانون اساسی می گوید«در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

گفتنی است که دولت و رئیس جمهور نمی توانند به صورت مستقل اقدام به برگزاری همه پرسی کنند و در صورت احساس نیاز به همه پرسی باید پیشنهاد خود را در قالب لایحه به مجلس بفرستند و منتظر تایید دو سوم از نمایندگان مردم بمانند. از آنجایی که در اصل 110 قانون اساسی صدور فرمان همه پرسی ذیل وظایف و اختیارات رهبر تعریف شده است؛ در صورت تصویب مجلس و تایید رهبری می توان مساله مورد نظر را به رفراندم گذاشت. بر اساس 99 قانون اساسی نهاد ناظر بر این همه پرسی شورای نگهبان است و بنا به آنچه در اصل 123 قانون اساسی آمده است، «رئیس جمهور موظف است مصوبات مجلس یا نتیجه همه ‏پرسی را پس از طی مراحل قانونی و ابلاغ به وی امضا کند و برای اجرا در اختیار مسئولان بگذارد.»

حال که روند اجرای رفراندوم بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مشخص شد، سوال اینجا است که در چه مواردی باید از این ابزار قانونی بهره برد؟

واکنش تند کدخدایی به سخنان رییس‌جمهور

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم در کانال تلگرامی خود در رابطه با بخش هایی از سخنرانی رییس جمهور در ۲۲ بهمن ماه چنین نوشت:

به خوبی در سال ۸۸ خاطرمان هست که چگونه برخی قانون را نادیده گرفتند و همه پرسی و رفراندم انتخابات را برنتابیدند و شیرینی انتخابات آن سال را به دهان همین مردم تلخ کردند. آیا در آن سال چهار صد نفر رای نداده بودند؟ بگذریم که برخی از آن افراد اکنون در دولت جناب روحانی حضور دارند.

رییس جمهور محترم همچنین پیشنهادی را مطرح فرمودند که به نظر می رسد کارشناسی نشده باشد چون که کاربرد اصل ۵۹ برای همه آشنایان به حقوق اساسی معلوم است و نیاز به بحث بیشتر ندارد. اصل ۵۹ مربوط به اعمال اختیارات قوه مقننه است. شاید آقای رئیس جمهور با اصلی دیگری آن را اشتباه کرده اند!

کدخدایی در بخشی دیگر از یادداشت خود به اعتراض رییس چمهوری به پیاده کردن افراد از قطار انقلاب اشاره کرد و نوشت: آنهایی که پیاده شدند به دلیل آن بود که قانون اساسی را تفسیر به رای نموده و اعلام می کردند برخی از اصول آن را قبول ندارند. شورای نگهبان این نظر شما را که نظر صحیحی نیز می باشد اجرا کرده است و جنابعالی هم تایید می فرمایید آنان که به قانون اساسی اعتقاد و التزام ندارند، انقلابی نیستند و نمی توانند در پست های سیاسی قرار گیرند. جمله ای منسوب به انیشتین است که می گوید: آنان که گاهی به نعل می زنند و گاهی هم به میخ، عاقبت چکش واقعیت روی انگشتان آنها می خورد. امید آنکه در اجرای قوانین و مخصوصا قانون اساسی از این افراد نباشیم.»

29215

کد خبر 754456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • بی نام A1 ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 0
  پس دمکراسی برای چی؟ صندوق رای باید تعیین کننده باشه.
  • بی نام A1 ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   2 1
   عذر می خوام فرمودید دموکراسی؟عزیز جان تو اروپا زندگی نمی کنی که این واژه ای که شما به کار بردی در اینجا اندازه یک جوک ارزش دارد به قول معروف اس ام اس قشنگی بود سریع سندش کن
 • م ر GB ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  احتمالا رفراندوم هم طرحی صهیونیستی است
 • بی نام A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  یک بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را به رای بگذارید
 • بی نام RO ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  چرا اصولگرایان از رفراندم وحشت دارند.
 • بی نام A1 ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  4 1
  سلام قابل توجه اقای کدخدای که لطفامراجعه کنندبه سخنرانی امام راحل انقلاب دربدو ورودبه ایران عزیزآنزمان که دربهشت زهراخطاب به مردم ایران انزمان کردن ولی امروزبحول قوه مسئولین بی کفایت که دقیقا عکس همان مطالب رااجراکردندهمانجاکه درموردمشروطه صحبت کردندکه50سال قبل پدران ماانتخاب کردند ماقبول نداریم وحق مردم است درمورداینده خودتصمیم بگیرند
 • بی نام EE ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  0 1
  انیشتین یهودی و بی خدا بود.
  • بی نام A1 ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   1 1
   خب که چی؟
 • بی نام A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  1 1
  فقط رفراندوم مشکلات مملکت رو حل میکنه
  • بی نام A1 ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   2 1
   رفراندومی که برگزار کننده اش شورای نگهبان باشه، بهتره اصلا برگزار نشه
 • بی نام A1 ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 0
  یکی از مشکلات ما همین شورای نگهبان است. چون خودش یک پای قدرت است قانون اساسی را به نفع خودش تفسیر می کند. مفسر قانون اساسی نباید نقش در قدرت داشته باشد و باید بیطرف باشد.
 • اچ دی A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  اقای کدخدایی شما و دوستانتان اقلیتی از جامعه رو نمایندگی میکنین و به همین دلیل است از پیشنهاد همه پرسی به هراس افتادین
 • بی نام AT ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  چیزی خارج از خواست ملت نگفته روحانی
 • بی نام AT ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  چرا می ترسید؟ مگه راهپیمایی ۲۲ بهمن بهتون اعتماد به نفس لازم رو نداد؟
 • بی نام AT ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  بابا کوتاه بیاید بذاری یک بار برای همیشه بدون جنگ و خونریزی خواست ملت رو بفهمیم
 • حمید رضا A1 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  جناب کدخدایی فارغ از هر بحثی شما که اینقدر به انقلاب اعتقاد دارید یک بار برای همیشه همه پرسی بگذارید و ببینید چند درصد مردم به جمهوری اسلامی رای می دهند؟؟؟
 • بی نام AT ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  0 1
  کدخدایی جان نترس خودم به تو رای میدم
 • بی نام AT ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 1
  ولله باید جواب ملت رو در روز قیامت بدید اگه اعتقادی دارید البته
 • بی نام A1 ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  1 0
  خدایی اقای روحانی هیچکاره است این هم از امید به مردم در باره رفراندم حتی مهلت ندادن رهبر معظم در این باره نظر بدهد
 • بی نام A1 ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 0
  تو خوبی سخنگوی شورای کاربردی نگهبان
 • بی نام IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  1 0
  بعضی آدمها احساس میکنند خیلی می فهمند و بقیه را یک مشت گوسفند فرض می کنند. این افراد آنچنان مست و مغرور از اندک دانسته های خویشند که هرگز متوجه نمی شوند که چقدر حرف زدنشان تنفر برانگیز است. خدایا تا زنده ام مرا از این جماعت منفور قرار مده.
 • بی نام A1 ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  1 2
  ایول به کدخدایی، خیلی خوب جوابشو داده
 • بی نام A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  2 0
  متن اصل 59 قانون اساسی: در مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  1 0
  شورای نگهبان در اسفند 1381 اعلام کرد مصوبه مجلس در مورد همه پرسی باید به تصویب شورای نگهبان برسد.با این اوصاف نه ارزیابی سخنگوی محترم چندان دقیق است و نه پیش بینی سخنران موقر چندان مقرون به صلاح و سداد.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  1 0
  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به پیشنهاد حسن روحانی برای همه‌پرسی تشکیک وارده کرده و در کانال تلگرامی‌اش نوشته بود: «رئیس‌جمهور محترم پیشنهادی را مطرح فرمودند که به نظر می‌رسد کارشناسی نشده باشد چون که کاربرد اصل ۵۹ برای همه آشنایان به حقوق اساسی معلوم است و نیاز به بحث بیشتر ندارد. اصل ۵۹ مربوط به اعمال اختیارات قوه مقننه است. شاید آقای رئیس‌جمهور با اصلی دیگری آن را اشتباه کرده‌اند.»او در حالی پیشنهاد رئیس‌جمهوری برای برگزاری همه‌پرسی را کارشناسی نشده و اصل 59 را مربوط به اعمال اختیار قوه مقننه دانسته که حقوقدانان از جمله نجات الله ابراهیمیان، عضو دیگر شورای نگهبان تأکید دارند برگزاری همه‌پرسی در قانون اساسی پیش‌بینی شده است و اصل 59 همه‌پرسی از طریق قانون‌گذاری پیش‌بینی کرده است.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  1 1
  چرا اصولگراها از رفراندوم میترسن؟
 • بی نام A1 ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  1 0
  برای چه موضوعی میخاین رفراندوم بذارین؟ حجاب ؟ یارانه؟ کمک به سوریهو فلسطین یا اصل نظام؟
 • بی نام A1 ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  2 0
  چی میگین شماها....میدونین انجام رفراندوم چه پروسه بلند و تقریبا محالی داره؟