ایرنا نوشت:منابع ارشد دولتی هند اعلام کردند، هند پس از توافق با عمان اکنون می تواند از بندر الدقم این کشور برای اهداف نظامی استفاده کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه فایننشال اکسپرس هند در روز سه شنبه، استفاده از این بندر به هند اجازه خواهد داد تا نفوذ خود را در منطقه اقیانوس هند گسترش داده و با اقدامات و نفوذ چین در منطقه مقابله کند.

دست یابی به بندر الدقم یکی از بزرگ ترین دستاورد های سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به عمان محسوب می شود. وی در طول دو روز سفر به عمان ( 11 و 12 فوریه) با سلطان قابوس ، پادشاه این کشور دیدار کرد.

دو طرف همچنین یک تفاهم نامه همکاری نظامی میان هند و عمان امضا کردند.
منابع دولتی هند اعلام کردند بر اساس این تفاهم کشتی ها و هواپیما های نیروی دریایی هند خواهند توانست در بندر الدقم برای تعمیر و سوخت گیری پهلو بگیرند.

بندر الدقم در جنوب شرق عمان در میان دریای عرب و اقیانوس هند واقع شده است. این بندر استراتژیک در نزدیکی بندر چابهار ایران قرار گرفته است. با توسعه جزایر اسامپشن در سیشل و آگالگا در موریس، الدقم در نقشه راه امنیتی دریایی هند قرار می گیرد. اخیرا فعالیت های هند در این بندر افزایش یافته است.

در ماه سپتامبر سال گذشته هند یک زیردریایی جنگی به غرب دریای عرب اعزام کرد. این زیردریایی به همراه یک کشتی نیروی دریایی و همچنین یک فروند هواپیمای نظارت دریایی وارد بندر الدقم شد. هدف نیروی دریایی هند از این عملیات یک ماهه افزایش نظارت و همکاری دریایی با عمان بود.

پس از سفر نارندرا مودی، هند و عمان در بیانیه ای اعلام کردند یادداشت تفاهم برای همکاری نظامی که برای اولین بار در سال 2005 میان دو کشور امضا شده چارچوب لازم را برای گسترش روابط دو جانبه دفاعی میان هند و عمان به وجود آورده است.

عمان در سال 2017 در توافقی با انگلیس به این کشور اجازه استفاده نظامی از بندر الدقم را داد. بر اساس این توافق نیروی دریایی انگلیس علاوه بر استفاده از امکانات این بندر، می تواند ناو های هواپیمابر خود را نیز به این بندر اعزام کند.

هند همچنین به دنبال ایجاد یک پایگاه نظامی در جزیره 'آگالگا' کشور موریس است. ایجاد پایگاه های نظامی و قرارداد های لجستیکی با کشور ها به هند این قابلیت را خواهند داد تا قدرت خود را در منطقه اقیانوس هند حفظ کند.

در سال های اخیر حضور چین در منطقه اقیانوس هند به طور قابل توجهی افزایش یافته است. بر اساس گزارش های منتشر شده، چین ممکن است به دنبال ایجاد یک پایگاه نظامی در بندر گوادر پاکستان که با سرمایه گذاری این کشور توسعه یافته است، باشد. چین همچنین در یک توافق 99 ساله با سریلانکا، در بندر 'همبانتوتا' سرمایه گذاری کرده و کنترل آن را در اختیار گرفته است.
این کشور حضور خود در مالدیو را نیز افزایش داده است.

سازمان های اطلاعاتی هند، تا کنون گزارش هایی در خصوص حضور زیردریایی های چینی در نزدیکی سواحل هند منتشر کرده اند.
به گفته مقامات دولتی هند، از سال 2014 تاکنون چندین زیردریایی اتمی و غیر اتمی چین در منطقه اقیانوس هند توسط رادار های نیروی دریای هند شناسایی شده اند.
نیروی دریایی هند مصمم است که با افزایش توان عملیاتی خود منطقه اقیانوس هند را به عنوان سومین اقیانوس بزرگ جهان تحت کنترل خود داشته باشد.

این منطقه به دلیل عبور دو سوم نفت و نیمی از محموله های باری جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .
هند این منطقه را به عنوان حیاط خلوت خود می داند و می خواهد به عنوان تنها ارائه دهنده امنیتی ارشد در این منطقه به رسمیت شناخته شود.

52310

کد خبر 754587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =