ایسنا نوشت: روز «ولنتاین» روز ابراز عشق در فرهنگ مسیحی و فرهنگ مدرن غربی است که هر سال در روز ۱۴ فوریه گرامی داشته می‌شود و در کشورهای اروپایی و آمریکایی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع آن نیز از آداب این روز به‌شمار می‌رود.

با این وجود کشورهایی هم هستند که این جشن را ترویج مصرف‌گرایی می‌دانند و بزرگداشت آن را ممنوع اعلام کرده‌اند. اما ولنتاین در چه کشورهایی ممنوع است؟

ایران

در ایران از سال ۱۳۸۹ تولید انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت‌های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم‌قلب، گل رز قرمز و هر گونه فعالیتی مبنی بر اطلاع‌رسانی در این روز ممنوع است و از سوی مراجع قانونی با واحدهای متخلف برخورد می‌شود.

گروهی دیگر به جای آن جشن اسفندگان را که برگرفته از آیین‌های ایرانی است و در روز پنجم اسفند برگزار می‌شود به جای ولنتاین پیشنهاد می‌کنند. اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان دوره هشتم مجلس شورای اسلامی جشن مهرگان را روز عشق حقیقی و واقعی در فرهنگ ایرانی می‌داند و به نظر وی مردم باید به جای ولنتاین این روز را زنده کنند.

مالزی

در مالزی برخی مقامات حکومتی و مذهبی به‌دلیل آنچه که «نامتناسب بودن» این جشن با فرهنگ مسلمانان آن کشور می‌دانند، با به‌راه‌اندازی کمپین ضد ولنتاین تلاش کرده‌اند مردم را از برگزاری مراسم این روز نهی کنند. با این حال همه مردم آن کشور با مواضع ضد ولنتاین حاکمان آن کشور موافق نیستند و برخی برگزاری این جشن را بی‌ضرر می‌دانند.

عربستان سعودی

در عربستان سعودی فروش محصولات مربوط به روز ولنتاین مانند گل رز در سال 2001 و 2008 ممنوع شد و پلیس مذهبی این کشور از مغازه‌داران خواست تا چنین چیزهایی را به فروش نرسانند. در گذشته نیز کسانی که می‌خواستند این روز را جشن بگیرند، مجبور بودند گل رز قرمز را از بازار سیاه و با قیمت نجومی خریدار کنند.

اندونزی

مقامات رسمی اندونزی نیز برگزاری مراسم ولنتاین را ممنوع اعلام کرده و چنین روزی را از اساس انکار کرده‌اند. آنها معتقدند که چنین روزی در هیچ‌کجای فرهنگ اسلامی جایی ندارد. حتی مردم این کشور در چهار شهر برای تحریم این روز دست به تظاهرات زدند تا جوانان را آگاه کنند که ولنتاین یک سنت غربی و مسیحی است.

پاکستان

مقامات حکومتی و قضایی کشور پاکستان از سال ۲۰۱۷ درباره این روز اعلام موضع کردند و روز ولنتاین را فرهنگی غربی دانسته و آن را مغایر با آداب و فرهنگ پاکستان خواندند و برگزاری هرگونه مراسم و گرامیداشت این روز را ممنوع اعلام کردند. البته در نظرسنجی یکی از سایت‌های محلی پاکستان «داون» بیش از ۸۰ درصد مردم به موضوع ممنوعیت ولنتاین در کشورشان رای مثبت دادند. مردم این کشور معتقدند که تبلیغ ولنتاین حتی در شبکه‌های اجتماعی مخالف آموزه‌های اسلام است و باید از ترویج آن جلوگیری کرد.

هندوهای استان «اوریسا»

البته فقط کشورهای مسلمان نیستند که روز ولنتاین را ممنوع اعلام کرده‌اند. هندوهای استان «اوریسا» نیز روز ولنتاین را ممنوع اعلام کردند و افرادی که این روز را جشن بگیرند وادار می‌کنند با یکدیگر ازدواج کنند.

ایالت «بلگورود» روسیه

ایالت «بلگورود» در روسیه، روز ولنتاین را به دلیل حفظ فرهنگ ممنوع اعلام کرده است زیرا مقامات این ایالت اعتقاد دارند برگزاری این جشن باعث از بین رفتن ارزش‌های معنوی و اخلاقی در بین جوان‌ها می‌شود.

47234

 

کد خبر 754875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • ناصر A1 ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  2 0
  بحث سر روز عشق بودن نیست.بحث سر اینه وقتی ما خودمون روز عشق داریمسپندآرمزچرا باید از غربی ها تقلید کنیم؟؟؟وگرنه چنین روزی به خودی خود بد نیستش که
 • بی نام A1 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  0 3
  به قول شريعتي ميخواي يچيزو خراب كني لازم نيست خوب بهش حمله كني ، بد ازش دفاع كن : قشنگ با اين خبر و اين كشورايي كه نام برديد باعث ترويج بيشترش ميشيد،افرين :
 • بی نام A1 ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  70 3
  صرفنظر از خوب یا بد بودن ولنتاین این کشورها چقدر شبیه همن اگه کره شمالی هم بود جمعمون کامل میشد
  • بی نام A1 ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   1 5
   بی ریشگی و میانمایگی فرهنگی در ایران رو به انفجار است. یاد مرحوم جلال بخیر با غرب زدگی
 • بی نام A1 ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  2 0
  دتیا با وجود ارتباطات نزدیک خیلی کوچیک شده بنابراین این روز هم میتونه بهانه ای واسه شادی باشه البته واسه اونایی که دلشون میخواد جشن بگیرن.واقعا ممنوع بودن جشن خیلی جالبه
 • بی نام NL ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  2 0
  تو هرچی کشور واخیسیدس ممنوعه
 • بی نام A1 ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  1 7
  تو ایران ممنوعه؟؟؟ شاید ما تو کره ماه زندگی می کنیم نمی دونیم
 • رامین GB ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  0 1
  با عرض پوزش یک تعداد ازما جوان ها کورکورانه از غرب چه درست و چه غلط تقلید می کنیم میخواهیم بگیم ماهم یه چیزهایی حالیمونه یه کم به خودتان اعتماد داشته باشد قرارنیست تواروپا هر کاری انجام میدهند ما هم همان را تقلید کنیم متمدن بودن و با کلاس بودن خوب است ولی نه به هرقیمتی باید به رسوم و آیین های خودمان احترام بزاریم وقتی ما به رسوم و مراسمات خودمان ارزش قائل نیستیم از دیگران چه انتظار دارید.