ایسنا نوشت: با شدت گرفتن نوسان در بازار ارز و رشد قیمت دلار تا مرز پنج هزار تومان، سرانجام بانک مرکزی برنامه‌های خود برای کنترل بازار را اعلام کرد.

 با اعلام اینکه آرامش در اقتصاد و ثبات بازارهای مختلف از دست اوردهای این بانک است توضیحاتی در رابطه با جریان فعلی بازار و برنامه های خود برای مدیریت بازار منتشر کرد.

بانک مرکزی اعلام کرد که در یکی دو ماه اخیر بازار ارز دچار اختلال شد و قیمت ارز رشد غیرمنتظره ای را در پیش گرفت که با متغیرها و شاخص های کلان و بنیادین اقتصادی تناسب ندارد بلکه عمدتاً متاثر از بداخلاقی‌ها، سیاسی‌کاری‌ها و القائات خارجی و عملیات سوداگرانه داخلی است؛ تداوم این روند نگرانی هایی را برای هموطنان عزیز درخصوص حفظ ارزش دارایی های خود ایجاد کرده است، بانک مرکزی نگرانی هم میهنان را درک می کند و البته آن را در جهت منافع ملی و رشد و توسعه اقتصادی کشور نمی داند و برخود فرض می داند که از تمام امکانات برای برون رفت از وضعیت موجود و برگرداندن آرامش به بازار و حفظ و تداوم دستاوردهای حاصله استفاده کند و در این راستا برای ایجاد اطمینان در فعالان بازار درخصوص توانمندی مجموعه اقتصاد کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز تدابیری را اتخاذ کرده است که در زیر کلیات آن اعلام می‌شود:

١) انتشار گواهی سپرده ریالی: به شبکه بانکی کشور اجازه داده می­شود از ٢٨ بهمن ماه مدت دو هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام کند. اوراق مزبور با سررسید یک سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید قبل از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.

٢) انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز: به شبکه بانکی کشور اجازه داده می­شود گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای ۱ و ۲ ساله منتشر کند. نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یک ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یک هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق قبل از سررسید، سود سپرده کوتاه مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.

٣) پیش فروش سکه بهارآزادی: بانک مرکزی نسبت به پیش فروش شش ماهه سکه بهار آزادی با نرخ ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یک ساله سکه بهار آزادی با نرخ ۱۳ میلیون ریال از طریق شعب منتخب بانک ملی اقدام خواهد کرد.

2323

کد خبر 755009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  5 1
  بند 4 را فراموش کردند : تزریق ارز به بازار ... این مهمتر و با خاصیت تر و ساده تر از 3 راه اولی است .... سه راه اولی برای سرگرمی است و شاید ممکنه نتیجه بده اما این بند 4 حتما نتیجه میده .... به همین خاطر هم بانک مرکزی اصلا سراغش نمیره ... چون قعلا در آسمانها سیر میکنه و خزانه را روزبروز پرتر میکنه .... آخه دلار 5 تومان ؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   1 1
   آقا ارز کارکرد خودش رو داره که این کارکرد در داخل مرزها نیست بلکه در خارج مرزها است. در کنار سیاستهای درست پولی و مالی اگر بساط سفته بازی از کف بازار ارز جمع نشه و سیاست مشخص فروش ارز خصوصا در زمان التهابات به مصرف کنندگان واقعی ارز انجام نشه اقتصاد به زودی نابود خواهد شد.
 • حمید A1 ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  3 1
  تصمیم بانک مرکزی وضعیت را بدتر میکند ... آقای سیف شما یادتان هست تو بانک صادرات چکار کردید .. احمدی نژاد هم میگفت همه چیز تحت کنترل است که تا الان داریم تاوان بی کفایتی این آقا را میدهیم .. راه شما را احمدی نژاد است
 • بی نام IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  5 0
  اول گذاشتن ارز بره بالا که جیباشون پر بشه حالا راهکار میدن.
 • بی نام A1 ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  4 0
  سکه را خیلی گران قیمت زده اند
 • جواد A1 ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  3 1
  به نظرم دولت در این مقطع راه خوبی انتخاب کرد تمام پول های بلا تکلیف که به سمت بازار ارز میرفتند به سمت بانکها جذب میشوند اما این راه حل اصلی و اساسی نیست این طرح فقط مثل یه مسکن میماند که درد و کمی کاهش میدهد باید مشکل رو از ریشه حل کنند