رنگ نانوی جدید، امواج ارسالی رادار را به گرما تبدیل می‌کند. با آزاد شدن گرما، امواج الکترومغناطیس به گیرنده‌های رادار بازتاب نخواهند شد و هواپیما و موشک دیگر قابل تشخیص نخواهند بود.

بهنوش خرم‌روز: یافته‌های تازه و پیشرفت‌های فناوری، تقریبا همیشه دو بعد دارند:‌ رو به زندگی بهتر و آرامش بیشتر و در عین حال استفاده بر علیه آرامش دیگران. خب،‌ گاهی یکی از این بعدها بر دیگری غالب می‌شود. برای مثال، بر اساس گزارشی که پاپ‌ساینس منتشر کرده، یک شرکت فناوری نانو در اسراییل مدعی شده که رنگی ساخته است که می‌تواند هواپیماها،‌ موشک‌ها، هواپیماهای کنترل از راه دور و خلاصه هر ابزاری که بتواند در آسمان به پرواز دربیاید را از چشم رادارها دور نگه دارد. باید دید این پیشرفت تازه چه کاربردهایی خواهد داشت!

این شرکت رنگ تازه خود را روی موشک‌ها آزمایش کرده و ظاهرا نتیجه رضایت‌بخش بوده است. البته پوشاندن هواپیماها با این رنگ نانو آن‌ها را کاملا از صفحه رادار محو نخواهد کرد، اما به حدی اخلال در تشخیص به وجود می‌آورد که هواپیمای جنگی شناخته نشود.

رادار امواج الکترومغناطیس ارسال می‌کند و اگر این امواج با جسم جامدی برخورد کنند، بازتاب می‌شوند. بازتاب مداوم یک‌ سری از امواج، نشان دهنده حضور یک جسم خاص است. رنگ نانوی جدید، ‌این امواج را جذب می‌کند، به گرما تبدیل می‌کند و به اتمسفر می‌فرستد. ممکن است قسمتی از امواج به رادار برگردد اما آن قدر ضعیف و نامنظم است که دیگر به حساب نمی‌آید.

کد خبر 75501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ح.م IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۴
    2 0
    اینجوری به راحتی با سنسورهای حرارتی معلوم میشن . باید نوع مکانیزم شناسایی رو عوض کرد تا دوباره بشه شناساییشون کرد .