اهدای جام صفوی به موزه باستان‌شناسی زنجان

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: یک جام مسی دعا، متعلق به دوره صفوی به موزه باستان شناسی زنجان اهدا شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان زنجان، پرستو قاسمی گفت: این جام مسین متعلق به دوره صفوی بوده و مزین به کتیبه و نقوش در داخل جام و بدنه آن قلم‌زنی شده است.

وی ادامه داد: خطوط بکار رفته نسخ و در داخل نقوش هندسی انواع کتیبه با عبارت اسماء جلاله الله، آیات قرآنی (آیه الکرسی وسوره یس)، چهار قل، صلوات کبیر، انواع ادعیه (دعای عکاشه، دعای جوشن کبیر)، تصاویر صور فلکی و مینیاتور در حالت نواختن چنگ و رقص است.

مسئول امور موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی زنجان بیان کرد: قدمت این جام ارزشمند با توجه به سبک کار و نوع کتیبه‌ها مربوط به دوره صفوی بوده که در دوره‌های متأخر (دوره قاجار) کف شکسته آن با قطعه فلز کتیبه دار (حاوی چهار قل، سوره قدر، آیه الکرسی) دایره‌ای شکل از جنس برنج وصالی شده است.قاسمی افزود: این شی تاریخی توسط خانواده مرحوم حاج مهدی بابایی قزوینی از استادکاران مسگری به موزه باستان شناسی زنجان اهداء شده است و قطر دهانه آن ۳۰ و ارتفاع آن ۵.۷ سانتیمتر و وزن جام ۳۴۰.۱ کیلو گرم است.

وی در خصوص کاربرد جام صفوی اظهار کرد: کاربرد این جام با توجه به نوع کتیبه‌ها برای استجابت دعا، دفع نیروهای شر بکار می‌رفته و این شی نوروز ۹۷ در بخش اسلامی موزه باستان شناسی در عمارت ذوالفقاری به نمایش در خواهد آمد.

 

46

کد خبر 755072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =