رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: راه‌های اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 تماس با پرنده آلوده، دست زدن به فضولات، سر بریدن، پَر کندن و تماس با ترشحات بدن پرنده آلوده است.

به گزارش خبرآنلاین، دکتر محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفتگوی تلفنی با گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 عمدتا ویروسی است که پرندگان را گرفتار می‌کند اما با احتمال کمتر، ابتلای انسان نیز به این ویروس وجود دارد. او ادامه داد: بیماری انسانی ناشی از ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 در ایران دیده نشده است اما ممکن است قدرت این ویروس بیشتر شود و انسان را مبتلا کند.

گویا گفت: در کشور چین یک سوم مبتلایان به آنفلوآنزای نوع H5N6 علیرغم انجام اقدامات درمانی، جان خود را از دست داده‌اند. او با اشاره به چگونگی درمان این ویروس گفت: درمان دارویی این نوع ویروس وجود دارد اما زمان تشخیص، بسیار مهم است که باید به موقع باشد.

گویا درباره راه‌های اصلی انتقال این ویروس گفت: راه‌های اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 تماس با پرنده آلوده، دست زدن به فضولات، سر بریدن، پَر کندن و تماس با ترشحات بدن پرنده آلوده است. بعید است که این نوع ویروس از راه خوردن، منتقل شود و در برخی از کشورها که این ویروس از راه خوردن منتقل شده از راه مصرف گوشت خام بوده که در کشور ما چنین چیزی مطرح نیست.

او با اشاره به اینکه حرارت می تواند ویروس آنفلوآنزا را از بین ببرد، گفت: از همه همکاران و دست اندرکاران مبارزه با ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 در سازمان دامپزشکی، محیط زیست و وزارت بهداشت تشکر می کنم که شبانه روز تلاش می کنند تا ابتلای انسانی این ویروس رخ ندهد. گویا دراره علايم این ویروس گفت: علائم این نوع ویروس ابتدا به شکل سرماخوردگی است و با تب، سرفه، بدن و گلو درد همراه است و پس از آن پیشرفت می کند اما در برخی افراد این سرماخوردگی بهبود پیدا میکند و در موارد پیشرفت بیماری دستگاه تنفسی را گرفتار می کند
گویا در ادامه گفت: افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف است بیشتر در معرض ابتلا به ویروس آنفلوانزای نوع H5N6 هستند که ممکن است دچار ذات الریه شوند و میکروب های دیگری به بدن آنها وارد شود و بیماری این افراد را تشدید کند که باید در بیمارستانها بستری و ایزوله شوند و تحت درمان قرار بگیرند

 

۴۷۲۳۸

کد خبر 755262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =