هشدار درباره تخریب دوباره آرامستان تاریخی امامزاده عبدالله (ع)

ایسنا نوشت: رییس کمیته‌ میراث فرهنگی شورای شهر تهران از تخریب دوباره امامزاده عبدالله (ع) شهر ری گلایه کرد.

حسن خلیل آبادی صبح امروز (یکشنبه) ‌ در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر با اشاره به تخریب آرمستان امامزده عبدالله (ع)، گفت‌: آرامستان امامزاده عبدالله یکی از مهم‌ترین اماکن تاریخی دارای ارزش میراثی کشور است که قدمت آن به دوره صفویه بازمی‌گردد.

وی با بیان این که در سال ۷۸ این آرامستان در فهرست آثار ملی ثبت شد، گفت‌: در این آرامستان افراد مهمی همچون شهدای ۱۶ آذر، نیما یوشیج، دکتر سحابی و ... دفن شده‌اند، اما طی روزهای گذشته شاهد آن بودیم که اداره اوقاف شهر ری به بهانه ساماندهی بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی شهر ری و بدون انجام بررسی‌های تخصصی و همچنین به بهانه باز پیرایی، اقدام به تخریب قسمت بزرگی از قبرستان کرده است که تعداد زیادی از قبور از بین بروند.

رییس کمیته‌ میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان این که بررسی‌ها نشان داده است که با شکایت صورت گرفته از سوی اداره شهرستان ری و حکم صادر شده از سوی معاون دادستان، فعالیت‌های عمرانی متوقف شده است، خاطر نشان کرد: ولی در روزهای گذشته اداره اوقاف ری مجددا بدون توجه به حکم قضایی بخش قابل توجهی از این محوطه را به بهانه بازپیرایی تخریب کرده است.

وی با اشاره به این که از سازمان میراث فرهنگی درخواست می‌شود در انجام ماموریت‌های خود در پیشگیری از آسیب رساندن به اماکن تاریخی دقت کند، گفت‌: امیدواریم که دیگر شاهد حوادث تلخ فرهنگی نباشیم و مسئولان سازمان اوقاف نیز از این تریبون مورد تذکر قرار خواهند گرفت.

۴۷۴۷

کد خبر 755826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =