وزیرخارجه اسبق آمریکا در نشست امنیتی مونیخ سخنرانی کرد و اظهارات نتانیاهو علیه ایران را اساسا نادرست خواند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا و سر تیم مذاکره کننده هسته ای از سوی واشنگتن، ادعاهای تکراری علیه ایران و برجام را از اساس نادرست خواند، وی همچنین در این نشست گفت که پادشاه سابق سعودی از آمریکا خواسته بود که ایران را بمباران کند.

در همین رابطه ایرنا گزارش داد: جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا در واکنش به ادعاهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ ، با دفاع از توافق هسته ای ایران (برجام) تصریح کرد: اظهارات نتانیاهو درباره رسیدن ایران به سلاح هسته ای و نیز برجام اساسا درست نیست.

وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما امروز یکشنبه در میزگردی درباره مسائل منطقه ای در کنفرانس امنیتی مونیخ با تشریح مزایای فنی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، گفت:«من دوست اسرائیل هستم و به طور کامل به مسئولیت نخست وزیر اسرائیل احترام می گذارم اما امروز او به شما گفت که ایران تا 10 سال آینده در مسیر رسیدن به زرادخانه هسته ای خواهد بود، این حرف درست نیست ؛ این حرف در ارتباط با برجام اساسا درست نیست.»

وزیرخارجه پیشین آمریکا در ادامه اظهارات خود با تاکید بر اینکه در این کنفرانس امنیتی باید واقعیت توافق هسته ای ایران را مورد ارزیابی قرار دهیم ،به تشریح مزایا و جنبه های مثبت فنی برجام از لحاظ منع اشاعه هسته ای پرداخت.نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز درکنفرانس امنیتی مونیخ با تکرار ادعاهای خود علیه ایران گفت که برجام یا باید اصلاح یا لغو شود.

 مقاومت دربرابر خواسته نتانیاهو، ملک عبدالله و مبارک برای بمباران ایران
کری گفت: ما بسیار در برابر همین نخست وزیر (نتانیاهو)، ملک عبدالله عربستان و پرزیدنت مبارک (مصر) مقاومت کردیم که بطورخصوصی خواستار بمباران ایران بودند. با از بین رفتن برجام دوباره فریادها بلند خواهد شد که باز برگشته ایم به همانجا که بودیم و باید ایران را بمباران کنیم.

وی با بیان اینکه ایران در زمان مذاکرات به چرخه سوخت هسته ای مسلط شده بود و بمباران موجب نمی شد که غول به شیشه بازگردد، یادآور شد:امروز بازرسی ها در ایران افزایش یافته اند و ذخیره اورانیوم ایران کاهش پیداکرده و از لحاظ فیزیکی ساختن بمب هسته ای امکان پذیر نیست.

جهان بدون برجام، جای بهتری نخواهد بود
وزیر خارجه سابق آمریکا تاکید کرد: خطری که الان وجود دارد این است که با این تمرکزی که روی برجام ایجاد شده است و احتمال خروج آمریکا از برجام، ایران دیگر به هیچ کار ما در ارتباط با بحث موشکی یا مسائل دیگر اعتماد نخواهد کرد.حفظ برجام برای اروپا و برای جهان مطلقا ضروری است زیرا مشخص است که جهان بدون برجام جای بهتری نخواهد بود.

پنجاه و چهارمین دوره کنفرانس امنیتی مونیخ 2018 از جمعه گذشته 27م بهمن ماه (16م فوریه) در هتل «بایریشر هوف» مونیخ آغاز شد و با توجه به اهمیت مساله توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 برای کشورهای اروپایی که مقام های ارشد اروپایی بارها بر اهمیت آن برای امنیت این قاره تاکید کرده اند، انتظار می رفت که دفاع از برجام و مرزبندی مشخص با سیاست دولت آمریکا در این باره بطور برجسته در کنفرانس مونیخ مطرح شود.

کنفرانس مونیخ روز شنبه نیز به صحنه دفاع اروپا و روسیه از برجام برابر آمریکا تبدیل شد و «ارنست مونیز» وزیر انرژی دولت باراک اوباما در حضور «جان سولیوان» معاون وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ با دفاع از برجام گفت: نقصی در برجام وجود ندارد که بخواهید اصلاحش کنید.

برنامه نشست امسال بطور خاص بر مساله آینده اتحادیه اروپا به عنوان بازیگر جهانی و همچنین روابط آن با روسیه و آمریکا، متمرکز است. همچنین تهدیدهای رویاروی نظم لیبرال بین المللی، مناقشه های متعدد در خاورمیانه به خصوص روابط رو به وخامت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و تحولات سیاسی در منطقه ساحل (آفریقا) نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در کنار این مسائل، موضوع های مربوط به کنترل سلاح به خصوص تنش های مربوط به برنامه هسته ای کره شمالی نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در سومین و آخرین روز این کنفرانس امروز یکشنبه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سخنرانی خواهد کرد و به پرسش های حاضران نیز پاسخ می دهد.


شاه سابق عربستان خواستار بمباران ايران بود
وزير سابق امور خارجه آمريکا گفت: عبدالله بن عبدالعزيز آل سعود شاه سابق عربستان از او خواسته بود، آمريکا ايران را بمباران کند.

به گزارش شبکه تلويزيوني الجزيره مباشر، جان کري وزير سابق امور خارجه آمريکا در سخنان خود در کنفرانس امنيتي مونيخ گفت: عبدالله بن عبدالعزيز آل سعود شاه سابق عربستان از او خواسته بود، آمريکا ايران را بمباران کند.

جان کري گفت: دولت باراک اوباما همکاري ثمربخشي با روسيه در پرونده هاي مهم و در راس آنها بحران سوريه داشت. باور داريم بحران هايي که امروز جهان از آن رنج مي برد، راه حل نظامي ندارد و بايد به تلاش هاي ديپلماتيک فرصت داد.

 

 

52310

کد خبر 755969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =