ایرنا نوشت: مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت : موج بیماری آنفلوآنزای مرغی در استان کاملا تحت پایش و کنترل است و آماده باش نیروهای دامپزشکی استان تا اوایل فصل بهار و زمان حضور پرنده های مهاجر در منطقه ادامه دارد.

دکتر سهراب عاقبتی روز چهارشنبه افزود : اداره کل دامپزشکی استان از تمام ظرفیت خود برای مهار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان استفاده می کند اما رسیدن به نتیجه مطلوب مستلزم همکاری سایر دستگاههای اجرایی ، روستاییان و حاشیه نشینان تالاب ها است.
وی اظهار داشت : تاکنون از سوی این نهاد فعالیت‌هایی در حوزه کانون یابی و پایش بیماری در پرندگان وحش و بومی، در حوزه آموزش و اطلاع‌رسانی، اعمال محدودیت‌های قرنطینه‌ای کانون‌های بیماری و همچنین استقرار نیرو در مسیرهای ورودی و خروجی استان به‌منظور ضدعفونی خودروهای حمل فراورده‌های مرتبط با صنعت طیور انجام شده است.
وی افزود: پس از تایید سویه خطرناک H5N6 بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در پارک ملی بوجاق آستانه اشرفیه، وضعیت پایش بیماری در طیور بومی بصورت سختگیرانه تر نسبت به قبل دنبال می شود و از آنجایی که زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و حضورشان در استان تا ماه های آینده ادامه دارد، احتمال بروز بیماری در سایر آبگیرها و تالاب ها و همچنین طیور بومی مجاور این مناطق وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه اوضاع استان به لحاظ درگیری با این بیماری کاملاً تحت کنترل است، گفت: تاکنون چهار کانون بیماری آنفلوآنزا در استان شناسایی شده و به این معنی است که سیستم پایش بیماری در استان فعال است و پس از تائید بیماری، بلافاصله در سامانه سیستم اطلاعات جغرافیایی جی آی اس ثبت می شود.
به گفته عاقبتی، برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و پیشگیری از انتشار آن، نیروهای فنی در استان به حالت آماده باش هستند و الزامی است در اجرای عملیات بهداشتی و قرنطینه ای از ظرفیت اداره های حفاظت محیط زیست ، نیروی انتظامی و حمایت مسئولان استانی استفاده شود.
وی با اشاره به همکاری مشترک با اداره کل حفاظت محیط زیست استان و ردیابی بیماری در پرندگان حیات وحش اعلام کرد با رعایت موارد بهداشتی جای هیچ نگرانی نخواهد بود.
عاقبتی یادآور شد: پرورش دهندگان و فعالان عرصه طیور در استان باید ضوابط امنیت زیستی و قرنطینه ای را به درستی رعایت کنند تا دچار مشکل نشویم .
مدیرکل دامپزشکی گیلان به مردم هشدار داد جداً از خرید پرندگان زنده و شکار شده در بازارهای محلی خودداری و برای قطعه قطعه کردن مرغ، حتماً از دستکش استفاده کنند.
وی از مردم خواست با مشاهده موارد مشکوک و تلفات غیرعادی، سریعاً مراتب را به دامپزشکی اطلاع دهند.
بیماری آنفلوانزای پرندگان HPAI) Highly Pathogenic Avian Influenza) از طریق ویروس آنفلوانزای A تیپ H5 N1 و H7 و مورد جدید H5N6 ، در حیوانات بخصوص ماکیان ایجاد می شود و قابل انتقال به انسان است .
این ویروس انسان را آلوده کرده و موجب بیماری شدید با میزان مرگ بالا می شود و حتی این توانایی را دارد که خود را با انسان تطبیق داده و به عنوان یک عامل بالقوه بیماری زا برای انسان مطرح شود یا با سایر ویروس های آنفلوآنزای انسانی ترکیب شده و موجب پدیدار شدن یک عامل بیماریزای جدید ‌شود.
تاکنون حدود ۵۰۰ قطعه از طیور خانگی روستای مرزدشت بخش خمام از توابع شهرستان رشت به علت تایید آلودگی عامل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و جلوگیری از شیوع آن معدوم شد. همچنین آنفلوآنزای مرغی سبب تلف شدن بیش از ۲ هزار قطعه پرنده در پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر شده است.

 

48

کد خبر 756808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =