ایلنا نوشت: یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی بر مساله عدالت بسیار تاکید شد و بعضی از دولت‌ها نیز ادعای عدالت فراوان داشتند اما کارکردها احیانا عادلانه نبود.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم درباره بیانات رهبری در جمع مردم تبریز مبنی بر اینکه "ممکن است فردی از شخص بنده نیز انتقاد داشته باشد اما انتقاد هیچ منافاتی با ایستادگی پای نظام اسلامی ندارد" گفت: در انتقاد از مسوولان کشور از جمله رهبری باید توجه داشت انتقاد و یا نقد به معنای سره از ناسره است و کسانی که دست به انتقاد می‌زنند باید نسبت به موضوع کاملا آگاهی و آشنایی داشته باشند.

وی با بیان اینکه نقد بیان درستی‌ها و نادرستی‌ها در کنار هم است، گفت: اشخاصی که نقد می‌کنند باید صاحب نظر و اهل فن باشند. فردی که به موضوع آگاهی ندارد نباید نقد کند. به هنگام نقد ما باید ابتدا نقاط و نکات مثبت را مطرح کرده و سپس نقد را بیان کنیم. به طور مثال اگر بخواهیم دولت را نقد کنیم ابتدا باید جنبه‌های مثبت بیان و سپس ایرادات را با نظر کارشناسی بگوییم که این یک نقد منصفانه است.

وی تاکید کرد: هر ناقدی باید به صورت دلسوزانه نقدش را بیان کند حال سوال پیش می‌آید که نقد دلسوزانه چگونه است؟ زمانی می‌توانیم بگوییم که یک نقد دلسوزانه است که لحن نقاد حاکی از دلسوزی باشد و نقاد باید راه‌حل نشان دهد و یاری رساند.

وی تاکید کرد: همه در این نظام باید پاسخگو باشند و در پاسخگویی به سوالات هیچ‌کس مستثنی نیست.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه مقام معظم رهبری عنوان کردند ما «در زمینه عدالت عقب هستیم» برای این عقب‌افتادگی چه باید کنیم، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران داعیه اسلام ناب محمدی را دارد. اسلام یک دین مبتنی بر عدالت است اصولا انبیای الهی برای این آمده‌اند تا بستر را فراهم کنند که مردم به عدل قیام کنند.

وی با اشاره به این‌که عدالت در درآمد، ثروت، برخورداری از فرصت‌ها باید فراگیر باشد،گفت: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی بر مساله عدالت بسیار تاکید شد و بعضی از دولت‌ها نیز ادعای عدالت فراوان داشتند اما کارکردها احیانا عادلانه نبود.

مصباحی مقدم تشریح کرد: علت آن این بود که بعضی از سیاست‌ها ولو بر حسب ظاهر در تصور مدیران و مجریان سیاست در راستای عدالت بود اما کارکردی غیر از این داشت. به طور مثال توزیع یارانه‌ها به ‌گونه‌ای صورت گرفت که عادلانه نبود. این بسیار واضح و روشن است که یارانه را باید به نیازمندان بدهند نه به افراد ثروتمند تعلق بگیرد و از اول هم نحوه پرداخت آن غلط بنا نهاده شد.

وی با بیان اینکه قصد مجریان از توزیع یارانه‌ها عدالت بود اما در اجرای آن خلاف قانون عمل کردند، گفت: قانون اقتضا می‌کرد به تناسب درآمد یارانه به خانوارها تعلق بگیرد نه این‌که همه از یک حق برای برای دریافت یارانه برخوردار باشند. باید یارانه بیشتری به خانواده‌های کم‌درآمد داده شود و خانواده‌هایی با درآمد بیشتر کمتر یارانه بگیرندکه توزیع آن این گونه صورت یارانه باید به تولید کمک می‌کرد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در مورد بیانات رهبری در مورد مردم‌سالاری و اصل بودن مردم در یک حکومت گفت: اصولا نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظامی است که مبتنی بر ارزش‌های اسلامی است. حکومت اسلامی بدون وجود رضایت مردم، حمایت و نصرت آنان واقعیت نخواهد یافت.

مصباحی مقدم ادامه داد: بدون مردم برپا کردن حکومت کار دشواری است. پیامبر اکرم و امیرالمومنین هم حکومتشان را بر پایه مردم بنیان‌گذاری کردند. حتی پیامبر چندین بار در طول حکومتش از مردم بیعت گرفت. این یعنی اینکه مردم نقش بسزایی در یک حکومت اسلامی دارند. اعلام می‌کنم که حاضر به مناظره با کسانی هستم که می‌گویند حکومت اسلامی بدون حمایت مردم می‌تواند برپا شود.
27215

کد خبر 757200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام AT ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
  1 0
  حمایت مردم مهم نیست زور و قدرت مهمه
 • بی نام A1 ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
  1 0
  خود ايشان در عمل مدافع همين تفكر هستند.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
  1 0
  اينها كه همه حرف و شعار و سخنراني است و بهتر و زيباترش را سالهاست ميشنويم . در عمل چه كرده ايد ؟